Centrální plzeňský obvod Plzeň 3, na jehož území je nejrozlehlejší park ve městě, zřídil šest zimovišť pro ježky i další drobné živočichy. Pomohou jim přečkat zimu. Reagoval tak na anketu na sociálních sítí, do níž se zapojili obyvatelé, kteří kroky obvodu jednoznačně podpořili.

Zimoviště vytváří už třetím rokem také čtvrtý plzeňský obvod, a to v parku V Homolkách na Doubravce. Důvodem jejich zřízení je smutná statistika, kdy každý čtvrtý ježek zimní období nepřežije právě kvůli nedostatku prostoru na zimování, uvedly Doubravecké listy.

Ježci udržují přírodní rovnováhu, zkonzumují velké množství škodlivého hmyzu a slimáků. „Malý bodlináč dokáže spořádat během noci téměř tolik potravy, kolik sám váží. Hlavní důvod, proč ježků ubývá, je přitom právě nedostatek úkrytů,“ řekla mluvčí obvodu Plzeň 3 Michaela Adámková.
Zřízení zimovišť konzultoval obvod s odborníky. „Z ekologicko-výchovného i biologického hlediska je to skvělé a je to dobře i pro jiné živočichy a organizmy. Takže za nás palec nahoru, i kdyby tam žádný ježek nebydlel,“ uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů DESOP Plzeň.

Zimoviště ve formě kupek tvoří podle starosty klacky stromů a shrabané listí, v němž si ježek dokáže vytvořit relativně suché a teplé hnízdo a přečkat tuhé zimní měsíce. Zimoviště je opatřené informativní cedulí a zůstane až do jarních měsíců, kdy bude nejprve opatrně prohledáno a poté odstraněno. „Prosíme, aby kupky nikdo neničil, možná v nich spí ježek,“ řekl Makoň.

Do ankety, zda zimoviště zřídit, se zapojily stovky obyvatel. „Zimoviště pro ježky jsme udělali ve Škodalandu, ve Štruncových sadech, v Lábkově ulici u cyklostezky, v ulici K Merfánům na Nové Hospodě, v ulici Sukova a v parku ETZ v Doudlevcích,“ dodal starosta David Procházka (ANO).

Autor: Město Plzeň
Zdroj: ČTK