Dnes startuje jarní kampaň s názvem Ukliďme svět, během které se tisíce dobrovolníků z celé České republiky pustí do úklidu přírody či ulic. Organizuje ji Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Podle svazu může akce motivovat lidi k tomu, aby byli více zodpovědní při nakládání s odpadem. Dobrovolníci každoročně uklidí tuny odpadu, zapojit se do očisty přírody i veřejných prostranství mohou kdykoliv během roku.

Úklidovou akci ve svém okolí mohou zájemci najít na webu kampaně, jenž nabízí mapu plánovaných úklidů. Na jaro je momentálně v ČR nahlášeno 274 úklidových akcí, řekla koordinátorka kampaně Veronika Andrlová z ČSOP. Lidé mohou na webu zároveň přihlásit vlastní úklidovou akci či si přečíst rady a tipy ke správnému úklidu. Webové stránky také poskytují pravidla fotografických soutěží, do kterých se lidé během akce mohou zapojit.

Dobrovolnická úklidová akce Ukliďme svět se u nás koná od roku 1993 jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky.

Autor: ČSOP
Zdroj: ČTK