ODPADY
V Sokolově zdraží svoz odpadů, přibudou nádoby na bioodpad
Po více než pěti letech zvýší Sokolov poplatky za svoz odpadů. Důvodem je růst nákladů spojených s vývozem a vyšší ceny zpracování na skládkách. Po zdražení se město dostane z červených čísel, kdy ročně doplácí přes dva miliony korun, řekl místostarosta Sokolova Jan Picka (VOK). V ulicích přibude kontejnerů a popelnic na bioodpad, po nichž v Sokolově roste poptávka.
České Budějovice nadále rozšiřují projekt třídění odpadů od prahu domů
České Budějovice nadále rozšiřují projekt třídění odpadů od prahu domů. Službu nabídnou obyvatelům v dalších čtvrtích města. Od října ji bude moci využívat přibližně 450 domácností v Novém Vrátě a Husově kolonii, kterým město poskytne popelnice na separovaný odpad k jednotlivým domům, řekl Petra Lamač z českobudějovického magistrátu.
Startuje Týden bez odpadu
Týden bez odpadu (Zero Waste Week) je mezinárodní ekologická kampaň na snížení odpadu na skládkách a koná se každoročně v září. Jedná se o nekomerční kampaň, demonstrující prostředky a metody ke snížení plýtvání, vytvářející komunitní podporu a zvyšující povědomí o rostoucím problému plýtvání a znečištění životního prostředí.
U Mostu se začala stavět spalovna odpadu, ročně energeticky využije 150.000 tun
V Komořanech u Mostu se začala stavět spalovna odpadu. Roční kapacita zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) je 150.000 tun. Náklady na stavbu jsou přes pět miliard korun. Při položení základního kamene to řekl ředitel společnosti United Energy Milan Boháček. Polovinu nákladů pokryje firma z holdingu Daniela Křetínského z modernizačního fondu. Se zprovozněním se počítá na jaře roku 2027.
Profesor chemie posbíral při plavbě Labem hromadu plastů, bude je zkoumat
Plavat v Labi je zábava, ale plastů v řece je hodně. Řekl to profesor chemie Andreas Fath z německé Hochschule Furtwagen, který doplaval do Ústí nad Labem. Svou cestu vodou zahájil před šesti dny ve Smiřicích na Královéhradecku, za sebou má 181 kilometrů. Cítí se dobře, ačkoliv se musel vyrovnat s větrem, vlnami a pod zdymadly v ústecké čtvrti Střekov i silným proudem. S kolegy sbírá vzorky mikroplastů, které budou odborníci zkoumat.
Recyklace je v Česku nedostatečná, míní Iniciativa pro zálohování
V Česku se z použitých PET lahví využije 17 procent na výrobu nových lahví, z plechovek se nevyužije žádná, vyplývá z odhadů ministerstva životního prostředí. Z vysbíraného odpadu se stává spíše odpad ve spalovnách či na skládkách. Na problematiku poukázala Iniciativa pro zálohování.
Expertka: Obaly hrají důležitou roli v plýtvání potravinami
Obaly hrají důležitou roli v plýtvání potravinami, některé mohou prodloužit trvanlivost nebo ukazují, jak potravinami neplýtvat. Řekla to Iva Werbynská z Obalového institut SYBA na Evropském obalovém sympoziu. Podle ní je důležité přemýšlet, zda je dodavatelský řetězec v Česku otevřený k požadavkům lidí v otázce plýtvání jídlem.
Vědec z VUT: Odpadní kaly z recyklace plastů mohou posloužit při výrobě cihel
Dosud nevyužitelné odpadní kaly, které vznikají při recyklaci plastů, mohou posloužit při výrobě cihel. Přišel s tím vědec Silvestr Figalla z Ústavu chemie materiálů Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně.
Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení systému záloh na PET lahve
Pro zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky je 76 procent Čechů. Vysokou podporu má zálohování ve všech krajích. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Ipsos. Lidé oceňují opakované používání zálohovaných obalů do nových PET lahví a plechovek a motivaci k ekologičtějšímu chování. Největší podporu má zálohování u mladé generace. O výsledcích průzkumu informovala Iniciativa pro zálohování.
MŽP: Ze všech PET lahví v ČR se dostane k recyklaci přibližně polovina
Do recyklačního zařízení se v Česku dostane čtvrtina PET lahví po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty. Odhaduje se, že ze všech PET lahví uvedených na trh v ČR se jich dostane k recyklaci přes polovinu. Vyplývá to z experimentu ministerstva životního prostředí a společnosti Adastra Lab, který sledoval 100 nápojových plastových lahví vytříděných do žlutých kontejnerů. Zástupci ministerstva a společnosti to řekli novinářům.
Průzkum: Většina Čechů nezná tzv. re-use centra, málo také obnovují staré věci
Většina Čechů neví, k čemu slouží takzvaná re-use centra, tedy místa, kam mohou lidé odevzdat drobnější, stále funkční předměty z domácnosti, které už nevyužívají. Osobně je navštívilo jen sedm procent respondentů. Málo také obnovují staré věci. Vyplývá to z průzkumu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (PEF MENDELU), který se uskutečnil v projektu Chytře a udržitelně ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy (UK).
Analýza: Vratné obaly nemusí být za každou cenu ekologičtější
Ve snaze snížit uhlíkovou stopu a omezit obalový odpad se jako řešení mimo recyklaci nabízí znovuvyužitelné obaly. Avšak ani ty nejsou jednoznačným řešením. Za určitých podmínek, jako jsou dlouhé přepravní vzdálenosti, životnímu prostředí úlevu nepřinášejí, uvádí analýza portálu Evropa v datech. Další možností je využití inovativních materiálů nebo algoritmy, které vypočítají nejmenší množství potřebné velikosti obalu.
Zlínské centrum bude řešit zavádění ekologických postupů do plastikářských výrob
Zlínské Centrum polymerních systémů (CPS), vědecké pracoviště Univerzity Tomáše Bati, je členem mezinárodního konsorcia, jež se bude zabývat analýzou a hledáním řešení v zavádění ekologických postupů do plastikářských výrob. Spolupráci, která spojuje partnery z průmyslové i aplikační sféry z regionů v Podunají, podporuje program Interreg Danube, sdělila mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková.
Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější.
V ČR začal fungovat projekt na recyklaci plastových květináčů
V České republice začal fungovat projekt na recyklaci plastových květináčů. Nemusí tak končit ve žlutém kontejneru na plasty, ale mohou posloužit dál, za firmu Plastia o tom informovala Denisa Ranochová. Firma za systémem s názvem Otoč květináč stojí.
MPO chystá aktualizaci politiky druhotných surovin, může se zapojit veřejnost
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá aktualizaci politiky druhotných surovin, tedy recyklovaných materiálů, které lze použít ve výrobních postupech jako náhradu původních surovin nebo společně s nimi. Za účelem aktualizace úřad spustil on-line dotazník, jehož prostřednictvím může s návrhy do 28. března přispět také veřejnost, informovalo o tom MPO.
Plzeň letos začne stavět městskou kompostárnu, ročně zpracuje 5000 tun bioodpadu
Plzeň začne letos stavět vlastní městskou kompostárnu za 38 milionů korun. Zařízení vedle areálu čistírny odpadních vod ve čtvrti Doubravka má na ploše 11.000 metrů čtverečních ročně zpracovat 5000 tun bioodpadu. Kompostárnu bude provozovat městská odpadová společnost Čistá Plzeň, která bude stavbu financovat, řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).
Úložiště jaderného odpadu bude mít minimální dopady na okolí, říká expert
Úložiště jaderného odpadu by mělo na půdu minimální enviromentální dopady a v Evropě se lepší varianty nakládaní s radioaktivním dopadem nenabízejí, řekl Jan Rohovec z Geologického ústavu Akademie věd ČR. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) aktuálně prověřuje v Česku čtyři místa, kde by mohlo úložiště za 100 miliard korun vzniknout. A to lokality Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Většina dotčených obcí se dlouhodobě proti výstavbě vyhraňuje.
Průzkum: Tři čtvrtiny Čechů podporují zálohování PET lahví
Tři čtvrtiny Čechů podporují systém zálohování PET lahví a plechovek, který navrhuje novela obalového zákona. Proti je 14 procent lidí, a pokud by se ze zálohovaných lahví vyráběly nové, klesl by počet odpůrců o tři procentní body. Vyplývá to z lednového průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky zveřejnila Iniciativa pro zálohování.
Petici proti spalovně v Rybitví má řešit senátní výbor pro životní prostředí
Petici proti obnovení provozu spalovny v Rybitví u Pardubic by měl projednat senátní výbor pro životní prostředí. Požádal jej o to dnes senátní petiční výbor, než bude podnikat další kroky, uvedl předseda výboru Jiří Růžička (za TOP 09). Petici zorganizovaly radnice Pardubic a okolních obcí kvůli obavám z toho, že likvidace až 21.000 tun průmyslového odpadu ročně bude mít vliv na zdraví místních.
Obec Čeperka se chce dál bránit proti stavbě spalovny komunálního odpadu
Obec Čeperka se chce dál bránit proti stavbě spalovny komunálního odpadu ve svém katastrálním území. Ministerstvo životního prostředí k záměru vydalo minulý týden souhlasné stanovisko EIA o vlivu stavby na prostředí, což investorovi, elektrárně Opatovice umožňuje pokračovat v přípravě projektu. Obyvatelé Čeperky výstavbu zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) s kapacitou 150.000 tun ročně v září 2022 v referendu odmítli.
Lidé ve Ctětíně na Chrudimsku podpořili rozšíření skládky Nasavrky
Lidé ve Ctětíně na Chrudimsku v místním referendu podpořili plánované rozšíření skládky Nasavrky na katastrální území obce. Účast činila 57,2 procenta oprávněných voličů, většina vyslovila s položenou otázkou nesouhlas. Vyplynulo to z informací na webu obce. Lidé z obce i osad Vranov, Ctětínek, Strkov, Bratroňov a Kvítek se mohli v pátek vyjádřit k záměru, který plánuje společnost AVE CZ odpadové hospodářství. Hlasování prosadila část obyvatel, která s projektem nesouhlasí.
Část Středočechů si příští rok připlatí za vodu a svoz odpadů
Část Středočechů, například v Mělníku, Kladně či v Berouně, si příští rok výrazněji připlatí za vodu a svoz odpadů. Za vodné a stočné si obyvatelé připlatí i v dalším středočeském statutárním městě, Mladé Boleslavi. Naopak jiné poplatky většinou města nezvyšují.
Lipník se od ledna zapojí do projektu energetického využití gastroodpadu
Město Lipník nad Bečvou na Přerovsku se od ledna zapojí do projektu zaměřeného na třídění a následné energetické využití kuchyňského odpadu, který organizuje společnost Energy financial group (EFG). Vytříděný gastroodpad bude z Lipníku odvezen do bioplynové stanice EFG Rapotín BPS, kde ho pracovníci pomocí speciální technologie zpracují na nízkoemisní biometan, elektřinu a teplo.
Komunálního odpadu v ČR loni přibylo, každý obyvatel vyhodil v průměru 362 kg
Množství komunálního odpadu v ČR loni meziročně stouplo o 1,3 procenta na 5,4 milionu tun. Každý obyvatel vyhodil v průměru 362 kilogramů. Celková produkce odpadu v Česku včetně podnikového se v loňském roce snížila o 0,3 procenta na 39,2 milionu tun. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
MŽP vyčlení 450 milionů Kč na modernizaci třídění a recyklaci odpadů
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení 450 milionů korun na modernizaci třídicích a dotřiďovacích linek odpadu a zařízení pro chemickou recyklaci. Dvě výzvy jsou součástí Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jeho cílem je přispět k udržitelnému oběhovému hospodářství a efektivnímu využívání zdrojů. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách. V roce 2024 se chce resort dále zaměřit na sběr a svoz odpadu, vznik center pro opětovné použití předmětů a stavbu bioplynových stanic.
Výzkum ostravských vědců odhalil mikroplasty v hlubokých důlních vodách
Vědcům z VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) se podařilo potvrdit přítomnost mikroplastů v důlních vodách. Vzorky odebírali z hloubky 700 metrů pod zemským povrchem. Cílem jejich výzkumu bylo zjistit, zda se mikroplasty mohou dostávat i do takto hlubokých vod. Novinářům to sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.
Malešická spalovna by mohla vytápět čtvrť na nákladovém nádraží Žižkov
Plánovanou čtvrť v areálu bývalého nákladového nádraží Žižkov (NNŽ) by mohla zásobovat teplem spalovna odpadu v Malešicích. Vyplývá to z návrhu studie, kterou si nechala zpracovat Praha 3 a kterou na dnešním jednání energetického výboru pražského zastupitelstva prezentoval její místostarosta Pavel Dobeš (STAN). Další možností je podle studie umístit v budově bývalého nádraží datové centrum a k vytápění velké části čtvrti využívat teplo z něj.
Nedopalky patří pouze do koše, desetina kuřáků to stále neví
Každý sedmý kuřák e-cigaret nosí nedopalky s sebou a vyhazuje doma do koše, u kuřáků „klasických“ cigaret takové chování prakticky neexistuje. Kolektivní systém NEVAJGLUJ a.s., který zajišťuje kolektivní plnění pro výrobce tabákových výrobků dle zákona o jednorázových plastech, zadal průzkum, ze kterého vyplynulo, že desetina dospělých kuřáků si stále myslí, že nevadí, když se nedopalky odhazují na zem nebo do kanálu.
On-line supermarket Rohlík.cz dnes spustil sběr použitých PET lahví
On-line supermarket Rohlík.cz dnes spustil sběr použitých PET lahví. Při převzetí nákupu je budou moci zákazníci po celém Česku zdarma odevzdat kurýrům. Projekt dnes v Praze zástupci firmy představili novinářům. Data o sběru použitých PET lahví Rohlík následně poskytne ministerstvu životního prostředí (MŽP), které je případně využije pro nastavení systému zálohování, řekl dnes ministr Petr Hladík (KDU-ČSL)
Vědci z VŠCHT zkoumají využití plastu, který nyní končí ve spalovnách
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) zkoumají možnosti, jak využít použité pneumatiky a plast, který se nyní nerecykluje a končí zpravidla ve spalovnách. Snaží se z něj vyrobit základní petrochemikálie, ze kterých by bylo možné opět zpracovat nové plasty, ale také léčiva a další chemikálie. Tento způsob recyklace by šetřil životní prostředí i spotřebu ropy, protože ropa je stále nejpoužívanější surovinou pro výrobu nových plastů a pryží.
MŽP: Zálohování PET lahví a plechovek by mohlo začít fungovat v polovině r. 2025
Systém zálohování PET lahví a plechovek by mohl začít fungovat v polovině roku 2025, ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce novelu předložit do mezirezortního připomínkového řízení na konci měsíce. Celkem by mělo vzniknout zhruba 11.000 sběrných míst, lidé by mohli PET lahve a plechovky vracet kromě obchodů i na čerpacích stanicích a prostřednictvím internetových obchodů.
Odpadkové koše v Ústí budou od 1. ledna udržovat Městské služby
Odpadkové koše v Ústí nad Labem, které jsou často převrácené, promáčklé či jinak poničené, bude od 1. ledna opravovat a udržovat příspěvková organizace Městské služby. Uzavření příkazní smlouvy schválila rada města. Náklady na tuto službu vyjdou město ročně zhruba na 1,2 milionu korun bez daně. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Věra Nechybová (nez.)
Rekordní Celosvětový úklid zapojil hlavně mladou generaci
Do šestého ročníku Celosvětového úklidového dne, který proběhl v sobotu 16. září se zapojilo 19,1 milionu dobrovolníků. Do akce, kterou globálně zajišťuje organizace Let’s Do It World, se díky spolku Ukliďme Česko každoročně zapojuje také Česká republika. Během jediného dne dobrovolníci po celé planetě odstranili z přírody přes 205 tisíc tun odpadů.
Prostějovští zastupitelé schválili memorandum o plazmovém zplyňování odpadu
Zastupitelstvo Prostějova dnes po dlouhé diskuzi schválilo memorandum o spolupráci s firmami PGP Terminal a MT, které v nedalekých Mostkovicích plánovaly postavit zařízení na plazmové zplyňování odpadu. Proti tomuto záměru se ale v petici vyslovila více než polovina obyvatel Mostkovic a nakloněn mu není ani tamní obecní úřad.
Český rozhlas Sever: O likvidaci styrenů na skládce se musí znovu rozhodnout
Ministerstvo životního prostředí bude muset znovu rozhodnout o plánu likvidace styrenů na skládce Celio u Litvínova na Mostecku. Krajský soud v Ústí nad Labem tak vyhověl žalobě města Litvínov, které se proti původnímu rozhodnutí ministerstva bránilo, uvedl dnes Český rozhlas Sever. Na skládce jsou uložené styrenové smoly ze staré ekologické zátěže ve středočeské Nelahozevsi. Skládku provozuje nový majitel, který chce sudy se styreny úplně zlikvidovat.
Čáslav na 12 místech instaluje polopodzemní kontejnery na odpad
Čáslav na Kutnohorsku na 12 místech instaluje polopodzemní kontejnery na odpad, slibuje si od toho větší pořádek v okolí stanovišť. Náklady jsou téměř 15 milionů korun, většinu pokryje dotace.
PET lahve a plechovky je možné vracet již v sedmi prodejnách Lidl
Společnost Lidl rozšiřuje pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek do dalších čtyř prodejen napříč Českou republikou. Zákazníci mohou nově vracet plechovky do vybraných prodejen Lidl v Pardubicích, Ústí nad Labem, Karlových Varech a ve Zlíně.
Dotace z ITI pomohou v Pardubickém kraji s odpady a záplavami
Tři města a jedna soukromá společnost v Pardubickém kraji získaly příslib dotací z programu integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace. Peníze podpoří projekty zaměřené na odpadové hospodářství a protipovodňová opatření. Žadatelé by na své záměry měli dostat celkem 240 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě koordinátorka ITI Hradecko-pardubické aglomerace Michaela Kudynová.
Královéhradecké sběrné dvory od 1. listopadu rozšíří pracovní dobu
Provoz tří ze čtyř sběrných dvorů v Hradci Králové, které provozuje společnost Hradecké služby (HS), bude od 1. listopadu rozšířen. Zvýšením dostupnosti sběrných dvorů chce radnice snížit množství odpadu ve městě. Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů navíc přibude kontejner pro věci s opětovným využitím v projektu re-use. Město zároveň chystá stavbu pátého sběrného dvora. Čtyři přestávají stačit.
Téměř 2000 dobrovolníků uklidilo v Beskydech 5,5 tuny odpadu
Téměř 2000 dobrovolníků se dnes v Beskydech zapojilo do tradiční akce Poděkuj horám. Ve čtyřech lokalitách uklidili z lesů a okolí silnic 5,5 tuny odpadu. Na svazích hory Stolová pak dalších 100 dobrovolníků vysadilo 1000 buků.
Obec Čeperka chce zabránit stavbě spalovny odpadu vyhlášením stavební uzávěry
Obec Čeperka na Pardubicku chce vyhlásit stavební uzávěru v části svého katastrálního území, a tím zabránit výstavbě spalovny komunálního odpadu. Tu plánuje nedaleká elektrárna Opatovice. Zároveň Čeperka připravuje změnu územního plánu, jež má stavbu znemožnit, a také zcela nový územní plán obce se stejným dopadem. Jejich schvalování je však zdlouhavé a stavební uzávěrou by obec získala čas, řekla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.
V Litvínově lidé zaplatí za odpad 800 korun, doposud platili 250 korun
Lidé v Litvínově na Mostecku zaplatí za svoz a likvidaci odpadu 800 korun za rok. Doposud poplatek činil 250 korun. Město zavádí úlevu pro lidi od 65 let a děti do 15 let, tyto dvě skupiny zaplatí polovinu. Za svoz vydá radnice ročně téměř 30 milionů korun. Se zvýšením poplatku dnes souhlasili po dlouhé debatě zastupitelé. Pro jich hlasovalo 16, proti bylo pět a dva se zdrželi.
O víkendu uklidí miliony dobrovolníků celou Zemi
Blíží se 16. září 2023, den, kdy se bude konat největší globální dobrovolnická akce – Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day). Je to událost, která propojuje dobrovolníky z více než 190-ti zemí celého světa. Organizátoři letos očekávají, že akce přiláká více než 21 milionu dobrovolníků a podaří se tak překonat rekord z roku 2019.
Žďár n. S. chce ukázat, kolik odpadu zůstává u popelnic, naveze ho na náměstí
Radnice ve Žďáru nad Sázavou chce ukázat lidem, kolik odpadu zůstává odloženo u popelnic a kontejnerů. Jde o kartony, elektrospotřebiče i nábytek. Odpadky sebrané za tento měsíc nechá 1. září navést na náměstí, čímž zahájí dlouhodobou osvětovou kampaň. Uklízení tohoto nepořádku ročně stojí 400.000 korun, které by se daly využít lépe, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos. (STAN, za Žďár-živé město).
ČEZ získá dotaci 6,1 miliardy z Modernizačního fondu, dosud nejvyšší
Dosud nejvyšší dotaci z Modernizačního fondu, více než šest miliard korun, získá společnost ČEZ na výstavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu středočeské Elektrárny Mělník. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové sice jde o nejvyšší schválenou podporu, pokrývá ale jen 46 procent z celkových uznatelných výdajů.
Elektrárna Opatovice přepracovala dokumentaci EIA na spalovnu odpadu
Elektrárna Opatovice předložila přepracovanou dokumentaci vlivů záměru výstavby velké spalovny komunálního odpadu na životní prostředí (EIA). Původní dokumentaci ministerstvo životního prostředí na jaře vrátilo, výhrady k podkladům měli hygienici, okolní města a obce a spolky. Elektrárna chce spalovnu postavit ve svém areálu, technické parametry nezměnila a vypořádala všechny připomínky, uvedla v informačním systému EIA.
Pardubice pokračují v přípravách výstavby Centra pro komplexní využití odpadu
Pardubice pokračují v přípravách výstavby Centra pro komplexní využití odpadu (CEKVO), které by zajistilo co nejefektivnější využití veškerého tříděného odpadu ve městě. Původně město počítalo s tím, že vznikne v průmyslové zóně v Semtíně, nyní je plánuje umístit k areálu městské kompostárny v Dražkovicích. Podílet by se na něm měli i soukromí investoři, uvažovaný společný podnik ale zřejmě nevznikne, řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
Plzeň otevřela městské re-use centrum, přijme nepotřebné věci pro další využití
Nepoužívané nádobí, dětské hračky, staré kolečkové brusle, dekorace, knihy a další menší předměty přijímá od počátku července takzvaný re-use point ve sběrném dvoře v Plzni na Slovanech. Zprovoznila ho městská společnost Čistá Plzeň. Sběrné místo od občanů přijme funkční vytříděné věci, které by jinak skončily v popelnici, a nabídne je zdarma k dalšímu využití. Síť těchto služeb do budoucna rozšíří do dalších sběrných dvorů.
Sněmovna možná prodlouží lhůty na stanoviska k úložišti radioaktivního odpadu
Poslanci asi prodlouží až na trojnásobek lhůty, které mají mít obce a Parlament na vyjádření stanovisek k vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Vyplývá to z úprav, které podpořil sněmovní hospodářský výbor. Možnost, aby obce měly právo veta, mezi nimi není. Ministerstvo průmyslu a obchodu to odmítlo s tím, že zájem obcí nemůže převýšit zájem státu, tady zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.
Nový Bor nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry, získal dotaci
Nový Bor na Českolipsku nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry. Na pořízení stovky dřevěných a plastových nádob získala radnice od Libereckého kraje 152.000 korun z dotačního programu na podporu využití bioodpadu. O kompostér budou mít lidé možnost požádat od pondělí 4. září, sdělila Šárka Vlková z technické správy města. Kompostéry město nabídlo poprvé v letech 2017 a 2018, kvůli velkému zájmu se ale na všechny nedostalo.
Firma Zevo Písek si na stavbu spalovny vezme úvěr 800 milionů Kč
Firma Zevo Písek si na stavbu společného zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo) Písku a Strakonic vezme investiční bankovní úvěr asi 800 milionů Kč. Firma získala z Modernizačního fondu dotaci 1,3 miliardy Kč na stavbu. Jde o 61 procent nákladů. Kapacita spalovny bude 50.000 tun, vyplývá z podkladů v databázi EIA.
Výstavba spalovny v Příbrami má vyjít na stovky milionů až miliardu korun
Plánovaná spalovna komunálního odpadu v Příbrami, kterou chce vybudovat městská teplárna Energo Příbram, má vyjít na stovky milionů až miliardu korun. Město by mohlo s teplárnou uzavřít memorandum o spolupráci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Vedení Příbrami s výstavbou spalovny souhlasí, chce ale posouzení vlivu na životní prostředí. Zařízení má kapacitou vystačit pro město a okolní obce.
Akční plán, který Česko přiblíží k cirkulární ekonomice, vláda schválila
Minimalizací odpadu, podporou udržitelných přístupů ve výrobě a spotřebě nebo vývojem ekologicky šetrných produktů se zabývá Akční plán pro cirkulární ekonomiku do roku 2027, který dnes schválila vláda. Plán stanovuje kroky a úkoly, které by měly dovést české hospodářství k modelu plně rozvinuté cirkulární ekonomiky. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP), které návrh předložilo.
Ball: Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, chtějí je i na sklo a kartony
Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony. Vyplynulo to z průzkumu, který pro americkou skupinu Ball, největšího výrobce nápojových plechovek na světě, provedla agentura STEM/MARK. Zhruba 85 procent respondentů by uvítalo zavedení systému vratných záloh v ČR, 84 procent by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů, tedy nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů.
Obce chtějí více informací o dopadu zálohování PET lahví na ekonomiku
Sdružení místních samospráv (SMS ČR) zatím není přesvědčené o tom, že zavedení zálohování PET lahví a plechovek je pro obce a občany výhodnější než stávající systém sběru tříděného odpadu. Novinářům to po dnešním jednání s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) řekl místopředseda sdružení Oldřich Vávra. Uvedl, že ministerstvo má obcím poskytnout více podkladů k další diskusi.
Zástupci projektu: Zájem třídit odpad z kuchyně roste, motivací jsou poplatky
Zájem lidí i obcí o třídění kuchyňského odpadu roste, služba Třídím gastro se v následujících dvou letech rozšíří z Moravy a Slezska do dalších krajů. V Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde projekt už funguje, letos přibude 450 až 500 nádob na kuchyňský odpad.
Sněmovní výbor přerušil debatu o urychlení výstavby úložiště jaderného odpadu
Sněmovní hospodářský výbor dnes přerušil projednávání návrhu zákona, jenž by měl přispět k urychlení přípravy výstavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Předloha podle vlády rozšiřuje práva dotčených obcí v řízeních a upravuje lhůty. Členové výboru nyní budou moci předkládat pozměňovací návrhy. Úpravu k dalšímu zvýšení oprávnění obcí už ohlásila zpravodajka Michaela Opltová (STAN),
Pardubice distribuují podpisové archy proti spalovně nebezpečných odpadů
Obnovenou petici proti spalovně nebezpečných odpadů v Rybitví na Pardubicku už lidé mohou podepisovat. Podpisové archy jsou například v pardubickém turistickém centru. Město Pardubice a okolní samosprávy rozhodly, že ve sběru podpisů budou pokračovat. Zatím má 10.000 podpisů, ale některé nejsou platné, uvedla radnice v tiskové zprávě.
V Příbrami by mohla vzniknout spalovna komunálního odpadu
V Příbrami by mohla vzniknout spalovna komunálního odpadu, kapacitou by měla vystačit pro město a okolní obce. Zařízení chce vybudovat městská teplárna Energo Příbram. Vedení radnice je projektu nakloněno, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO).
Chomutov pošle připomínky k uvažované spalovně komunálního odpadu
Chomutov pošle připomínky k uvažované spalovně komunálního odpadu v centru města do procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí, jak navrhlo opoziční hnutí PRO Chomutov. Hnutí dlouhodobě projekt spalovny kritizuje. Dnes o tom informoval zastupitel města Jan Rödling (PRO Chomutov). Náměstek primátora David Dinda (Nový Sever) řekl, že se zastupitelé shodli na usnesení, které vyhovuje všem stranám.
Obec Čenkovice obhájila loňský titul v krajské soutěži třídění odpadu
Nejvíce minulý rok třídili odpad v Pardubickém kraji lidé v Chocni, obci Pastviny a v Čenkovicích na Orlickoústecku. Město a obce vyhrály ve svých kategoriích podle počtu obyvatel 16. ročník soutěže O perníkovou popelnici. Čenkovice se pak staly absolutním vítězem, obhájily tak loňský titul, vyplývá z informací obalové společnosti EKO-KOM.
Senát asi bude chtít po EK návrhy na provedení plánu recyklovatelných obalů
Evropská komise (EK) by předtím, než bude schváleno unijní rozhodnutí o zavedení výhradně recyklovatelných obalů od roku 2030, měla podle senátního evropského výboru předložit návrhy na jeho realizaci. Bez znalosti jejich přesného obsahu nelze návrh nařízení náležitě posoudit z hlediska všech jeho dopadů. Horní parlamentní komora by o žádosti výboru měla rozhodnout na první květnové schůzi.
Návrh zákona o hlubinném úložišti zasluhuje přepracovat, míní dotčené obce
Návrh zákona o hlubinném úložišti by pode starosty Dolní Cerekve na Jihlavsku Zdeňka Dvořáka bylo ideální kompletně přepracovat, nebo alespoň prosadit jeho pozměňovací návrh. První čtení zákona se ve Sněmovně očekává příští týden. Obce by si představovaly větší kompetence při rozhodování o stavbě úložiště. Zatím jsou vybrané čtyři možné lokality, Dolní Cerekev patří do jedné z nich označované jako Hrádek.
Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů
Moravskoslezský kraj třemi miliony korun podpoří třídění bioodpadů v domácnostech. Obce budou moci dotaci využít například na nákup nádob na kuchyňský odpad. O dotaci budou moci žádat během června.
Vědci zkoumají možnosti využití odpadu z produkce biopotravin
Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně chtějí v praxi otestovat uzavřený cyklus hospodaření. Pro lidi vyvíjejí funkční potravinu a odpad z její produkce plánují přeměnit na krmivo pro prasata nebo drůbež, případně na půdní substrát. Získané živiny se tak mohou vracet zpátky do životního prostředí.
MŽP vrátilo elektrárně Opatovice k dopracování záměr spalovny odpadu
Ministerstvo životního prostředí vrátilo elektrárně Opatovice k dopracování dokumentaci vlivů záměru na životní prostředí (EIA) pro plánovanou výstavbu velké spalovny komunálního odpadu. Výhrady k podkladům měli okolní města a obce, hygienici a spolky.
Dnes začíná jarní kampaň Ukliďme svět, lidé se mohou zapojit v celém Česku
Dnes startuje jarní kampaň s názvem Ukliďme svět, během které se tisíce dobrovolníků z celé České republiky pustí do úklidu přírody či ulic. Organizuje ji Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Podle svazu může akce motivovat lidi k tomu, aby byli více zodpovědní při nakládání s odpadem. Dobrovolníci každoročně uklidí tuny odpadu, zapojit se do očisty přírody i veřejných prostranství mohou kdykoliv během roku.
Češi loni odevzdali 576 tun světelných zdrojů k likvidaci, meziročně více
České domácnosti a firmy v loňském roce odevzdaly 576 tun světelných zdrojů k likvidaci, meziročně o 25 tun více. Nejvíce světelných zdrojů podle společnosti Ekolamp, která nabízí zpětný odběr a recyklaci vysloužilých světelných zdrojů i jiných elektrozařízení, předali lidé k likvidaci v Královéhradeckém kraji, nejméně naopak v Karlovarském kraji.
Dobrovolní hasiči pomohli recyklovat 35.000 tun starých spotřebičů
Dobrovolní hasiči pomohli za 13 let vysbírat od lidí v menších obcích 35.000 tun starých elektrospotřebičů. Je to více než 915.000 kusů vysloužilé elektroniky. Společnost Elektrowin od dubna vyhlašuje 13. ročník soutěže Recyklujte s hasiči. Za vybrané elektro získávají sbory dobrovolných hasičů finanční odměnu.
V Novém Městě na Moravě chce firma zvýšit kapacitu recyklace použitých olejů
V Novém Městě na Moravě chce společnost Fabio Produkt zvýšit kapacitu provozu na sběr a zpracování použitých jedlých olejů a tuků z nynějších 550 tun za rok na 5500 tun ročně. Přepracovává je například na technické oleje a maziva. Nyní nechala posoudit možné dopady záměru na okolí. Vyplývá to z údajů v informačním systému EIA.
Třídění kuchyňského odpadu se v Novém Jičíně osvědčilo, nádob přibude
Třídění biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu se v Novém Jičíně osvědčilo. Po skončení ročního pilotního projektu proto nyní město zvyšuje počet nádob na gastroodpad z 40 na 60. Na městských internetových stránkách to oznámila mluvčí novojičínské radnice Radka Cahlíková.
Ve vzorcích kalů z firmy Energoaqua zjistila ČIŽP značné množství kyanidů
Ve vzorcích kalů odebraných v týdnu po otravě ryb v řece Bečvě zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve firmě Energoaqua značné množství kyanidů. U vsetínského okresního soudu, který ekologickou havárii ze 20. září 2020 projednává, to při čtyřhodinové výpovědi uvedl bývalý inspektor ČIŽP Vít Špaček.
Pražané loni dali do center nabízejících výrobky k druhému použití 3300 věcí
Pražané v loňském roce odevzdali do takzvaných re-use center nabízejících použité výrobky přes 3300 předmětů a většinu z nich si lidé rozebrali k novému využití. Nejčastěji se v centrech objevoval nábytek či vybavení do domácnosti. Předloni skončilo v centrech, která vznikla s cílem předcházet vzniku odpadů, 3009 předmětů, tehdy ale fungovala jen dvě odběrná místa.
Apríl ve znamení tradičních jarních úklidů. Přidáte se také?
Měsíc před hlavním termínem jubilejního 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři přes 2000 nahlášených úklidových akcí. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích…
Obec Čeperka chce zabránit stavbě spalovny odpadu změnou územního plánu
Obec Čeperka se snaží změnit územní plán, aby zabránila výstavbě velké spalovny komunálního odpadu u blízké elektrárny Opatovice. Záměr v září odmítli obyvatelé v místním referendu, tento týden elektrárna zveřejnila dokumentaci EIA, která posuzuje vliv stavby na životní prostředí. Čeperka je již nyní zatížena činnosti blízké elektrárny, nedaleko má stát papírna firmy Rollpap či průmyslový park společnosti Czech Industrial Development,
Náměstek: Spuštění zálohování PET lahví je možné nejdříve v roce 2025
Nejbližší realistický termín zavedení zpětného odběru PET lahví a plechovek je rok 2025, může to ale být i později. Novinářům to řekl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). K praktickému zavedení je podle něj potřeba mnoho kroků.
Na odpočívadlech v Ústeckém kraji nechá ŘSD měsíčně uklidit až 20 tun odpadu
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ze silničních odpočívadel v Ústeckém kraji měsíčně uklidí dvě desítky tun odpadu. Oficiálních odstavných ploch je v regionu 31, úklidové čety se ale věnují i místům, kde jsou řidiči kamionů zvyklí trávit povinné přestávky. Jedna z těchto „zvyklostních odpočívek“ je i nedaleko Dolních Zálezel na Ústecku na silnici mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi. Starostka obce Magda Pejšová řekla, že byla s úklidem odpočívky poslední měsíc nespokojená.
Liberec po kritice zastupitelů zatím neuzavře memorandum ohledně kompostárny
Liberec zatím neuzavře memorandum se dvěma soukromými firmami ohledně možného vybudování kompostárny ve 20 kilometrů vzdálené Chotyni, kde má město pozemky. Projekt dnes na jednání zastupitelstva kritizovala nejen opozice, ale i zástupci koalice. Mimo jiné jim vadilo, že o něm vedení města neinformovalo představitele Chotyně. Liberec proto uspořádá nejprve seminář na toto téma, kam její zástupce pozve.
Podíl Pardubice se zapojí do pilotního projektu na zálohování PET lahví a plechovek
Pardubice se zapojí do projektu zálohování PET lahví a plechovek. Patrně od léta bude ve dvou prodejnách společností Lidl a Kaufland. Radnice díky tomu získá vytříděný odpad, což jí ušetří peníze, uvedlo město v tiskové zprávě.
Aplikace, na které pracovali brněnští odborníci, předpoví produkci odpadu
Webovou aplikaci, která na základě matematického modelu předpoví produkci odpadů v dalších letech, vytvořili pro ministerstvo životního prostředí odborníci z brněnské strojní fakulty. Software TiramisO také umožňuje zobrazit různé scénáře předpokládaného vývoje, oznámila Iveta Hovorková z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického.
Svoz odpadu v Ústí bude mít dalších osm let na starosti soukromá firma
Svoz odpadu v Ústí nad Labem bude mít dalších osm let na starosti soukromá firma. Radní schválili vyhlášení veřejné zakázky. Řekl to primátor Petr Nedvědický (ANO). Současnému provozovateli odpadového hospodářství smlouva končí v závěru letošního roku. Ústečané od letošního roku znovu za svoz odpadu platí, ročně 720 korun na osobu.
Lidé třídí nad očekávání, Krnov téměř zdvojnásobí počet nádob na kuchyňský odpad
Město Krnov na Bruntálsku téměř zdvojnásobí počet kontejnerů, do nichž lidé odkládají kuchyňský odpad. Krnované totiž třídí více, než se čekalo. Deset nových hnědých kontejnerů město brzy rozmístí v ulicích Maxima Gorkého, Jiráskově, Seifertově, Jesenické, Petrovické a na náměstí Hrdinů.
Analýza: Zavedení zálohování PET lahví a plechovek bude stát 5,2 miliardy korun
Spuštění systému na zálohování PET lahví a plechovek v ČR bude stát zhruba 5,2 miliardy korun. Další 1,3 miliardy korun ročně bude stát provoz systému. Vyplývá to z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) pro Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR. Analýza předpokládá, že ročně by se mohlo do systému dostat 2,3 miliardy obalů, což odpovídá devadesátiprocentní míře zpětného odběru.
Na Den zeber odpad z přírody seber
Ptáte se, jak to spolu souvisí? Jednoduše, EKOkalendář.cz uvádí, že 31. leden je Mezinárodním dnem zeber a zároveň jsou to dnes přesně 2 měsíce do hlavního termínu největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Její pořadatelé, kteří stojí i za vznikem EKOkalendáře tím upozorňují, že sehnout se pro odpadek může každý z nás prakticky kdykoliv.
Elektrowin vybral za 17 let elektroodpad o hmotnosti 78 Eiffelových věží
Společnost Elektrowin vybrala v loňském roce 54.850 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což bylo zatím nejvíc za její sedmnáctiletou existenci. Oproti roku 2021 byl objem vybraného elektroodpadu o tři procenta vyšší. Od svého vzniku Elektrowin shromáždil a předal k recyklaci celkem 571.000 tun starého elektra, což představuje zhruba 32 milionů kusů elektrozařízení. Váha vybraného elektra odpovídá hmotnosti 78 Eiffelových věží nebo 3263 Petřínských rozhleden či 1483 souprav pendolina.
Do Celosvětového Úklidového Dne se zapojilo 190 zemí
Do Celosvětového Úklidového Dne (World Cleanup Day), který se uskutečnil 17. září 2022 se zapojilo téměř 15 milionů dobrovolníků ze 190 zemí světa, včetně České republiky. I přes náročné okolnosti, jako jsou lokální konflikty, přírodní katastrofy či dokonce válka, se do akce podařilo zapojit mnoho dobrovolníků, jejichž cílem bylo zlepšit stav životního prostředí po celém světě. V průběhu jediného dne se totiž podařilo sesbírat více než 60.000 tun odpadu.
Hradec Králové podpoří třídění odpadů z kuchyní, lidem rozdá zvláštní nádoby
Radnice Hradce Králové další formou podpoří třídění odpadu z kuchyní. Lidem od konce ledna začne rozdávat speciální opakovaně použitelné nádoby na shromažďování gastroodpadu přímo v domácnostech. Zatím jich radnice pořídila asi 3300 kusů za čtvrt milionu korun.
Areál sběrného dvora v Sokolově začne zdarma odebírat pneumatiky
Sokolov zřídí v areálu sběrného dvora Sotes kontejner, kde budou moci lidé zdarma nechat nepotřebné pneumatiky. Chce tak zamezit černým skládkám, které se tvoří zejména v okrajových částech města, jako je například Jižní lom. Odběr pneumatik začne fungovat zhruba do měsíce, řekl novinářům místostarosta Jan Picka (nez.).
Vysoké Mýto rozšiřuje svůj projekt na předcházení vzniku odpadů
Vysoké Mýto rozšiřuje svůj projekt na komplexní předcházení vzniku odpadů. Občanům chce rozdat další pěstební kompostéry a nádoby na bioodpad, získat chce na ně dotaci z Operačního programu životní prostředí. Radnice také nakoupí plastové kelímky na opakované použití včetně skladovacích boxů, řekl novinářům místostarosta Jan Lipavský (Patrioti pro VM).
Firmy používající jednorázové plasty přispějí obcím 5,40 Kč za každého obyvatele
Firmy, které na trh uvádí jednorázové plasty, letos přispějí každé obci v Česku částkou 5,40 Kč za každého obyvatele. Hradit mají náklady spojené s takzvaným litteringem, tedy úklidem volně pohozených odpadků. Firmám ukládá hradit náklady na úklid zákon o jednorázových plastech platný od ledna 2023. Opatření kritizuje Potravinářská komora ČR, která nesouhlasí s nastavením systému a prosazuje odklad placení poplatků.
V Pardubicích lidé vyhodí kolem 47 tun vánočních stromků
Vánoční stromky budou technické služby odvážet od kontejnerových stanovišť v Pardubicích přibližně do konce ledna. Lidé většinu z nich podle tradice vyhodí po svátku Tří králů. Popeláři svezou na začátku roku každoročně kolem 47 tun jedliček, borovic či smrčků.
Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo zkušebně fungovat za pět let
Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo začít zkušebně fungovat na přelomu let 2027 a 2028. Nyní pokračuje tendr na dodavatele stavby, uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Takzvané ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů) má sloužit pro likvidaci komunálního odpadu a výrobu tepla v Horních Počaplech u Mělníka. Nahradí dosavadní skládkování komunálního odpadu, které bude podle současné odpadové legislativy od roku 2030 zakázané.
Liberec výrazně rozšíří počet míst pro odkládání použitých jedlých tuků a olejů
Liberec letos výrazně rozšíří počet míst, kde budou moci obyvatelé odevzdat použité jedlé tuky a oleje. Zatím jsou jen dvě ve sběrných dvorech, nově bude po stotisícovém městě rozmístěno 200 kontejnerů. Radnice pátého největšího města v zemi si od toho slibuje, že výrazně stoupne počet obyvatel, kteří přestanou vylévat použité jedlé tuky a oleje do odpadů. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty.
V Ústí nad Labem se otevřelo re-use centrum, shromažďuje použitelné věci
V Ústí nad Labem se dnes otevřelo re-use centrum. Shromažďuje věci, které už někteří nepotřebují, ale jiní je využijí. Dostanou je zdarma uprchlíci a osoby v nouzi. Za levno si je může koupit každý. Cílem je prodloužit život věcem a pomoci těm, kteří to potřebují.
Svoz odstrojených vánočních stromků v Ústí nad Labem začne 9. ledna
Svoz odstrojených vánočních stromků v Ústí nad Labem začne 9. ledna. Jako každý rok budou svozy rozdělené do dvou etap. Stromečky svozová služba umístí do kompostárny do Všebořic, kde je pracovníci rozdrtí a uloží do kompostu. V roce 2022 se do Všebořic navozilo 26,38 tuny použitých vánočních stromků.
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu
Písek připravuje projekt výstavby zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO). Ročně by mělo zpracovat 50.000 tun odpadu z města i okolních obcí, s nimiž Písek bude v tomto směru spolupracovat. Podle něj má ZEVO další velký přínos v tom, že město přestane být ve vytápění závislé na fosilních palivech.
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí
Sdílení textilu Mewa je snadné a šetrné k životnímu prostředí. Podnikové textilie můžete používat, aniž byste je museli kupovat Každodenní život bez možnosti sdílení už si dnes nedokážeme ani představit. Existuje mnoho faktorů, díky kterým tento trend v posledních letech stále sílí. Změny klimatu, stále větší digitalizace a ekonomické důsledky pandemie koronaviru nás vedou k udržitelnější spotřebě.
MŽP nabídne obcím dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů
Obce budou moci zažádat o dotace na projekty předcházení vzniku komunálních odpadů. Ministerstvo životního prostředí jim poskytne 500 milionů korun z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Dotace lze využít pro koupi domácích kompostérů nebo opětovně použitelného nádobí. O tuto podporu mohou obce žádat od středy 21. prosince 2022 do konce roku 2023.
V Litomyšli se příští rok zvýší poplatek za odpady, město na ně nedoplácí
V Litomyšli se od příštího roku zvýší poplatek za komunální odpad. Místo letošních 804 korun ročně za obyvatele budou lidé platit 912 korun. Nové znění vyhlášky schválili zastupitelé. Podle starosty Daniela Brýdla (Generace 89) město na odpadový systém nic nedoplácí, všechny náklady snížené o příjmy za tříděný odpad rozpočítává mezi obyvatele s trvalým pobytem.
Česká města získávají kontrolu nad odpadem
Slovenská technologická společnost Sensoneo, která vyvíjí a poskytuje revoluční řešení pro efektivní a transparentní správu odpadu, poskytla svá řešení dalším českým městům. Město Znojmo využívá ve vybraných kontejnerech senzory, díky čemu mají svozová společnost i občané přehled o jejich naplněnosti. Ve městě Tábor byl instalován tzv. Watchdog: nástroj pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu odpadu,
Slevu na svoz odpadu v Chomutově budou mít i starší děti
Padesátiprocentní slevu z poplatku za svoz odpadu budou mít příští rok v Chomutově děti od čtyř do 15 let. Zastupitelé dnes rozšířili úlevu pro některé kategorie obyvatel, aby jim pomohli v tíživé finanční situaci způsobené inflací a zdražováním. Úplné osvobození od poplatku ve výši 800 korun ročně čeká seniory nad 75 let a malé děti do tří let. Zastupitelé upravili původní návrh,
Průzkum: Více než polovina Čechů nerecykluje obaly od vánočních figurek
Více než polovina Čechů nerecykluje alobalové obaly od figurek, které se prodávají hlavně před Vánoci nebo na svátek svatého Mikuláše. Do směsného odpadu je vyhazuje 51 procent lidí, 35 procent je správně vyhazuje do kontejneru na kovy. Zbývající lidé je vyhodí do špatného kontejneru. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Nestlé mezi 500 respondenty.
Vědci v Brně zkoumají, jak zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají, jak lze zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích. Testují například přísady do sběrných nádob, které by následně tolik nezapáchaly. Výzkumníci o tom dnes informovali na tiskové konferenci. Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty se problematice plýtvání potravin věnuje dlouhodobě, z jeho dřívějších dat vyplývá,
Reuse centrum v Ostravě za dva roky fungování prodalo asi 100.000 věcí
Reuse centrum v Ostravě během dvou let svého fungování prodalo zhruba 100.000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Zájem o jeho služby vzrůstá nejen v souvislosti s ekonomickou krizí, ale i s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Novinářům to dnes řekli zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje.
Pardubice umožní třídění bioodpadu na více sídlištích
Možnost třídit bioodpad chce město Pardubice v příštím roce rozšířit na více sídlišť. Jedná o tom se starosty. Zatím třídí zájemci na sídlišti Dubina. Novinářům to řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Bioodpad mohou obyvatelé rodinných domů třídit v Pardubicích 15 let. Před dvěma lety začal pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě Dubina. Služba je zadarmo.
Ústečané budou opět platit poplatek za svoz komunálního odpadu
Obyvatelé Ústí nad Labem budou od příštího roku opět platit poplatek za svoz komunálního odpadu. Poplatek zastupitelé zrušili v roce 2017. Nová vyhláška, kterou dnes schválili zastupitelé, počítá s ročním poplatkem 720 korun za osobu. Děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny, senioři nad 65 let zaplatí polovinu. Město by si tak mělo přijít na 32 milionů korun. Pro se vyslovilo 20 zastupitelů, proti bylo deset a zdrželo se šest.
Litoměřice umisťují další kontejnery na odpad pod zem
Litoměřice umístily na dalších dvou místech kontejnery na odpad pod zem. Jsou tam i nádoby na kovy. Odborníci nyní prozkoumají, zda je možné je schovat pod zem také v historickém centru na Mírovém náměstí. Přínos podzemních kontejnerů je viditelný hlavně na sídlištích, kde kapacita nádob na odpad často nestačí.
Ústí nad Labem plánuje po letech zavést poplatek za odpad
Ústí nad Labem chce po letech zavést poplatek za komunální odpad. Nová vyhláška, kterou budou v pondělí projednávat zastupitelé, počítá s ročním poplatkem 720 korun za osobu. Opoziční hnutí Ústecké fórum občanů (UFO) kdysi poplatek zrušilo a s jeho znovuzavedením nesouhlasí.
Průzkum: Zavedení zálohovaných PET lahví podporuje 74 procent lidí
Zavedení záloh na PET lahve podporuje 74 procent Čechů, pro zálohy na plechovky je 70 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Iniciativu pro zálohování, která sdružuje velké výrobce nápojů. Podle průzkumu by zavedení záloh výrazně nezměnilo nákupní chování a zhruba 80 procent lidí by PET lahve i plechovky nakupovalo ve stejné míře jako nyní.
Ministerstvo životního prostředí chystá zákon o zálohách na PET lahve
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chystá zákon o zálohách na PET lahve, plechovky nebo další produkty. Podrobnosti zatím MŽP nezveřejnilo. Stále vede jednání s výrobci nápojů či odpadovými firmami. Čeká také na návrh nového unijního nařízení o obalech a obalových odpadech, který představí Evropská komise na konci listopadu. Zatím je zálohování pouze dobrovolné. Zavedení záloh na PET lahve i plechovky podporuje podle průzkumu agentury Ipsos většina Čechů.
Na Vyškovsku začali třídit kuchyňský odpad, míří do bioplynové stanice
Ve Vyškově a Bučovicích začali lidé letos v první polovině roku třídit kuchyňský odpad a začátkem listopadu začali třídit i obyvatelé Slavkova u Brna a Ivanovic na Hané. Cílem je, aby tento energeticky využitelný odpad nekončil na skládce, uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. Kuchyňský odpad se vozí do vyškovské bioplynové stanice a slouží k výrobě tepla a elektřiny.
Nejméně odpadu vyprodukovali lidé v Jeseníku, Hustopečích a Bílé Vodě
Nejméně směsného komunálního odpadu v Olomouckém kraji vyprodukovali v roce 2021 lidé v Jeseníku, Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku a Bílé Vodě na Jesenicku. Vyplývá to z výsledků letošního ročníku soutěže Odpadový Oskar, kterou spolek Arnika vyhlásil poosmé. Oceněné obce podle organizátorů soutěže díky třídění vykazují nízkou produkci směsného komunálního odpadu dlouhodobě. Krajské výsledky soutěže Odpadový Oskar byly vyhlášeny v Olomouci.
V Brandýse n.L. spustí v listopadu zkušebně sběr kuchyňského odpadu z domácností
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav spustí v listopadu zkušební provoz sběru kuchyňského odpadu z domácností. Pilotně se budou moci zapojit lidé téměř ze 470 domácností na sídlišti U Nádraží. Město zkušební provoz po třech měsících vyhodnotí a rozhodne o případném rozšíření do dalších městských částí. Náklady na pilotní projekt, který pro město zajišťuje společnost JRK, zatím přesáhly 200.000 korun.
V Pardubicích bude další veřejné projednání modernizace spalovny v Rybitví
V Pardubicích se 14. listopadu bude konat veřejné projednání záměru modernizace spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. O její otevření společnost AVE CZ odpadové hospodářství usiluje již více než deset let. Vedení města na mimořádném jednání rady znovu vyjádřilo odmítavý postoj k záměru, řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
Náklady na odpad loni v Prostějově vzrostly na rekordních 51,5 mil. Kč
Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu v Prostějově od roku 2017 rostou. Loni byly 51,5 milionu korun, což je nejvyšší částka v historii města. Letos pak radnice za tuto komunální službu kvůli vysoké inflaci zaplatí o další čtyři miliony korun navíc. Náklady na likvidaci odpadu rostou kvůli každoročnímu zvyšování cen za jeho ukládání na skládky. Náklady svozových firem nyní také negativně ovlivňuje rostoucí inflace.
Víte, co patří do hnědých popelnic?
Někdy přehlížená, ale přitom velmi důležitá a dobře využitelná část odpadu nese na první pohled možná trochu nejasnou zkratku BRKO. Jde o biologicky rozložitelný komunální odpad. Ten patří do hnědých popelnic a kontejnerů, jimž se někdy říká kompostejnery. Ačkoli není jeho třídění úplnou novinkou, spousta lidí si stále není jistá, co by do těchto nádob měla správně vyhazovat.
Průzkum: Dvě pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby se neplýtvalo
Více než čtyři pětiny lidí při přípravě jídla dbají na to, aby využily veškeré suroviny, a 62 procent má špatné svědomí, když jídlem plýtvá. V tiskové zprávě o průzkumu postojů k potravinovému odpadu to uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Více než polovina lidí se podle výsledků průzkumu domnívá, že potravinový odpad nepředstavuje problém pro životní prostředí.
Vědci: Lidé nemají přehled o tom, jak plýtvají potravinami
Lidé v Česku vyhazují více potravin, než subjektivně vnímají. Na dnešní konferenci o potravinovém odpadu to řekla Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity Brně. Z jejího výzkumu vyplynulo, že jeden člověk vyhodil loni v průměru 33 kilogramů potravin, respondenti ale uvedli, že vyhodili měně než poloviční množství. K podobnému výsledku dospěl také výzkum Akademie věd ČR, podle kterého lidé nedokáží správně odhadnout množství potravin, které vyhodí.
Bárta: Jsme civilizace, která většinu z toho, co vyrobí, nevrátí do přírody
Produkce plastů na světě ročně vystoupala na současných 380 milionů tun. V roce 1950 to byly pouze dvě tuny. Výroba plastů navíc roste výrazně rychleji než jejich recyklace. Na společensko-filozofické a vědecké konferenci Vize Česka v Táboře to řekl ve své přednášce egyptolog Miroslav Bárta.
Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit bioodpad
Na některých sídlištích v Jablonci nad Nisou začnou zkušebně třídit biologicky rozložitelné odpady z domácností. Cílem projektu je snížit množství směsného komunálního odpadu v černých nádobách a bioodpad zpracovat a využít. Do pilotního programu byly vybrány panelové domy v lokalitě Nová Pasířská a blízkém okolí a ve Mšeně.
Vědci z Mendelovy univerzity zkouší možnosti, jak kompostovat gastroodpad
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají způsoby, jak zbytky jídla z domácností nebo restaurací přeměnit na kvalitní kompost. Zjistili, že pomoci mohou přirozeně se vyskytující bakterie – laktobacily. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Přes 25.000 dobrovolníků dnes začne uklízet v lesích, parcích či na hřištích
Přes 25.000 dobrovolníků dnes začne uklízet v lesích, parcích či na hřištích v celém Česku. Podle organizátorů z České rady dětí a mládeže jsou naplánovány stovky akcí, které potrvají do 16. října. Kromě úklidu budou lidé zvelebovat své okolí třeba vysazováním stromů nebo výrobou krmítek.
U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu
Tři studenti pardubického gymnázia Dašická dnes na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr.
Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.
Hradec Králové zavede třídění odpadu z kuchyní, pořídí na to zvláštní popelnice
Lidé ve stotisícovém Hradci Králové budou moci třídit do zvláštních popelnic i odpad z kuchyní, například zbytky jídel či prošlé potraviny. Odpadová společnost Hradecké služby v následujících měsících po městě rozmístí 205 speciálních hnědých popelnic na takzvaný gastroodpad. Radnice zavedení systému letos a v roce 2023 podpoří částkou 3,2 milionu korun, řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.
Tisíce lidí dnes v Česku budou sbírat odpadky v přírodě i v ulicích
„Máme nahlášeny zhruba tři stovky úklidových akcí,“ řekl Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Podotkl, že je to zhruba stejně jako loni. Janoušek také sdělil, že na celý podzim je nachystáno přes 650 společných úklidů. Mapa akcí je na webu. V letošní jarní fázi kampaně, jejíž hlavní den připadl na 2. dubna, lidé podle pořadatele posbírali 1800 tun odpadu během 3000 úklidů.
Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci
Jablonec nad Nisou se připojí k plánům na výstavbu bioplynové stanice v Liberci. Projekt, který podle předběžných odhadů přijde zhruba na půl miliardy korun, připravují Teplárna Liberec a MVV Energie CZ ve spolupráci s podnikem Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK). Stanice by měla stát v areálu čistírny odpadních vod v Liberci a ročně by měla zpracovat 20.000 až 30.000 tun
Odpadového Oskara za nejméně směsného dopadu získal Fulnek, Chvalšiny, Bílá Voda
Nejméně směsného odpadu v Česku loni vyprodukovali obyvatelé Fulneku, Chvalšin a Bílé Vody. Obce tak získaly Odpadového Oskara, kterého uděluje nezisková organizace Arnika. V popelnicích ve Fulneku na Novojičínsku, který zvítězil v kategorii měst nad 5000 obyvatel, loni skončilo v průměru 101,3 kilogramu směsného odpadu na obyvatele.
Iniciativa představila návrh systému plošného zálohování nápojových obalů
Plán, jak by mohlo fungovat plošné zálohování nápojových PET lahví a plechovek v Česku, v Praze médiím představila Iniciativa pro zálohování. Systém by zahrnoval téměř 11.000 sběrných míst a obaly v objemu od 0,1 do tří litrů. Výše zálohy by zřejmě byla tři až pět korun. Iniciativa se snaží prosadit samostatný zákon, který by povinné zálohování zavedl. O tématu jedná s ministerstvem životního prostředí (MŽP).
Kopřivnice spustila pilotní projekt třídění biologického odpadu z kuchyní
Město Kopřivnice na Novojičínsku spustilo pilotní projekt třídění biologicky rozložitelného odpadu z kuchyní. Pro tento účel dnes na sídlišti Sever nechalo rozmístit 20 speciálních sběrných nádob. Cílem je snížit podíl směsného komunálního odpadu končícího na skládkách, a tím i růst poplatků za jeho likvidaci.
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů
Chrudim chce dál rozšířit systém sběru separovaných opadů. Vloni zahájila svoz bioodpadu od rodinných domů, příští rok chce zavést také svoz vytříděného papíru a plastů v pytlích. Vedení města schválilo podání žádosti o dotaci na pořízení sběrných nádob a další využívání softwaru na evidenci odpadů, řekl dnes novinářům místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Policie stíhá odpadovou firmu z krácení daní se škodou 3,76 miliardy korun
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala stíhat firmu AVE CZ odpadové hospodářství z krácení daní kvůli nakládání s odpady. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Lidovky.cz napsal, že kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.
Nádoby na plast a papír dostaly domy v dalších částech Jablonce nad Nisou
Nádoby na třídění plastu a papíru dostali obyvatelé rodinných a menších bytových domů v dalších částech Jablonce nad Nisou. Přímo u domu mohou ve druhém největším městě Libereckého kraje od června třídit obyvatelé rodinných a meších bytových domů v částech Kokonín a Vrkoslavice, od září tuto možnost dostanou také obyvatelé Žižkova Vrchu, části centra města, okolí Doliny a novoveského koupaliště, řekla mluvčí magistrátu Jan Fričová.
Záměr spalovny odpadu v Opatovicích bude muset podstoupit posouzení EIA
Záměr vzniku zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO), které chce ve svém areálu vybudovat elektrárna Opatovice, bude muset podstoupit posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Ve zjišťovacím řízení o tom rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Proti plánu vystupují některé okolní obce a spolky, připomínky mají i úřady.
Plastové lahve budou muset být ze 30 procent z recyklátu, Senát to dnes schválil
Plastové nápojové lahve bude nutné do roku 2025 vyrábět z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu, v roce 2030 až z 30 procent. Nádoby do objemu tří litrů s víčky z plastu budou muset mít tyto uzávěry připevněné k výrobku. Schválil to dnes Senát v novelách, které souvisejí se zákazem některých jednorázových plastových výrobků. Normu, kterou podpořilo 57 ze 71 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.
Průzkum: Zářivky a žárovky by ekologicky vyhodila jen polovina lidí z Česka
Jen 55 procent lidí z Česka by vysloužilé úsporné LED zářivky či wolframové žárovky doneslo do míst k tomu určených. Vyplývá to z průzkumu, o kterém dnes informovala v tiskové zprávě společnost Ekolamp. Průzkum podle ní také ukázal, že lidé jsou ochotni dojít do sběrného místa, pokud je do kilometru od jejich bydliště. Šetření se letos zúčastnilo 1204 respondentů.
Pěnový polystyren má vysoký potenciál pro oběhové hospodářství
Vědecké centrum Evropské komise: pěnový polystyren má vysoký potenciál pro oběhové hospodářství Výzkumné centrum Evropské komise (JRC) zveřejnilo studii referující o vysokém potenciálu pěnového polystyrenu pro oběhové hospodářství. Do studie bylo zařazeno 12 druhů odpadů, u nichž by měla Evropa přednostně řešit systém třídění a následné eliminace ve vztahu k cirkulární ekonomice.
Mladá Boleslav začne budovat další stanoviště pro podzemní kontejnery
V Mladé Boleslavi v Zahradníkově ulici začne v pondělí budování dalšího stanoviště pro podzemní kontejnery na směsný a tříděný odpad. Od roku 2013 jich město pořídilo 18, každoročně přibyde jedno až dvě stanoviště, jedno vyjde město zhruba na milion korun, řekl za magistrát Pavel Šubrt.
Zálohování plastových lahví zůstane nadále dobrovolné, rozhodla Sněmovna
Zálohování plastových lahví zůstane nadále dobrovolné. Plastové nápojové lahve budou muset být do roku 2025 vyrobeny z jedné čtvrtiny z recyklovaného plastu, v roce 2030 až z 30 procent. Nádoby do objemu tří litrů s víčky z plastu budou muset mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Schválila to dnes Sněmovna.
Česká Třebová dokončila kompostárnu, zpracuje bioodpad i z okolních obcí
Česká Třebová na Orlickoústecku po roce dokončila výstavbu kompostéru na skládce v Třebovicích. Stála 46,5 milionu korun. Bude součástí regionálního centra pro nakládání s odpady. ČTK to řekl jednatel městské společnosti Eko Bi Zdeněk Řehák.
K Svaz: Rozvoj oběhového hospodářství v ČR komplikuje i nejasná definice odpadu
Rozvoj oběhového hospodářství, tedy opětovného využití produktů, materiálů a zdrojů, v Česku komplikuje nejasná definice odpadu a výrobku. V tiskové zprávě to uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR. Podle svazu chybí i recyklační kapacity a na jejich výstavbu je třeba více peněz.
Vědci zjišťují, jak ve stavebnictví znovu využít dřevo ze zbouraných staveb
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity (MENDELU) zjišťují, jak znovu využít ve stavebnictví dřevo pocházející ze zbouraných staveb. Dosud končilo ve spalovnách, vědci z něj zkoušejí vyrobit takzvané OSB desky, jejichž spotřeba s poptávkou po dřevostavbách roste. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
Snahy o obnovení spalovny v Rybitví pokračují, Pardubice budou opět proti
Firma AVE CZ v nejbližších dnech předloží ministerstvu životního prostředí přepracovanou dokumentaci ke zprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví u Pardubic, uvedla firma v tiskové zprávě. Projekt dlouhodobě kritizují samosprávy i veřejnost. Město opět podá proti plánované investici námitky, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
V Čeperce se na podzim uskuteční referendum o spalovně odpadu
Obyvatelé Čeperky na Pardubicku budou během podzimních komunálních voleb v referendu rozhodovat, zda má v katastru obce vzniknout spalovna směsného komunálního odpadu. Rozhodli o tom v pondělí zastupitelé. Zařízení na energetické využití odpadu plánuje vybudovat elektrárna Opatovice přímo za vjezdem do svého areálu.
V Pardubicích stoupá každý rok množství vytříděného odpadu
V Pardubicích roste každý rok množství tříděného odpadu. Obyvatelé loni vytřídili skoro 9000 tun druhotných surovin, což je téměř o 40 procent víc než před šesti lety, uvedl magistrát v tiskové zprávě. „Je vidět, že většina našich obyvatel už třídění využitelných složek považuje za samozřejmost. Za posledních šest let se zvýšilo množství jednotlivých položek separovaného odpadu, s výjimkou textilu, o desítky procent,“
Nedopalek se rozkládá 15 let, skoro polovina kuřáků neví, že obsahuje plast
Cigaretový nedopalek se rozkládá až 15 let a patří do koše na směsný odpad. Podle průzkumu ale polovina kuřáků neví, že obsahuje plast a pětina ho po típnutí odhodí na zem. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci k osvětové kampani Cigaretovník, která má kuřáky motivovat ke správnému zacházení s tímto odpadem. Od ledna příštího roku mají podle směrnice EU producenti tabákových výrobků
Nejlepší systém třídění odpadů z obalů v ČR má Uherské Hradiště
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů mělo loni v Česku pětadvacetitisícové Uherské Hradiště. Stalo se vítězem 18. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly dnes vyhlášeny na konferenci Odpady a obce v Hradci Králové. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která v ČR organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí. Do užšího výběru přes krajská kola postoupilo 65 měst a obcí.
Havířov zprovoznil třetí sběrný dvůr, jeho vybudování stálo 13 milionů korun
Havířov na Karvinsku zprovoznil ve městě třetí sběrný dvůr. Původní dva byly přetížené, kapacitně nedostačovaly. Vybudování sběrného dvoru v Selské ulici stálo 13 milionů korun. Novináře o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Rosalie Seidl Pokorná.
NKÚ: V Česku se nemění nakládání s odpady, dál převládá nevhodné skládkování
Ani miliardové evropské dotace nezměnily v Česku způsob nakládání s komunálními odpady. Nejvyužívanější metodou zůstává dál skládkování, i když je nejméně vhodné. Státu se také nedařilo zvyšovat kapacity pro recyklaci odpadů ani budovat či modernizovat zařízení na energetické využití odpadů. Neklesá ani produkce odpadů. V tiskové zprávě to dnes uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval využití prostředků státu a EU
Chrudim bude hledat jiné místo pro kompostárnu než u rodinných domů
Kompostárna v průmyslové zóně Západ v Chrudimi nebude, město tam postaví jen separační dvůr. Lidé v Markovicích, které jsou kousek od plánovaného dvora, zařízení na zpracování zeleného odpadu kvůli obavám ze zápachu nechtěli. A stavba v blízkosti rodinných domů by byla nákladnější. Novinářům to řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).
Hubáčková: MŽP by mohlo navrhnout změnu zákona o nebezpečných odpadech
Z podnětů pro nový plán odpadového hospodářství by mohlo ministerstvo životního prostředí navrhnout změnu zákona, která by se týkala i nebezpečného odpadu. Příprava plánu začne letos, v běhu by měl být na začátku roku 2024 nebo 2025.
Hradec Králové chystá stavbu pátého sběrného dvora, nynější přestávají stačit
Radnice Hradce Králové začala chystat stavbu pátého sběrného dvora, kam by lidé mohli odkládat odpady a nepotřebné věci. Nynější čtyři sběrné dvory přestávají stačit, nový sběrný dvůr by měl ulevit zejména sběrnému dvoru v ulici Na Brně. Radnice odhaduje, že kvůli rostoucí ceně stavebních materiálů by stavba sběrného dvora mohla přijít na více než 20 milionů korun.
V Ostravě začala likvidace další černé skládky
Ostrava zahájila likvidaci velké nelegální skládky odpadů v místě někdejších řadových garáží u Muglinovské ulice v centru. Město počítá s postupnou rekultivací území. Likvidace skládky a následná úprava celé lokality bude rozdělena do tří etap, první nyní začala. Novináře o tom dnes informoval Petr Havránek z ostravského magistrátu.
Jarní kampaň Ukliďme Česko vrcholí vyhlášením fotosoutěže
Česko, Morava i Slezsko opět znatelně prokoukly díky dobrovolnickým úklidům. Ty letos na jaře proběhly na bezmála 4 000 lokalitách a podařilo se při nich odstranit z přírody, měst a obcí na 1 800 tun odpadů. Jarní kolo úklidů vrcholí v těchto dnech soutěží fotografií, kuriozních nálezů a videí z akce.
Každý Čech loni vytřídil v průměru 71,8 kg odpadů, o 5 kg více než o rok dříve
Každý obyvatel ČR loni v průměru vytřídil 71,8 kilogramu odpadů, tedy o pět kilogramů více než o rok dříve. Celková míra recyklace a využití nevratných obalů, kterých loni dali výrobci na trh 1,33 milionu tun, dosáhla 77 procent. V roce 2020 to při mírně nižším množství obalů bylo 76 procent. Vyplývá to z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů.
Lékárníci: Léky nepatří mezi odpadky ani do WC, musí do spalovny
Lidé by neměli vyhazovat léky do běžného odpadu ani do WC, protože mohou ohrozit další osoby, zvířata nebo kontaminovat pitnou vodu. Skončit by měly jedině ve spalovně, připomněla dnes v tiskové zprávě Česká lékárnická komora (ČLnK). Zásoby léků a jejich dobu použitelnosti je podle ní ideální kontrolovat dvakrát ročně.
Zákon o obalech loni porušilo 110 prodejců, většinou kvůli tašce k nákupu zdarma
Zákon o obalech, který má především chránit životní prostředí, během 3323 kontrol České obchodní inspekce (ČOI) v loňském roce porušilo 110 obchodníků. Nejčastěji porušovali zákon tím, kdy zákazníkovi poskytli plastovou tašku na zakoupené zboží zdarma. ČOI to dnes uvedla v tiskové zprávě. Inspektoři za nedodržení zákona o obalech uložili 71 pokut celkem za 394.000 Kč.
Vláda schválila upravený plán odpadového hospodářství, zahrnuje nové cíle
Maximální opětovné využití složek odpadu, prevence jeho vzniku, výrazný pokles skládkování a rozvoj oběhového hospodářství jsou cíle plánu odpadového hospodářství pro roky 2015 až 2024. Jeho aktualizaci schválila vláda, informoval na tiskové konferenci vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Spalovna Zevo, kterou plánuje budějovická teplárna, má souhlas od MŽP
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné závazné stanovisko ohledně posouzení vlivů na životní prostředí ke stavbě zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo) v Českých Budějovicích (zjištěno v databázi EIA). Zevo plánuje Teplárna České Budějovice ve svém areálu ve Vrátě na Českobudějovicku. Začít stavět chce v říjnu 2025, hotovo by mělo být koncem roku 2028. Roční kapacita by měla být 160.000 tun odpadů.
Kompostárny opět nabídnou pytel kompostu pro zahrádkáře zdarma!
V týdnu od 1. – 7. května probíhá tradiční Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom opět připravilo tematickou výzvu “NAKOPEJ SI PYTEL!”, která již loni přilákala širokou veřejnost do kompostáren v ČR. Akce má za cíl poukázat na důležitou roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu.
Kofola začíná některé nápoje opět prodávat v zálohovaných skleněných lahvích
Společnost Kofola Česko-Slovensko začíná některé své nápoje znovu prodávat ve vratných zálohovaných skleněných lahvích. Chce vytvořit cirkulární systém, chovat se šetrněji k přírodě a snížit uhlíkovou stopu. Vratné litrové lahve zavádí do obchodů v Česku a na Slovensku postupně, nejprve v nich budou dostupné nápoje Kofola, Rajec a Vinea ve vybraných prodejnách Tesco a v nabídce on-line supermarketu Rohlik.cz.
Lesy města Brna budou dodávat dřevní štěpku Teplárnám Brno
Hlavním dodavatelem dřevní štěpky pro Teplárny Brno budou Lesy města Brna. Obě firmy podepsaly smlouvu. Teplárny letos zahájí přípravné práce, příští rok by měly kotel na biomasu instalovat. Lesy města Brna budou každoročně dodávat minimálně 80.000 tun biomasy. Společnosti o tom informovaly v tiskové zprávě.
Ukrajinské běženkyně se zapojily do úklidu lokality Červeňák v Pardubicích
Do úklidu přírodní lokality Červeňák v Pardubicích se dnes zapojily také Ukrajinky, které uprchly před válkou ve své zemi. Ukrajina čelí už víc než 40 dní ruské invazi. Úklid Červeňáku je pravidelnou aktivitou dobrovolníků u příležitosti oslav Dne Země, vždycky se jich sejde dost, řekla Lucie Křivková z Dobrovolnického centra Pardubice.
Odborníci chtějí zjistit dopady kůrovcové kalamity na lesní půdu na holinách
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně a dalších pracovišť se zaměří na změny v lesních půdách na kalamitních holinách. Během tří let chtějí zjistit, jak moc kůrovec v Česku poškodil „zelené plíce“, tedy lesy s nezastupitelnou rolí při vázání atmosférického uhlíku. Navrhnou hospodářské postupy, které podpoří zadržení uhlíku v půdě a pokusí se předpovědět další vývoj v souvislosti s postupem kůrovcové kalamity, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
Lidé z Pošumaví dnes opět protestovali proti plánovanému jadernému úložišti
Obyvatelé deseti obcí z Pošumaví, v jejichž katastrech stát zvažuje stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, dnes proti tomuto záměru opět protestovali. Už 19 let požadují po státu, aby posílil práva obcí při rozhodování o výběru lokality, v ČR jsou ve hře čtyři. S návrhem zákona ministerstva průmyslu (MPO) nejsou spokojeni.
V třídění má Jablonec nad Nisou co zlepšovat, ukázala analýza odpadu
Obyvatelé v Jablonci nad Nisou mají v třídění odpadu co zlepšovat, ukázala analýza směsného komunálního odpadu, kterou nechala radnice udělat ve spolupráci se společností EKO-KOM v závěru loňského roku. Kontrola obsahu dvou popelářských vozů ukázala, že téměř dvě třetiny objemu kontejnerů a popelnic tvoří komodity, které lze vytřídit, jako jsou plasty, papír, sklo, kartony od nápojů, kovy nebo textil, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Iniciativa: Nová metoda ukázala na nízkou míru recyklace plastových obalů v ČR
Iniciativa pro zálohování kritizuje míru recyklace plastových obalů v Česku. Změna metodologie podle ní ukázala, že množství skutečně materiálově využitých obalů je nízké. Za iniciativu to v tiskové zprávě uvedla Kristýna Havligerová s odkazem na data Ministerstva životního prostředí (MŽP) za rok 2020, pro který byl nový postup poprvé použit. Předloni tak dosáhla míra recyklace 42 procent, meziročně o 19 procent méně.
Skupina Veolia v Česku přebírá odpadovou divizi Suezu
olečnosti Suez. Sloučení firem se týká i vybraných aktivit v České republice, konkrétně divize odpadového hospodářství Suezu a jejích více než 1400 zaměstnanců. Akvizice se naopak netýká pěti českých vodárenských společností, v nichž Suez působí jako akcionář. Veolia o tom informovala na webu, upozornil dnes server Tydenikhrot.cz.
Šternberk testuje sběr odpadu z kuchyně, skončí v bioplynové stanici
Šternberská radnice testuje ve městě sběr kuchyňských zbytků živočišného původu. V některých ulicích byly minulý týden rozmístěny první kontejnery na kuchyňský odpad, který skončí v bioplynové stanici. „Pokud se třídění a sběr tohoto odpadu osvědčí, uvažovalo by se o umístění sběrných nádob i jinde ve městě,“ sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.
Senát pravděpodobně schválí novelu o nakládání s lodním odpadem
Senát pravděpodobně schválí vládní novelu o nakládání s lodním odpadem, která má v souladu s předpisy Evropské unie pomoci zabránit znečišťování moří. Horní komoře to podle senátního webu doporučily oba její výbory, které se předlohou zabývaly. Novelu o námořní plavbě, která se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek, bude Senát schvalovat příští týden.
Od dubna se v České Třebové výrazně změní systém odpadového hospodářství
mohou od radnice zapůjčit nádoby na tříděný odpad, který se bude vyvážet přímo od domů. Zatím to udělalo asi 1500 domácností, což je zhruba třetina. Některé domácnosti si vzaly víc než jednu nádobu. Směsný komunální odpad se bude vyvážet jednou za 14 dní, dosud to bylo každý týden. Cílem je snížit množství odpadu ukládaného na skládku.
Místo plastu bude Pivovar Svijany používat na plechovky papírový TopClip
Místo smršťovací plastové fólie bude Pivovar Svijany používat na balení plechovek s pivem papírový šestipack TopClip. Patentovaný obal od společnosti Smurfit Kappa je náhradou spojování plechovek do skupinového balení pomocí fólie. Obal je zcela bez plastů a lepidel, je recyklovatelný a pro přírodu neškodný. Podle údajů výrobce má také o 30 procent menší uhlíkovou stopu než balení do fólie, řekl dnes sládek svijanského pivovaru Petr Menšík.
Kompostárna Prahy přijala za pět let provozu 12.706 tun bioodpadu
V kompostárně v pražském Slivenci přijali za pět let provozu 12.706 tun rostlinného odpadu. Množství přijatého bioodpadu v meziročním porovnání každým rokem stoupá. V roce 2021 to bylo rekordních 3647 tun bioodpadu, tedy skoro o 250 tun více než v roce 2020. Zelený odpad do zařízení vozí pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP), která je provozovatelem kompostárny, firmy i občané.
Češi třídí pěnový polystyren lépe než před rokem
Češi třídí pěnový polystyren lépe než před rokem, 8 z 10 by ocenilo separátní kontejner v místně svého bydliště. Třídící návyky českých spotřebitelů se každým rokem zlepšují a jinak tomu není ani u obalů z pěnového polystyrenu (zkráceně EPS). Z průzkumu Sdružení EPS ČR vyplynulo, že 60 % dotazovaných třídí obaly do žluté popelnice a další čtvrtina je odváží do sběrného dvora.
Sněmovna znovu projedná zavedení povinného zálohování plastových lahví
Sněmovnu čeká zřejmě znovu spor o zavedení povinného zálohování plastových nápojových lahví, které předloni v předvolebním složení odmítla. Nové rozhodnutí padne nejdříve v dubnu. Sněmovní výbor pro životní prostředí dnes projednávání odložil do poloviny příštího měsíce, kdy by měl schvalovat také zákaz jednorázové plastové příborů, talířů či brček, jak to vyžadují předpisy EU.