Nové lampy veřejného osvětlení, které koncem loňského roku instalovala Plzeň podél půlkilometrové cesty na břehu Boleveckého rybníka, budou v noci ztlumené. Kvůli životnímu prostředí sníží od 22:00 do 6:00 světla svůj světelný výkon na technologické minimum, tedy až o 90 procent. Jde o první místo v Plzni, kde se tento princip uplatní, řekl primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Dvanáct šestimetrových stožárů s 12 svítidly nechalo loni město za 1,7 milionu korun instalovat na trasu od hráze Velkého boleveckého rybníka k propojení s Malým boleveckým rybníkem kvůli zvýšení bezpečnosti lidí v hojně navštěvované rekreační oblasti. I v zimě, když se brzy stmívá, zde bývá hodně pěších, běžců a cyklistů. Cesta od hráze směrem k přítoku rybníka je ale zaříznutá do svahu a míjení s rychlejšími cyklisty či běžci může být za tmy problém, řekl A. Tolar.

Vnímali jsme ale podněty ochránců přírody, že celonoční svícení může negativně ovlivnit rovnováhu přírodního prostředí. Proto padlo rozhodnutí lampy nechat svítit jen večer a brzy ráno, naopak v noci je ztlumit na minimum. Nově nastavený režim je tak vstřícný k uživatelům cesty a zároveň šetrnější k okolní přírodě,“ doplnil nyní.

Na cestu kolem rybníka dalo město LED svítidla s teplotou chromatičnosti 2200 kelvinů, tedy „oranžovější“, než je například u LED svítidel na důležitých komunikacích. Svítí jen do spodního poloprostoru. „Měli bychom si uvědomit, že příroda není jen tělocvična, ale také cenný ekosystém, který může vydržet zdravý pouze tehdy, když bude mít dobré podmínky. Měli bychom proto hledat optimální řešení nejen pro Bolevák, ale i pro ty lokality, kde se častý noční pohyb lidí setkává s přírodním prostředím,“ řekl hydrobiolog Jindřich Duras, který se oblasti Boleveckých rybníků dlouhodobě věnuje.

Nastavit pravidla pro lokality se zelení by mělo být podle něj součástí širší diskuse. „Z hlediska ochrany přírody jde hlavně o tyto tři klíčové faktory – délku svícení, jeho intenzitu a teplotu světla, tedy o jeho barevné složky. Úprava času a intenzity svícení u Boleváku je prvním důležitým krokem, který byl teď udělán. Bude výborné, jestli se podaří zahájit diskusi, která, doufám, že i ve spolupráci s odbornou a laickou veřejností, v budoucnu nastaví celkový přístup města ke svícení v přírodě blízkých lokalitách, kde se pohybuje hodně lidí,“ dodal Duras.

Autor: Plzeň
Zdroj: ČTK