V zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se narodila dvě mláďata medvěda plavého. Jde o druhý odchov tohoto druhu v zoo a zároveň i v České republice. V tiskové zprávě o tom informovala asistentka ředitele hlubocké zoologické zahrady Petra Hoch Nová.

Medvěd plavý je vzácný poddruh medvěda hnědého z hor Střední Asie. Ve většině zemí svého výskytu je zařazen do červeného seznamu ohrožených druhů. Dohoda o ochraně druhů před obchodováním ho řadí do přílohy I., tedy s nejpřísnější ochranou. Přesto je v některých zemích neustále loven pro kožešinu a drápy k trofejním účelům a na vnitřní orgány pro využití v tradičním asijském léčitelství,“ uvedl zástupce ředitele zoo Ohrada Roman Kössl.

První mládě medvěda plavého se v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou narodilo v roce 2018. Nyní žije v zoo ve slovenské Spišské Nové Vsi. „O početnosti medvěda plavého v přírodě existuje velmi málo informací. Z dostupných údajů lze populaci odhadovat na přibližně 3000 jedinců. Pro špatnou dostupnost území a jeho nepřehlednost je ale spolehlivost odhadů v jednotlivých regionech velmi nízká a bude spíše nadsazená,“ řekl Kössl.

Zoologickou zahradu Hluboká nad Vltavou založil 1. května 1939 majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Když ji otevíral pro veřejnost, stála na pouhém půl hektaru a desítky let byla nejmenší českou zoo. Tehdy měla být pouze doplňkem lesnického a mysliveckého muzea v sousedním loveckém zámku, a proto zde byly chovány především tradiční druhy místní lovné zvěře, doplněné některými cizokrajnými zvířaty, jako jsou papoušci, nandu, lama nebo kočkodan. Dnes zoo na ploše více než šesti hektarů chová 300 druhů živočichů a lidé zde mohou vidět na 2500 zvířat.

Autor: ZOO Ohrada
Zdroj: ČTK