Svoz odpadu v Ústí nad Labem bude mít dalších osm let na starosti soukromá firma. Radní schválili vyhlášení veřejné zakázky. Řekl to primátor Petr Nedvědický (ANO). Současnému provozovateli odpadového hospodářství smlouva končí v závěru letošního roku. Ústečané od letošního roku znovu za svoz odpadu platí, ročně 720 korun na osobu.

Zakázku pro město připraví a vyřizovat bude pražská advokátní kancelář ROWAN LEGAL. Podle primátora se tím chce vedení města mimo jiné vyhnout možným námitkám, že by měl někdo zájem na výběru konkrétního dodavatele služby. Právní kancelář pověřili radní všemi administrativními úkony souvisejícími s touto zakázkou.

Svoz odpadu provádí ve městě dosud společnost AVE. Téma úklidu ve městě rezonovalo zejména před loňskými komunálními volbami, údržbu a úklid veřejného prostoru měla ve volebním programu řada kandidujících stran. Na nepořádek kolem odpadkových košů upozorňují stále obyvatelé. Podle primátora by mělo mít město větší vliv na přesnost a evidenci nakládání s odpady. Popelnice budou mít čipy. „Pomocí nich budeme vědět, kde jsou neoprávněné odpadové nádoby, kterých je dle našeho zjištění celá řada. Ty bychom chtěli z veřejného prostoru odstranit,“ uvedl Nedvědický.
Lídr opozičního hnutí PRO! Ústí Richard Loskot řekl, že je důležité, jestli bude smlouva zohledňovat například třídění. „Je to na poměrně dlouhou dobu, v rámci, které se počítá s odklonem od skládkování. Potřebovali bychom vidět zadávací dokumentaci. Rozhodně je to jedna z věcí, kterou budeme sledovat,“ uvedl Loskot.

Zakázka je rozdělena na dvě části. První zahrnuje směsný komunální odpad a odstraňování odpadů vzniklých při mimořádných situací a druhá tříděný komunální odpad, sběrné dvory a doplňkové činnosti odpadového hospodářství. Doba plnění je od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2031. Vedení města podle primátora neuvažovalo o tom, že by svoz zajišťovalo vlastními silami. „Jsme přesvědčeni, že nejsme schopni zajišťovat tu službu, a to i z pohledu vstupních nákladů,“ uvedl. Podle Loskota je možné službu vykonávat dobře i prostřednictvím soukromé firmy, ale musí být dobře napsaná smlouva. S investicemi například do kontejnerových stáních město podle primátora počítá. Naopak není v plánu instalace podzemních kontejnerů, kde jsou vyšší náklady na jejich umístění.

Obyvatelé Ústí nad Labem od letoška opět platí poplatek za svoz komunálního odpadu. Poplatek zastupitelé zrušili v roce 2017. Nyní to bude ročně 720 korun za osobu. Děti do 18 let jsou od poplatku osvobozeny, senioři nad 65 let zaplatí polovinu. Město by tak mělo vybrat 32 milionů korun.

Autor: Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK