Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Ekologická domácnost a životní styl

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

POVOLENÍ ŠKOL V PŘÍRODĚ NEZPŮSOBILO VÝRAZNÝ RŮST POPTÁVKY

    Autor: Asociace dětské rekreace  29. 05. 2021  

Povolení škol v přírodě, na které budou moci děti odjíždět znovu od pondělí, podle Asociace dětské rekreace nevedlo k výraznému růstu poptávky. Zorganizovat pobyt je časově náročné. Uskuteční se především pobyty, na něž byly podepsány smlouvy před rokem, kvůli pandemii se ale přesunuly na letošní červen. Ozývají se také zájemci o školní výlety ve druhé polovině června. Dnes to řekl místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška.

V NOVÉ LABORATOŘI VUT V BRNĚ FIRMY OTESTUJÍ SVÁ ZAŘÍZENÍ PRO CHYTRÉ DOMÁCNOSTI

    Autor: ČTK   21. 04. 2021  

Vysoké učení technické v Brně dnes otevřelo novou laboratoř zaměřenou na komunikační sítě páté generace, takzvané 5G sítě. Firmy v ní mohou testovat nebo pracovat na vývoji zařízení v oblasti internetu věcí, který se využívá třeba pro chytré domácnosti. Sloužit bude rovněž pro výuku studentů. Odborníkům z ústavu telekomunikací se podařilo provoz nové laboratoře spustit po dvou letech. Zájem o ni má už nyní řada českých i zahraničních firem, řekl vědecký pracovník Pavel Mašek.

BĚHEM PANDEMIE LIDÉ ADOPTOVALI KOČKY, ÚTULKY ALE BUDOU BRZY ZASE PLNÉ

    Autor: ČTK  17. 04. 2021  

V některých jihomoravských útulcích pro opuštěná zvířata je momentálně o něco méně koček, než bývá zvykem. V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů. Jaro ale přinese vlnu letošních koťat a útulky budou zase přeplněné. Provozovatelé apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky totiž padá většinou právě na bedra soukromých útulků odkázaných na drobné dárce a dobročinné spolky.

EVROPSKÝ PROJEKT UMOŽNÍ VÝVOJ NOVÉHO SVĚTELNÉHO ZDROJE

     Autor: Akademie věd ČR   06.03.2021  

Během následujících tří let budou vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vyvíjet nový hybridní světelný systém (MOEMS) na bázi grafenu s nastavitelnou vlnovou délkou a intenzitou. Umožní jim to mezinárodní grant ve výši 7 milionů korun. Vyvíjené zařízení by mohlo zpřístupnit metody pro testování bezpečnosti potravin nebo monitorování zdravotního stavu.

PAPOUŠČÍ ZOO PLÁNUJE OTEVŘÍT NOVÝ DĚTSKÝ KOUTEK NA JIŽNÍ MORAVĚ

     Autor: ekoosveta.cz   15.2.2021  

Ve specializované papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku pracují na menší dětské zoo, s jejím otevřením se počítá zhruba v květnu. Budou v ní například klokani nebo ovce, v současné době je zde malý dětský koutek. Součástí dětské zoo bude i terasa na posezením, domeček na hraní, vodní prvek, bude to centrum pro děti.

VĚDCI Z PŘÍRODOVĚDECKÉ FAKULTY SE PODÍLEJÍ NA VÝVOJI LIDSKÉ VAKCÍNY PROTI ZÁKEŘNÉ PARAZITÁRNÍ CHOROBĚ

     Autor: ekoosveta.cz   13.2.2021  

Tým prof. Petra Volfa a doc. Jovany Sádlové z katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, ve spolupráci s britskými vědci z Hull York Medical School, dokončil důležitý krok při přípravě vakcíny proti lidské leishmanióze. Vytipovali vhodné kmeny parazitických prvoků leishmanií, prozkoumali jejich vývoj v hmyzím přenašeči rodu Phlebotomus a modelovém savčím hostiteli (myši) a navrhli nový způsob k ověření účinnosti vyvíjených vakcín. 

PRŮZKUM: LIDÉ V DOBĚ EPIDEMIE ZAČALI VÍC VNÍMAT PŘÍNOSY VĚDY

    Autor: ČTK   12. 2. 2021  

Lidé si loni po vypuknutí epidemie covidu-19 začali víc uvědomovat přínosy vědy a technického vzdělávání. Přibližně tři čtvrtiny se domnívají, že společnost potřebuje hlavně technicky vzdělané pracovníky. Vyplývá to z průzkumu State of Science Index (SOSI) od společnosti 3M. Před krizí podle něj zastávalo až 85 procent lidí názor, že pracovní trh požaduje především zkušené obchodníky. State of Science Index (SOSI) je platforma, prostřednictvím které společnost 3M celosvětově sleduje postoj lidí k vědě.

POLOVINA ŽÁKŮ CHODÍ DO ŠKOLY PĚŠKY, NĚKTEŘÍ I NA KOLOBĚŽCE

    Autor: ČTK     2.2.2021  

V běžném školním roce, kdy žáky neomezují v docházce do školy protiepidemická opatření, jich většina chodí do školy pěšky. V Minisčítání Českého statistického úřadu to uvedla polovina dotázaných školáků. Autem jezdí 17 procent žáků základních škol a nižších ročníků gymnázií. Další využívají hromadnou dopravu či meziměstské autobusy, někteří žáci do škol přijíždějí ale i na kolečkových bruslích, kole, skateboardu či koloběžce.

SPOTŘEBA LÉČEBNÉHO KONOPÍ V ČESKÉ REPUBLICE VZROSTLA

     Autor: ekoosveta.cz,  SAKL     9.1.2021 

Spotřeba léčebného konopí v Česku meziročně vzrostla a to čtyřnásobně. V roce 2019 bylo pacientům poskytnuto 17 kilo léčebného konopí, v roce 2020 se zvýšila spotřeba na 66,8 kilogramů. Data zveřejnila Státní agentura pro konopí pro léčebné použití (SAKL). Vzrostl i počet lékařů, kteří konopí předepisují, a rovněž pacientů, kteří jej užívají.

SLOVENSKO BUDE ZÁLOHOVAT PET OBALY A PLECHOVKY, UŽ MÁ I SPRÁVCE ZÁLOHOVÉHO SYSTÉMU

     Autor: ekoosveta.cz, MŽP SK    6.1.2021  

Slovenské ministerstvo životního prostředí si dalo za cíl vysbírat nejméně 90 % nápojových obalů uvedených na trh do roku 2025, spravedlivější podmínky zálohování pro menší provozy a maximální komfort pro spotřebitele. Nový správce zálohového systému by měl zřídit transparentní účet a tím zajistit nejen kontrolu ze strany ministerstva ale i kontrolu ze strany spotřebitelů.