Začíná jezdit nová autobusová linka 441, která bude přibližovat turisty k Pravčické bráně, Divoké soutěsce nebo rozhledně Janov v Českém Švýcarsku. Autobusy pojedou v půlhodinových intervalech. Jejich trasa se přizpůsobuje pracím v národním parku po rozsáhlém požáru z loňského léta, s jehož následky se správa parku vypořádává. Cílem zavedení dopravy je rozprostřít návštěvníky v okolí Hřenska tak, aby se nehromadili na jednom místě, řekl hejtmanův náměstek Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Po požáru, který se rozšířil na 1060 hektarů, se stále odstraňují ohořelé souše a uvolněné balvany. Z bezpečnostních důvodů nemohou lidé na některé cesty. Uzavřeny jsou jedny z hlavních turistických cílů, a to Edmundova soutěska v Hřensku či Gabrielina stezka, která slouží jako spojnice mezi Pravčickou bránou a Mezní Loukou. Do jízdního řádu proto podle Řeháka Ústecký kraj přidal takzvané shuttle busy, které budou jezdit mezi Růžovou a Meznou přes Hřensko a Mezní Louku a budou zajišťovat spojení obou nástupních míst do Divoké soutěsky.

Nová linka 441 bude jezdit v půlhodinovém intervalu v době od 10:00 do 18:00 v turistické sezoně od dubna do října o víkendech a v době letních prázdnin také v pracovní dny. Náklady na zavedení linky kraj odhaduje na dva miliony korun. „Chceme, aby náklady uhradil národní park po vzoru Šumavy, kde také takovouto dopravu správa parku hradí,“ uvedl Řehák.

Autor: Ústecký kraj
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto