Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Odpady

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

V HEŘMANOVĚ MĚSTCI UŽ VÍCE NEŽ ROK PROVOZUJÍ TAKZVANÉ RE-USE CENTRUM – MAJÍ S TÍM DOBRÉ ZKUŠENOSTI

     Autor: SFŽP  13.04.2021  

Zná to možná každý z nás. Dostane se vám do ruky věc, kterou už nepotřebujete, ale je vám líto ji vyhodit, protože je pořád funkční. Ale nevíte o nikom, kdo by ji využil, a tak nakonec přece jenom skončí v odpadu. Další život se snaží podobným předmětům dávat právě recyklační centra. Jedno z nich vzniklo v Heřmanově Městci na konci roku 2019.

CO S PLASTOVÝMI KARTY? I TY SE DAJÍ JIŽ NYNÍ RECYKLOVAT

     Autor: spolek Ukliďme Česko  23.03.2021  

Sodexo jako první se rozhodla recyklovat benefitní plastové karty. Projekt vznikl díky spolupráci se spolkem Ukliďme Česko. Držitelé stravenkových a volnočasových karet s propadlou platností je mohou do konce dubna vrátit, a podpořit tak životní prostředí. Sodexo za každou vybranou kartu navíc věnuje 10 Kč na výsadbu stromů po celé České republice.

RECYKLACE – JE HLAVNÍ KLÍČ

     Autor: ekoosveta.cz  20.03.2021  

Světová nadace pro recyklaci vyzývá k tomu, aby se recyklace stala hlavním tématem diskuzí, které povedou čelní lídři při zasedání COP26 ve Spojeném království, které se bude konat v listopadu 2021.

Význam recyklace, známé jako Sedmý zdroj, je dnes už uznávaný, ale příliš často je přehlížena její schopnost pomoci chránit naše lesy, oceány a životní prostředí. Zatímco hledáme nové způsoby, jak snížit emise uhlíku a bojovat proti změně klimatu, očekává se, že průmysl do roku 2030 ušetří více než miliardu tun emisí a přidá téměř 500 miliard dolarů ke globálnímu HDP.

COCA-COLA ZAČALA V ČR PRODÁVAT NATURU V PLNĚ RECYKLOVANÉM PLASTU

     Autor: Coca-Cola  18.03.2021  

Společnost Coca-Cola začala v ČR prodávat značku vody Natura v plně recyklovaných láhvích. Firma se zavázala, že do roku 2025 bude používat plně recyklovatelné obaly, do roku 2030 pak chce používat v láhvích a plechovkách 50 procent recyklovaného materiálu. Podle Coca-Coly už na trhu v minulosti pokusy o prodej plně recyklovaných láhví byly, ale neuchytily se. Podle konkurence je ale důležitější zavést plně cirkulární systém plastů, k čemuž má mimo jiné přispět zálohování PET láhví.

ODEVZDÁVÁNÍ ODPADU BUDOU V UNHOŠTI SLEDOVAT CHYTRÉ TECHNOLOGIE

    Autor: ČTK   17. 03. 2021  

Unhošť na Kladensku využije při odevzdávání odpadu ve sběrném dvoře takzvané chytré technologie společnosti JRK. Město získá přesný přehled o tom, kolik domácnosti odevzdají odpadu, může tak lépe plánovat hospodaření s odpadem. Sdělovacím prostředkům to řekla starostka Unhošti Iveta Koulová (TOP 09).

VŠICHNI SE MŮŽEME STÁT HRDINY RECYKLACE

     Autor: ekoosveta.cz   12.03.2021  

Světový den recyklace – 18. března – nám každý rok umožňuje si připomenout všechny jednotlivce i organizace, kteří se podíleli na záchraně planety. Nyní bychom spolu mohli udělat ještě vice pro budoucnost našeho životního prostředí. Ranjit Baxi, zakládající prezident Světové nadace pro recyklaci, uvedl 3 výzvy, jelikož svět čelí bezprecedentní hrozbě pro naši planetu.

ODHALENÍ VE VELKÉ BRITÁNII: PROČ STOVKY TISÍC TUN RECYKLOVANÉHO ODPADU KONČÍ VE SPALOVNĚ

     Autor: ekoosveta.cz   11.03.2021  

Ve Velké Británii tvrdí 87 % domácností, že pravidelně třídí odpad pro recyklaci. Ale novináři z britského kanálu Channel 4 zjistili, kam tento odpad ve skutečnosti jde a roli, kterou hrají spalovny odpadu. Miliony tun pečlivě tříděného odpadu jsou jednoduše ve Velké Británii spáleny poté, co jsou shromážděny. V průměru je spalováno 11 % odpadu shromážděného k recyklaci. V některých oblastech jsou údaje mnohem vyšší: až 45 % v Southend-on-Sea a 38 % ve Warwickshire. V samotné Anglii se nyní spaluje více odpadu, než recykluje – v roce 2019 bylo spáleno 11,6 milionu tun odpadu, zatímco 10,9 milionu bylo odesláno k recyklaci. V celé zemi je 48 spaloven a je plánováno dalších 18.

KOMPOSTÁRNA PRAHY LONI PŘIJALA REKORDNÍ MNOŽSTVÍ BIOODPADU

    Autor: ČTK   09. 03. 2021  

V kompostárně v pražském Slivenci loni přijali rekordních 3405 tun bioodpadu. Za čtyři roky provozu kompostárny to bylo více než 9000 tun. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané, uvedla mluvčí LHMP Petra Fišerová.

UKLIĎME ČESKO: NEVZDÁVÁME TO, ZŘÍDÍME PYTLOMATY

     Autor: spolek Ukliďme Česko   09.03.2021  

Již za necelé tři týdny, na sobotu 27. března je naplánován hlavní termín letošní jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat „bezkontaktně“ a v rámci povolených území. Místní organizátoři zřizují pro dobrovolníky takzvané Pytlomaty.

OCHRANÁŘI VYZVALI LIDI K ÚKLIDU PŘÍRODY PŘI PROCHÁZKÁCH

     Autor: ČTK   09.03.2021  

Hlavní „úklidový“ termín dobrovolnické akce Ukliďme svět se kvůli pandemii z března posouvá až na 22. dubna, podle ochránců přírody však lidé mohou sbírat odpadky už nyní – na individuálních procházkách. Ohlášeny jsou už desítky jarních úklidů. V tiskové zprávě to uvedl Petr Stýblo, ředitel Kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI JEN NAPOMÁHÁ ZMĚNĚ KLIMATU, VARUJE NOVÁ ZPRÁVA OSN O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ

     Autor: ekoosveta.cz   07.03.2021  

Více než 930 milionů tun potravin, prodaných v roce 2019, skončilo v odpadkových koších. Tato data byla zveřejněna ve čtvrtek 04. 03. 2021 jakou součást výzkumu OSN, jehož cílem je podpora celosvětového úsilí o snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2030. OSN ve svém Programu pro životní prostředí odhaduje, že 17 procent ze všech potravin, spotřebovaných v domácnostech, restauracích a obchodech, je vyhozeno. Některé potraviny se také vyhodí na farmách a v dodavatelských řetězcích, což naznačuje, že celkově se třetina potravin nikdy nesní.

ČISTOTA VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ – CELOREPUBLIKOVÁ ANALÝZA LITTERINGU

    Autor: ekonom.cz   07. 03. 2021  

Od podzimu 2020 do konce roku 2021 probíhá na základě terénních šetření litteringová studie (littering = nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě), jejímž zadavatelem je EKO-KOM, a.s., zpracovatelem studie je pak IEEP, Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku při Fakultě sociálně ekonomické UJEP. Hlavním cílem této studie je zmapovat současnou situaci s množstvím a materiálovým složením litteringu, navrhnout nástroje předcházení vzniku a regulace tohoto fenoménu a v neposlední řadě navrhnout systém sdílení nákladů na úklid pohozených odpadů ve městech, kolem komunikací i v přírodě.

BEZ ZÁLOH SE V EU NEDAŘÍ CÍLŮ NA RECYKLACI PLASTŮ DOSÁHNOUT

    Autor: ČTK   02. 03. 2021  

Evropských cílů v recyklaci nelze dosáhnout bez povinných záloh u PET lahví a nápojových plechovek. Na tiskové konferenci to na základě mezinárodní rešerše uvedla analytická společnost EEIP. Připravila studii, podle které navrhla funkční systém recyklace pro ČR. U podomního sběru nebo využívání sběrných míst se k tak vysokým cílům, jaké plánuje EU, žádná z evropských zemí nedostává. Studii zadala společnost Mattoni 1873, která dlouhodobě zavedení záloh podporuje. Proti je ale ministerstvo životního prostředí nebo Svaz měst a obcí ČR.

CHRUDIM ROZDĚLÍ 1500 NÁDOB NA SVOZ BIOODPADŮ Z DOMÁCNOSTÍ

     Autor: ekoosveta.cz   20.2.2021  

Chrudim se připravuje na dubnové zahájení svozu bioodpadů od rodinných domů ve vybraných částech města. Od března proto začnou Technické služby lidem vydávat 1500 biopopelnic. Přidělovat se budou zdarma, za vyvážení nebudou obyvatelé platit nic navíc, uvedl Aleš Prokopec z chrudimské radnice.
Nejen že lidé po svozech bioodpadů dlouhodobě volají, ale díky vyšší vytříděnosti máme šanci udržet pro občany poplatky za odpady ve stávající výši,“ uvedl místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti). Distribuce biopopelnic se uskuteční v osmi dnech mezi 9. a 20. březnem.

TŘÍDĚNÍ PLASTŮ V ČR NENÍ TŘEBA OMEZOVAT, TVRDÍ SPOLEČNOST EKO-KOM

    Autor: ČTK  10.2.2021  

Třídění plastů v Česku není třeba jakkoliv omezovat. V tiskové zprávě to dnes sdělila autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Uvedla, že od začátku roku zvýšila o 30 až 40 procent platby třídicím linkám, zejména v případě plastových obalů. Za rok tak podle ní třídicí linky získají až 100 milionů korun navíc. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) v pondělí upozornil, že města a obce od začátku letošního roku řeší, kam s plasty nevhodnými pro další recyklaci.

DVOJÍ ODPADOVÁ DATA ČSÚ A MŽP SE BLÍŽÍ KE SHODĚ

    Autor: MŽP    8.2.2021  

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil publikaci s odpadovými daty za rok 2019. Vykazovaná data se výrazně přiblížila údajům, které sestavuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Problém dvojích dat, který odpadovou problematiku doprovází a zatěžuje ČR mnoho let, je tak na dobré cestě k dořešení. 

LIDÉ V PARDUBICÍCH LONI VÍC VYHAZOVALI PAPÍR A PLASTY

    Autor: ČTK     1.2.2021  

Lidé v Pardubicích loni vyhodili víc obalového materiálu než v předchozích letech. Protože jsou zavřené některé obchody, mnohem víc si objednávali zboží přes e-shopy, které ho balí do plastu a papíru. „V Pardubicích jsme zaznamenali zvýšené objemy tříděných složek komunálních odpadů, papír a plasty, které jsou dány zejména využíváním zásilkových služeb,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubice Klára Sýkorová. Kompletní statistiky svezeného odpadu za loňský rok bude mít společnost na konci první čtvrtletí, dodala.

KONEC ZBYTEČNÝCH PLASTOVÝCH ODPADŮ SE BLÍŽÍ. VLÁDA SCHVÁLILA NÁVRH ZÁKONA

     Autor: ekoosveta.cz,     25.1.2021  

Haldy odpadu z jednorázového plastového nádobí nebo plastových kelímků na horké nápoje se začnou tenčit. Vláda posunula směrem do parlamentu návrh zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků, který převádí do českého práva evropskou směrnici o jednorázových plastech (směrnice 2019/904 k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky).