Více než sedm stovek dubů prořezali odborníci v Jihočeském kraji za posledních pět let kvůli ochraně kriticky ohroženého páchníka hnědého. Práce jsou součástí projektu Czk-Sk South-life, který se zaměřuje na zvyšování populace vzácného brouka. Odborníci proto v těchto dnech prořezávají stromy v okolí Českých Budějovic a nedaleké Hluboké nad Vltavou. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci projektu.

„Jedná se o opatření arboristické povahy pro dlouhodobé udržení vhodných podmínek k výskytu larev páchníka ve stromech. Prioritním cílem je nejen zajištění optimálního stavu dutin, ale i udržení a zlepšení zdravotního a bezpečnostního stavu těchto stromů a prodloužení jejich životnosti. Při prvotním monitoringu byly totiž zjištěny negativní faktory jako ubývání stromů vhodných k vývoji páchníka kácením a jinými vlivy, jejich poškozování, nedostatečné zajištění věkové struktury porostů, spontánní zarůstání vhodných dřevin náletovými dřevinami či přímé poškozování nebo likvidace stromových dutin,“ uvedla za Czk-Sk South-life Eva Ježková.

Projekt trvá od roku 2017 a skončí v roce 2024. Po celou dobu odborníci monitorují populaci páchníka v sedmi evropsky významných lokalitách v jižních Čechách. Jde o okolí Blatné, Hlubocké hráze, Hlubocké obory, Lužnice a Nežárky, Vlašimské Blanice, Vrbenských rybníků a Sokolího hnízda a bažantnice.

Součástí projektu je i výsadba listnatých stromů, které páchníci potřebují. Páchník hnědý dosahuje délky kolem 30 milimetrů. Dospělý brouk se ve slunečných dnech objevuje na kmenech stromů a vydává charakteristický zápach, který mu dal české rodové jméno.

Autor: Czk-Sk South-life
Zdroj: ČTK