Sázením desítek stromů včetně ovocných oslaví v sobotu v Novém Boru na Českolipsku Den Stromů. Ovocné stromy, vrby, břízy, ale také třeba ořešáky budou lidé pod vedením odborníků sázet v prostoru kolem bytových domů v dolním Pihelu. Na nákup sazenic, potřebného materiálu a následnou péči získalo město 220.000 korun z programu ministerstva životního prostředí, řekl znovuzvolený novoborský starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

Radnice uspěla se žádostí o dotaci z programu na podporu výsadby listnatých stromů na veřejně přístupných místech v zástavbě měst a obcí. Program zároveň podporuje úspěšnou celonárodní iniciativu Sázíme budoucnost, která si klade za cíl vysadit deset milionů stromů mimo les. „Věřím, že se najde dost lidí, kterým není lhostejné, jak z našeho okolí mizí stromy, nejen kvůli kůrovci. Budu proto rád, když se nás sejde hodně a společnými silami vrátíme kousek přírody zpátky,“ doplnil Dvořák.
Pro výsadbu vybrali v Novém Boru druhově původní listnaté stromy. V budoucnu tak bude stín nad dětským hřištěm poskytovat ořešák, bytové domy od komunikace oddělí ovocný sad z jabloní, třešní a hrušní. Jinde dnes prázdný prostor zaplní řada švestek, příjemné zákoutí vytvoří dekorativní střemchy, vrby a břízy, stín mezi domy poskytnou dvě odrůdy jeřábů.

Půdu pro výsadbu město předem připravilo, lidé pak v sobotu pod odborným vedením zahradníků stromy zasadí, zasypou, ukotví a zalijí. „Doporučujeme účastníkům, aby si vzali pevnou obuv a přiměřeně se oblékli, protože sázet budeme za každého počasí,“ řekla Zdeňka Schreibová z technické správy města.

Den stromů je svátek, který se slaví po celém světě od poloviny 19. století. Do Česka myšlenku přinesl Svaz spolků okrašlovacích a poprvé se v zemi Den stromů ve velkém slavil v roce 1906. Tradice přerušená válkou a komunistickým režimem byla obnovena až v roce 2000. S nápadem přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy Václav Větvička a sochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října 2000, protože na mnoha místech České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů.

Autor: Město Nový Bor
Zdroj: ČTK