Do finále letošního ročníku ankety Strom roku postoupilo deset kandidátů z devíti krajů, porota vybírala z 66 návrhů. Převažují lípy, mezi finalisty je však například i jerlín. Hlasování začne v červenci. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství o tom informoval David Kopecký. Stromem roku 2023 se stala hrušeň, která roste v širém poli u Mrákotína u Skutče v Železných horách.

„Mezi finální desítkou stromů převažují lípy, své zástupce tu však najde i javor, jinan, jerlín, dub a kaštan. Finalisty se nám podařilo najít napříč celou Českou republikou a svá želízka v ohni bude mít při hlasování hned devět krajů. Jihomoravský kraj reprezentují dva finalisté, další soutěžní stromy najdeme na Vysočině, ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Pardubickém, Olomouckém i Zlínském kraji,“ uvedla koordinátorka ankety Kateřina Bolečková. Letošní hlasování odstartuje 22. července na Stromroku.cz a potrvá 11 týdnů. Týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětice finalistů s nejvíce hlasy. Vítěz získá odborné ošetření a postoupí do mezinárodního klání o Evropský strom roku.

Už nyní ale získaly ocenění tři stromy, které porotci ocenili titulem Strom hrdina. Ten je určen dřevinám, které nějakým způsobem ohrožuje lidská činnost. Letošními hrdiny jsou dva duby, jeden z Prahy a druhý z Ratiboře u Vsetína, a také jasan z Kolína.

„Ocenění Strom hrdina poukazuje na konkrétní situace, kdy stromům hrozí bezdůvodný zánik. Nejčastější příčinou je výstavba v obcích. Ministerstvo životního prostředí proto připravuje zásadní zlepšení zákonné ochrany stromů. Inženýrské sítě už dál nebudou automaticky dostávat přednost před stromy. Možná ubyde hrdinů, ale přibyde zdravých stromů, které zvláště ve městech tolik potřebujeme,“ uvedl Daniel Vondrouš, koordinátor pro spolupráci s neziskovým sektorem z ministerstva životního prostředí.

Stromem roku 2023 se stala hrušeň, která roste v širém poli u Mrákotína u Skutče v Železných horách. Získala 6433 hlasů z celkových 28.250 a stala se třetím ovocným stromem, který ovládl tuzemské hlasování. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu v Česku se umístila lípa u Nepomyšle na Lounsku a bronzovou příčku obsadila lípa rostoucí na školní zahradě v Sulíkově na Blanensku.

Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Hlavním cílem je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Autor: Nadace Partnerství