Jednadvacátým ročníkem bude letos v Pelhřimově pokračovat vysazování stromů věnovaných dětem narozeným ve městě během uplynulého roku. U příležitosti Dne dřeva a stromů bude 17. října v zadní části Městských sadů vysazeno na 60 stromů, zatím rodiče přihlásili 47 dětí, řekl Josef Slavětínský z pelhřimovského městského úřadu.

Dneska je uzávěrka přihlášek, ale beru je vždycky i dál, termín dáváme, aby to rodiče trochu nutilo se včas přihlásit. Myslím si, že takových pět až deset lidí se ještě přihlásí,“ řekla Slavětínský. Stromů věnovaných dětem narozených vždy v rozmezí 1. října až 30. září následujícího roku už v Pelhřimově roste okolo 1000.

Letos chce radnice využít i stromy, které v městských sadech rostou po kůrovcové kalamitě. „Zůstaly tam náletové listnaté stromky, které jsou v pěkném stavu, takže budou připravené pro to, že rodiče použijí tyto stromky,“ řekla mluvčí radnice Andrea Unterfrancová. Sázet se budou javory, lípy a jilmy.

Kromě listnatých stromů už ve městě rostou také stromy ovocné nebo jehličnany.
První stromy, z nichž je každý věnovaný jednomu dítěti, rostou 21 let u rybníku Moučka v sídlišti Osvobození. Stromořadí roste také v Pražské ulici nebo u silnice do Skrýšova, který je pelhřimovskou místní částí.

Asi šestnáctitisícový Pelhřimov výsadbu zajišťuje prostřednictvím odboru životního prostředí, který vybere vhodná místa. Výsadbu připravují pelhřimovské technické služby, které se následně o stromy starají, uschlé nahrazují.

Autor: Město Pelhřimov
Zdroj: ČTK