Průhonický park bude kvůli odstřelu divokých prasat o víkendu pro návštěvníky uzavřený. S odstřelem přemnožených prasat začali myslivci už o víkendu před třemi týdny, všechny se ale tehdy nepovedlo zastřelit. Do parku se zvířata stahují kvůli rozrůstající se zástavbě v okolí parku.

Prasata se do areálu parku stahují díky přibývající nové zástavbě a ubývajícímu životnímu prostoru,“ uvedla Mirka Dvořáková z Botanického ústavu Akademie věd, který Průhonický park spravuje. Odstřel prasat, která areál ničí, zajišťují myslivci z mysliveckého spolku Šeberov. Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885. Budoval jej prakticky až do své smrti v roce 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu.

Park zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě, od roku 2010 je součástí památkové rezervace s ochranou UNESCO. Od roku 2021 prochází park rozsáhlou obnovou. Cílem je ošetřit a zabezpečit stromy, opravit cesty i drobné historické stavby.

Autor: Botanický ústav Akademie věd
Zdroj: ČTK