Zoologické zahrady v Ústeckém kraji přijaly kvůli šířící se ptačí chřipce preventivní opatření. V děčínské zoo se tak například návštěvníci nedostanou do Ptačího domu, tedy menší expozice, kde jsou umístěny různé druhý opeřenců. Ústecká zoo a zoopark v Chomutově umístily některé ptáky do náhradních vnitřních ubikací.

„Z důvodu šířící se ptačí chřipky přijala děčínská zoologická zahrada preventivní opatření a dočasně zavřela Ptačí dům. Zoo Děčín děkuje návštěvníkům za pochopení,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Další opatření tak v areálu neplatí a ostatní opeřence si návštěvníci mohou prohlédnout bez omezení.
Ústecká zoologická zahrada přesunula drůbež z dětské zoo a expozice vrubozobých do vnitřních prostor. „V případě několika druhů držených v otevřených výbězích, tučňáci, běžci a jeřábi, kdy zavření do vnitřních ubikací není možné z důvodu nadměrného stresování ptáků, krmíme tak, aby nedocházelo k jejich kontaktu s trusem volně žijícího ptactva,“ uvedla mluvčí zoo Veronika Schranková. Zbylá část chovaného ptactva je podle ní ve voliérách, kam nemají volně žijící ptáci přístup a nemůže se tam dostat ani jejich trus.

Do vnitřních ubikací umístil drůbež, která se pohybovala u statku domácích zvířat, také zoopark v Chomutově. V areálu je ještě několik voliér, kde ptáci zůstali. Pro návštěvníky jsou expozice přístupné bez omezení. V zooparku se pohybují volně žijící vodní ptáci, kteří jsou mnohdy přenašeči nákazy, na Kamenném rybníce. „Nemůžeme jejich přelétání k rybníku nijak zabránit,“ řekl vedoucí zoologie Miroslav Brtnický.

Ptačí chřipky v Česku přibývá. Veterináře letos zaměstnává hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách je nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic. Představuje to asi 15 procent slepic v ČR. Podle Českomoravské drůbežářské unie kvůli tomu zřejmě zdraží vejce. V Ústeckém kraji se potvrdila nákaza v malochovu ve Velké Bukovině na Děčínsku.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1, který může být nebezpečný i pro člověka.

Autor: Zoo v Ústeckém kraji
Zdroj: ČTK