Nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku se stal kyjovský start-up Myco, který získal letos nejvyšší ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. Podnik se zaměřuje na výrobu obalových materiálů z houbového mycelia. Konečné výsledky zveřejnila energetická společnost E.ON, která už několik let soutěž vyhlašuje.

Odborná porota letos vybírala z více než 160 projektů, z šesti finalistů pak volila vítěze hlasováním veřejnost. Myco podle organizátorů oslovilo veřejnost svou výrobou obalových materiálů z hub. Výplň z houbového mycelia může podle nich nahradit pěnový polystyren, který běžně po jednom použití putuje do odpadu. Výhodou přírodních materiálů je podle společnosti jejich snadná kompostovatelnost, nenáročnost na výrobu a následně využití například jako hnojivo.

Druhé místo v soutěži obsadila společnost Wienerberger se svými solárními panely integrovanými do střechy. Třetí pozici a zároveň i speciální cenu poroty brala středočeská obec Kněžice za energetickou soběstačnost. V obci funguje bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu.

Vedle tří oceněných projektů ve finále usilovaly o přízeň veřejnosti také město Rokycany s projektem revitalizace místního potoka, obec Rybí se svým systémem čistíren odpadních vod a společnost Savee, která se zabývá optimalizací osvětlení v už postavených budovách.

Soutěž se letos uskutečnila v upraveném formátu. „V tomto ročníku jsme ustoupili od rozdělování finalistů do kategorií. Naopak jsme se rozhodli utvořit jednu společnou, abychom mohli vybrat skutečně ty nejlepší projekty napříč obory. Doplňkovou cenou pak byla cena poroty, kdy se odborníci rozhodli ocenit jeden z projektů sami,“ popsala letošní změny koordinátorka soutěže ze společnosti E.ON Vladímíra Gláserová.

Autor: E.ON Energy
Zdroj: ČTK