Soutěž: „Máme rádi zvířata a stromy“
– k oslavě Světového dne zvířat a Dne stromů 2021
STARTUJEME od 4.10.2021

Den zvířat a Den stromů

Ekoosvěta vám po letní pauze přináší další osvětovou soutěž pro různé věkové kategorie o velmi hezké ceny. Pojďme si ale nejprve říct, od kdy a proč se Světový den zvířat a Den stromů slaví.

Každoročně si chovatelé i milovníci zvířat po celém světě připomínají Světový den zvířat, který připadá na 4. října na svátek sv. Františka z Assisi – ochránce a patrona zvířat. Vzhledem ke svému zaměření nemůže být Ekoosvěta výjimkou. Mezinárodní den zvířat nám připomíná, že zvířata jsou důležitou a neodmyslitelnou součástí našich životů. Oslavte tento den spolu s námi a všemi zvířátky (i vašimi domácími mazlíčky).

Nápad slavit Den stromů vznikl v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce, odkud se rozšířil i na další kontinenty. Roku 1951 doporučilo FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národů všem svým členským státům slavit světový svátek stromu. Nyní se slaví tento den ve více než 40 zemích světa.

V ČR se tento den poprvé slavil v roce 1906, pak ale válka a komunistický režim tuto tradici přerušily.

S myšlenkou na obnovu této tradice v ČR přišli v roce 2000 bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor vědy Václav Větvička, zpěvačka Hana Hegerová a výtvarník (práce se dřevem) Martin Patřičný. Datum oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách ČR jde o vhodný termín pro sázení stromů. Termín není celosvětově jednotný. Každá země stanovila své datum v době, kdy jsou nejlepší klimatické podmínky pro sázení stromů.

A nyní pojďme soutěžit 😊

Jste děti v MŠ nebo žáci 1. třídy?

Natočte nám přibližně půlminutové video (max. minutové) – řekněte nám, jak chránit, pomáhat či opečovávat zvířecí či rostlinnou říši. Vytvořte „kuchařku“ rad a ponaučení co ne/dělat zvířatům či stromům. Minimálně pět rad (ale může být i více při dodržení časového limitu videa), žáci se v prezentování rad střídají. Jedna třída může natočit max. dvě videa (různé rady). Lze pojmout i tak, že jedno video bude zaměřeno na zvířecí říši a její ochranu a druhé na rostlinnou říši (se zaměřením na stromy).

Do videa můžete zahrnout i rady, jak se chovat ke svým mazlíčkům nebo k hospodářským zvířatům. Při vystoupení na videu můžete i případně ukázat obrázky či výtvory od děti související s tématikou.

 • Termín ukončení soutěže: 20.10. do 20 hodin – do této doby prosím zaslat video přes uschovnu / nebo nasdílet (přes Google) na email: ekoosveta@digitalstar.cz
 • O víkendu (23-24.10) bude probíhat losování a posuzování videí odbornou porotou. Vylosuje se a porota vybere vždy po jednom videu. 25.10. budou výherci zveřejněni na této webové stránce.
 • Za každé výherní video vyhraje autorský tým PUZZLE Wild Life 4+ (divoká příroda) a malé drobnosti pro každého aktéra/ku na videu.

Soutěžící

MŠ Kytička

Děti z Ježečků a paní učitelky

Máme rádi zvířata a stromy

Den stromů – máme rádi stromy

Život v lese na podzim


Výherci soutěže

MŠ Kytička

Den stromů – máme rádi stromy

Jste žáci na prvním stupni ZŠ (od 2. třídy)?

Pojďte i vy oslavit takové významné svátky!

Vymyslete hru – např. pexetrio, desková hra s příběhem, desková úniková hra apod. (kreativitě se meze nekladou) na zvířecí / rostlinnou říši a její ochranu/péči. Hra by měla pobavit, ale i také poučit. Jedna třída vytvoří max. 2 hry. Úroveň hry (např. obtížnost otázek, cvičení, úkolů) je určena dle věku autorů. Do soutěže nebude uznána samostatná tajenka, hádanka, bludiště atp., bude-li však součástí celé hry, tak to pravidla soutěže povolují. Rovněž je povoleno inspirovat se známými deskovými hry s určitou obměnou a zaměření se na ochranu zvířecí / rostlinné říše.

 • Termín ukončení: 20.10. do 20 hodin – do této doby prosím zaslat vytvořenou hru na email: ekoosveta@digitalstar.cz.
  Důležité: Je potřeba hru vytvořit tak, aby se mohla opět zahrát (po vytisknutí a případně rozstříhání kartiček, či jiné přípravě hry), včetně návodu, metodiky přípravy hry pro hraní a případně řešení. Jinak nebude zařazena do slosování, ani posuzování.
 • O víkendu (23-24.10.) bude probíhat losování a posuzování hry odbornou porotou. Vylosuje se a porota vybere vždy po jedné hře. 25.10. budou výherci zveřejněni na této webové stránce.
 • Autoři dvou vítězných her získají poukaz v hodnotě 1 000 Kč do obchodu /eshop/ s deskovými hry (1 vítězná hra = 1 poukaz v hodnotě 1 000 Kč) a každý autor, podílející se na tvorbě vítězné hry dostane od nás malý, ale hezký dáreček v podobě hlavolamů.

Soutěžící

Název hryAutorZobrazení
Hádej, co jsem za zvířeNikol V., Adéla K., 3. třída Zobrazit
Pexesožáci 2. a 3. třídy Zobrazit
Poznávej příroduMaruška B., 4.A Zobrazit
Člověče, vyber siJirka, Honza, Ella, 10 let Zobrazit
Svět papouškůPatrik, Filip, Ema a Tonda, 10 let Zobrazit
Kde má veverka schované oříšky na zimu?Žáci 3. a 5. ročníku Základní školy a mateřské školy Lukavice, okres Ústí nad Orlicí Zobrazit
Pexeso – ZŠAdéla J., Lucka K., Zuzka K., Tereza S. Zobrazit
Zazimujte ježkaAnnabel, Anička, Tomáš, Adéla, Magda, Šimon, Jakub, Kristýna, Verča, Nela, Matylda. 2. třída Zobrazit


Výherci soutěže

Pexeso – ZŠ
Adéla J., Lucka K., Zuzka K., Tereza S.
Zobrazit

Člověče, vyber si
Jirka, Honza, Ella, 10 let
Zobrazit

Jste žáci na druhém stupni ZŠ?

Pro vás jsme si vymysleli oříšek, ale určitě to skvěle zvládnete😊

Vymyslete a pošlete nám za celou třídu jednu bajku. Stačí stručná (A4), ale při dodržení charakteristiky bajky: „Základem bajky je personifikace (zosobnění), kdy zvířata jednají a mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy. Z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa“. V čem bajka přinese ponaučení, necháváme na vaší kreativitě, jen by to mělo být alespoň částečně relevantní k daným svátkům.

 • Termín ukončení soutěže: 20.10. do 20 hodin – do této doby prosím zaslat bajku na email: ekoosveta@digitalstar.cz. Bajka může být jak v pdf. Nebo ve Wordu. Prosíme i o zachování formálního (grafického) aspektu, včetně uvedení autorů. V emailu prosím uveďte název školy, třídu / autory.
 • O víkendu (23-24.10.) bude probíhat losování a posuzování odbornou porotou. Vylosuje se a porota vybere vždy jednu bajku. 25.10. budou výherci zveřejněni na této webové stránce.
 • Autoři dvou vítězných bajek obdrží dárkový poukaz v hodnotě 1 000 Kč do Nakladatelství Kazda (1 vítězná bajka = 1 dárkový poukaz v hodnotě 1 000 Kč) a každý autor vítězných bajek obdrží od nás kus malého štěstíčka v podobě speciální cibulky a malého květináče pro vypěstování si vlastního čtyřlístku.

Soutěžící

NázevAutorŠkolaZobrazení
Že mě nechytíšBarbora M., 8.CZŠ Palackého, Moravská TřebováZobrazit
O pejskovi a králíčkoviAnna F., Nela M., Kristýna N., 6.BZŠ Eduarda Nápravníka Býšť, okres Pardubice Zobrazit
Bajka o lišce a zajícoviLuboš W., 6.AZŠ a MŠ Červená Voda Zobrazit
O škaredém beránkoviIva M., 6.BZŠ a MŠ Červená Voda Zobrazit
O pyšném pávuVanessa H., Jitka M., Adéla S., 6.AZŠ Smetanova v Přelouč Zobrazit
O třínohém koniBarbora T., 6.BZŠ Smetanova v Přelouč Zobrazit
Bajka o zajíci a sojceAnna Z., 8. třída ZŠ Lubná – Sebranice a MŠ Lubná, Lubná 34, 569 63 Zobrazit
Včely a sršněAneta R., 9. třídaZákladní školy Ronov nad Doubravou Zobrazit
Moc osuduPetra V., 7 třídaZákladní školy Ronov nad Doubravou Zobrazit
Liška a vlkNatálie, Karolína, Markéta, Terezie, Pavlíka, Lukáš K., Lukáš L., Aneta, Tomáš N., Lucie, Dominik, Veronika, 7. třídaZŠ Sopotnice Zobrazit
Žirafa a myšKryštof K., 9. třídaZŠ Smetanova, Přelouč Zobrazit
O sojce a lišceNatálie a Tereza, 7. třídaZŠ Smetanova, Přelouč Zobrazit
Bajka o tučňákoviElisabeth, 8. třídaZŠ Smetanova, Přelouč Zobrazit
Dub a datelVeronika B., Sára P., 8.AZŠ Heřmanův Městec Zobrazit
O rybě MagděJáchym B., Vítek Š., 9.CŽŠ U Stadionu Chrudim Zobrazit
Jak zvířátka zachránila příroduAlžběta Ž., Anna D., 6.B.ZŠ Heřmanův Městec Zobrazit
SafariAdam, David, Samuel, Fili, 6.AZŠ Moravany Zobrazit
Oslík KamilMíša, Verča, 8.AZŠ Moravany Zobrazit
Zvířátka a sluníčkoAdéla, Bára, Pavlína, Verča, 9.AZŠ Moravany Zobrazit
O ptáčkovi a kouzelníkuAnna Š., 8.BZákladní škola Ronov nad Doubravou Zobrazit
O sověBára Š, 7. třídaZŠ Trhová Kamenice Zobrazit
Mravenec a slůněAdam N., David K., Tomáš K, 7.CZŠ Moravská Třebová, Palackého 1351, okres Svitavy Zobrazit
O myšce a přátelstvíViola P., 8.BZŠ Palackého 1351 Moravská Třebová Zobrazit
Zvířátka a vánoční hvězdaVít K., 8.AZŠ a MŠ Lázně Bohdaneč Zobrazit
O Emmě a AllanoviAnna P., Tereza K., 9.AZŠ a MŠ Lázně Bohdaneč Zobrazit
Liška a želvyMagda S., Ivana B., Verča D., 7.BZŠ Palackého 1351 Moravská Třebová Zobrazit
O lišce a vráněNatálie M. a její sestra, 8. třídaZŠ Trhová Kamenice  Zobrazit


Výherci soutěže

O pejskovi a králíčkovi
Anna F., Nela M., Kristýna N., 6.B
ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť, okres Pardubice
Zobrazit

O škaredém beránkovi
Iva M., 6.B
ZŠ a MŠ Červená Voda
Zobrazit

Mravenec a slůně
Adam N., David K., Tomáš K, 7.C
ZŠ Moravská Třebová, Palackého 1351, okres Svitavy
Zobrazit

Samozřejmě jsme již tradičně neopomenuli kategorii pro žáky ze speciální ZŠ.

Zapojte se také do soutěže.

Vyrobte zvířátko, které máte rádi, z toho, co se dá najít venku nebo ve třídě (ať už z přírodních či umělých materiálů – kaštany, listy, papír, víčka apod.). V rámci soutěže je možné vyrobit i strom (místo zvířátka). Jedna třída smí zaslat do slosování fotky maximálně tří výtvorů (3 fotografie)

 • Termín ukončení soutěže: 20.10. do 20 hodin – do této doby prosím zaslat fotografie (s názvem školy a třídy) vyrobených zvířátek/stromů na email: ekoosveta@digitalstar.cz
 • O víkendu (23-24.10.) bude probíhat losování a posuzování výtvorů odbornou porotou. Vylosuje se a porota vybere vždy po jednom výtvoru. 25.10. budou výherci zveřejněni na této webové stránce.
 • 2 vítězné výtvory získají zábavné / kreativní hry (jejich konkrétní podoba bude po domluvě s paní učitelkou) v hodnotě 1 000 Kč /každé vyrobené vítězné zvířátko, popř. strom a malé dárečky pro každého autora vítězných výtvorů.

Soutěžící


Výherci soutěže

Třída I.S, kolektivní práce šesti žáků, věk 10 – 13 let

Rehabilitační třída ZŠ speciální Žamberk

Nezapomeňte do emailu napsat jméno autora, věk / třídu a kontaktní údaje. Zasláním fotografie, videa, deskové hry či bajky souhlasíte s jejich zveřejněním na webu /FB ekoosveta.cz. S informacemi od vás bude zacházeno dle GDPR, nebudou poskytnuty žádné další osobě.
Účastí v soutěži souhlasíte s odběrem newsletteru Ekoosvěty pro získání aktuálních a zajímavých informací v oblasti enviromentální / ekologické výchovy. Tento souhlas se dá kdykoli prostřednictvím emailu odvolat.