Zájemci budou moct od soboty přihlásit své oblíbené stromy do 22. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v Česku. Přihlášky lze podávat do konce května, porota pak vybere deset finalistů. V tiskové zprávě to za pořadatelskou Nadaci Partnerství dnes oznámil David Kopecký. Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku.

Změnou oproti předchozím ročníkům je, že hlasování nebude zpoplatněné, veřejnost bude moci na stromy přispívat jen podle svého uvážení. Do finále také postoupí desítka stromů na místo původních dvanácti. Nominace mohou lidé podávat na www.stromroku.cz. „Přihláškou do ankety Strom roku zviditelníte nejen samotný strom, ale i jeho okolí a komunitu kolem něj. Místa, kde rostou naši finalisté, se často stávají vyhledávanými turistickými cíli,“ uvedla koordinátorka ankety Kateřina Bolečková.

Nominovat stromy lze do konce května, začátkem června pak desítku nejzajímavějších vybere porota. Hlasování veřejnosti začne ve druhé polovině července, vítěze nadace oznámí ve druhé polovině října. Vítěz získá odborné ošetření a postup do zimního celoevropského kola.

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. V anketě hlasovalo zhruba 6500 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z osmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2500.

Autor: Nadace partnerství
Zdroj: ČTK