Obce dostanou od ministerstva životního prostředí pět miliard korun na 162 vodohospodářských projektů. Úřad tyto projekty schválil ve čtyřech dotačních výzvách, které spustil loni, a je mezi nimi výstavba 15 úpraven vody, čtyř desítek čistíren odpadních vod, navýšení kapacity 14 současných čistíren a vybudování téměř 400 kilometrů kanalizace.

Dokončení schválených projektů bude do budoucna znamenat zlepšení kvality a zvýšení množství dodávané pitné vody pro takřka sedmdesát tisíc obyvatel Česka,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Peníze půjdou například na revitalizaci pěti vodních zdrojů v lokalitě Machnín na Liberecku, kde vlivem sucha a rozšíření nedalekého polského hnědouhelného dole Turów klesá hladina místních zdrojů vody. Rekonstrukce tamní úpravny vod má podle úřadu navýšit objem pitné vody hlavně pro obce Václavice, Horní Vítkov a Dolní Vítkov.

Podpora na schválené projekty poputuje z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), financovaného z evropských fondů. Podle Hladíka od spuštění programu v roce 2007 bylo jeho prostřednictvím podpořeno více než 3000 vodohospodářských projektů za téměř 70 miliard korun a s takto rozsáhlými investicemi se počítá i v novém programovém období.

Míra podpory na vodohospodářské projekty dosahuje u zmíněného programu až 70 procent. „Obcím do 2000 obyvatel, které by jinak na dotace nedosáhly pro nedostatek vlastních finančních prostředků, jsme nabídli navíc možnost čerpání zvýhodněné půjčky určené právě na dofinancování vodohospodářských projektů, téměř 800 milionů korun si rozdělilo 78 obcí,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Do poloviny letošního roku chce ministerstvo spolu s fondem vyhlásit trojici nových výzev týkajících se přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou. Hladík uvedl, že se opět zaměří na budování zdrojů pitné vody, úpraven vody a vodovodů a podporu výstavby čistíren odpadních vod a kanalizací.

Autor: MŽP
Zdroj: ČTK