Svoz odstrojených vánočních stromků v Ústí nad Labem začne 9. ledna. Jako každý rok budou svozy rozdělené do dvou etap. Stromečky svozová služba umístí do kompostárny do Všebořic, kde je pracovníci rozdrtí a uloží do kompostu. V roce 2022 se do Všebořic navozilo 26,38 tuny použitých vánočních stromků.

Vozidla začnou s nakládáním stromků 9. ledna ráno v Neštěmicích a Krásném Březně. Znovu se do lokalit vrátí 16. ledna, kdy startuje druhá etapa. Na Severní Terasu, Dobětice, do Božtěšic a Skorotic vyjedou svozová vozidla 10. a 17. ledna. Centrum města, Skřivánek, Předlice, Vaňov a Hostovice mohou očekávat pracovníky společnosti AVE, která svoz zajišťuje, 11. a 18. ledna. Klíši, Bukov a Všebořice pracovníci stromků u popelnic zbaví 12. a 19. ledna a 13. a 20. ledna vyrazí na Střekov, do Brné, Svádova, Olšinek, Sebuzína a Církvic.

Stromy, které město nechalo umístit na Mírové a Lidické náměstí, si převezme zoologická zahrada. „Podle potřeby chovatelů, případně zoologů, budou použity dle možností k technickému použití, výzdobě, případně ke zkrmení po pečlivé kontrole,“ řekla mluvčí Romana Macová. Vánoční stromky od veřejnosti zoo nepřijímá, protože se na nich mohou nacházet zapomenuté háčky a dekorace, které mohou zvířatům ublížit.

Společnost AVE, která se ve městě o odpad stará, během svátků posílila svozy. „Svoz komunálního a objemného odpadu se prováděl nepřetržitě i o svátcích. Některá stanoviště byla hůře dostupná z důvodu zaparkovaných vozidel a svoz se musel několikrát opakovat,“ řekla mluvčí společnosti Pavla Ivácková. Odpad se u kontejnerů začal hromadit ještě před svátky. Odpadové nádoby i jejich okolí pak byly tradičně zavaleny nepořádkem po Vánocích. Lidé vyhazovali spolu s krabicemi od dárků a balicím papírem také nábytek či sanitární zařízení.

Nepořádek vznikl i během oslav příchodu nového roku. Popeláři začali s úklidem 1. ledna. „Odpad je sbírán ručně z důvodu zbytků pyrotechniky, která nesmí přijít do svozových vozidel. Běžný úklid byl dále prováděn pomocí samosběrných vozidel,“ doplnila Ivácková. Firma se podle mluvčí potýkala se zvýšenou nemocností personálu, kterou mezi svátky řešila přesčasy. V ústecké provozovně AVE je zaměstnáno 141 lidí, o svátcích jich pracovalo 103.

Autor: Město Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK