Vlčí pár zachytily fotopasti instalované v okolí Medvědí hornatiny v CHKO Jeseníky, kde byl pohyb vlků zaznamenán ve třech lokalitách. „Tyto unikátní záběry poprvé dokumentují vlčí pár v CHKO Jeseníky,“ sdělil předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Podle něj by se Správa CHKO Jeseníky měla zasadit o ochranu vlků a rozšířit území vyhrazené pro jesenickou divočinu.

Jeseníky jsou posledním velkým ostrovem divoké přírody na Moravě. Vlci se do CHKO Jeseníky vrací a dokládají to i první záběry vlčího páru. Žádáme Správu CHKO, aby přijala konkrétní opatření na ochranu vlků,“ uvedl Bačík. Podle něj je třeba vytvořit klidová a bezzásahová území nejméně na deseti procentech plochy CHKO a rozšířit rezervace v oblasti Pradědu a Keprníku. „Jeseníky jsou domovem pro vlka, rysa i orla. Nebudou ale žít mezi motorovými pilami, harvestory a zástupy lidí, co chodí mimo stezky. Žádáme Správu CHKO, aby začala konat a chránila poslední divočinu,“ dodal.

Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová řekla, že agentura připravuje plán péče o CHKO Jeseníky, který určí priority na dalších deset let. „Tomu samozřejmě předchází i analýza stávajícího stavu a vyhodnocení dosavadního přístupu. Pokud usoudíme, že rozšíření národní přírodní rezervace je vhodné, do plánu jej navrhneme. Rozšíření je samozřejmě možné jen po dohodě s vlastníky, v Jeseníkách mnohdy privátními,“ upozornila Šůlová. Dodala, že 30 procent rozlohy CHKO Jeseníky má už nyní režim nejpřísnější a zvýšené ochrany přírody.

Vlk je podle Bačíka kriticky ohrožený druh a jeho výskyt na území CHKO Jeseníky je vzácný. Vlci by mohli pomoci přirozeně regulovat početní stavy přemnožené spárkaté zvěře, která v Jeseníkách komplikuje obnovu horských lesů, jelikož okusuje mladé stromky. „Lesníci na Šumavě zjišťují, že od roku 2017 jim vlci úspěšně pomáhají s redukcí spárkaté zvěře,“ podotkl Bačík, podle kterého vlci přednostně loví kořist slabší, nemocnou či s nějakým handicapem. „Přispívají tak k udržení zdravější populace zvěře,“ uvedl.

Oblast Jeseníků má podle aktivistů velký potenciál pro rozšiřování divočiny. „Opakované potvrzení výskytu vlků v CHKO Jeseníky je velký úspěch. Pro zdravé fungování horské přírody je důležitý také rys ostrovid. Proto apelujeme na Správu CHKO, aby zahájila projekt návrat rysa do hor,“ řekl koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil. Je toho názoru, že ochrana vzácných lokalit před neukázněnými turisty zatím není dostatečná. „Nejlepším řešením pro centrální území CHKO je proto vyhlášení Národního parku Jeseníky,“ míní Dokoupil.

Návrat vlků i dalších chráněných zvířat do Jeseníků je podle Šůlové známkou toho, že zdejší příroda jim má co nabídnout. „To, že se vlci v Jeseníkách a okolí pravidelně objevují, víme již delší dobu. Právě kvůli výskytu vlků jsme například uspořádali setkání s místními zemědělci, kde jsme je informovali o vhodném zabezpečení hospodářských zvířat a možnostech finanční podpory,“ podotkla.

Autor: CHKO Jeseníky; AOPK ČR
Zdroj: ČTK