Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Ovzduší

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

ČESKO SPLNÍ VYŠŠÍ KLIMATICKÉ CÍLE, CHCE ALE PENÍZE A PODPORU PLYNU

    Autor: ČTK  27. 05. 2021  

Česko je připraveno plnit nové emisní cíle Evropské unie, musí k tomu ovšem dostat ze společné kasy odpovídající kompenzace a mít možnost nahrazovat uhlí jako zdroj energie plynem. Českým novinářům to dnes v Bruselu řekl ministr průmyslu Karel Havlíček, který jednal s několika eurokomisaři o českých reformách na cestě ke klimaticky šetrnějšímu hospodářství. Unijní činitelé podle něj větší českou otevřenost k přechodu na čistou energii vítají. Není však jisté, zda se Praha podpory plynu jako takzvaného přechodového zdroje dočká.

VĚDCI V ANTARKTIDĚ LETOS ZAŽILI ZNAČNÉ MNOŽSTVÍ PRACHOVÝCH BOUŘÍ

    Autor: ČTK   19. 03. 2021  

Letošní vědecká expedice z Masarykovy univerzity v Brně zažila v Antarktidě podle vedoucího výpravy Kamila Lásky nebývalé množství prachových bouří. Krajina místy připomínala spíše polární poušť. Do vlasti přivezli vědci stejně jako loni desítky kilogramů půdních vzorků i litry vody z ledovců. Osmičlenná výprava vyrazila na expedici z Prahy loni v polovině prosince, zpět se vrátila minulý týden. Vlastní pobyt na stanici a terénní práce na ostrově Jamese Rosse trvaly 41 dní. „Šlo o končící léto, teploty se pohybovaly nad nulou. Znamenalo to velké tání sněhu a úbytek ledovcové hmoty. Zaznamenali jsme i poměrně vysoké rychlosti větru a nebývalé množství prachových bouří,“ uvedl Láska.

NĚKOLIK ČÍSEL K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ – ZMĚNA KLIMATU

     Autor: The Guardian   18.03.2021  

V důsledku globálního oteplování, způsobeného člověkem, se mění země rychleji než kdykoliv, kam až sahá lidská paměť. Od poloviny 19. století, kdy jsme začali využívat fosilní paliva pro průmyslové využití, ovlivňujeme atmosféru a zvyšujeme teplotu planety. Skleníkové plyny zvyšují teplotu, stoupají hladiny moří, ekosystémy jsou narušeny a počasí je stále extrémnější.

EP CHCE UHLÍKOVÉ CLO I ZACHOVÁNÍ BEZPLATNÝCH EMISNÍCH POVOLENEK

    Autor: ČTK   15. 03. 2021  

Evropská unie by podle europoslanců měla zatížit zvláštním poplatkem část dovozu ze zemí, které si nekladou dostatečně náročné klimatické cíle. Evropský parlament dnes doporučil, aby se takzvané uhlíkové clo, které má být novým příjmem rozpočtu Evropské unie, týkalo především produktů z energeticky náročných odvětví. Někteří poslanci také kritizovali fakt, že EP v rámci návrhu odmítl zrušit bezplatné přidělování emisních povolenek aerolinkám a dalším znečišťovatelům ovzduší.

KERRY: EU A USA MUSÍ POSÍLIT SPOLEČNÝ BOJ PROTI ZMĚNÁM KLIMATU

    Autor: ČTK   12. 03. 2021  

Evropská unie a Spojené státy musí začít více spolupracovat na boji proti změnám klimatu, kvůli nimž se ocitla planeta Země v kritické situaci. Během své první cesty do Evropy ve funkci to dnes řekl zmocněnec amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn John Kerry. Jeho účast na jednání Evropské komise symbolicky obnovila transatlantickou spolupráci přerušenou čtyřmi roky vlády Donalda Trumpa, který se klimatickou otázkou odmítal zabývat.

DEVĚT ZEMÍ CHCE OD EK DATUM ZÁKAZU PRODEJE AUT NA FOSILNÍ PALIVA

    Autor: ČTK   12. 03. 2021  

Devět členských zemí Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby stanovila datum, po němž nebude možné v unii prodávat nové vozy poháněné fosilnímu palivy. Skupina v čele s Dánskem a Nizozemskem si přeje, aby se automobilový průmysl sladil s ambiciózní unijní klimatickou politikou, napsala agentura Reuters.

PARDUBICKÝ KRAJ JE PODJATÝ V PŘÍPADU OPATOVIC, ROZHODLO MŽP

    Autor: ČTK   11. 03. 2021  

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodlo, že úředníci Pardubického kraje jsou podjatí v případu řízení o výjimce z emisních limitů pro Elektrárnu Opatovice. Rozhodování proto ministerstvo delegovalo na Kraj Vysočina. Informovala o tom ekologická organizace Greenpeace. Ministerstvo sdělilo, že o vyloučení krajského úřadu a všech jeho úředníků rozhodlo v pondělí. Pardubický kraj kvůli možné systémové podjatosti o vyloučení z případu sám požádal.

ÚSPĚCH PETICE ZA KLIMA: POSLANCI NAŘÍDILI MINISTERSTVŮM PŘEPRACOVAT KLIMATICKÉ PLÁNY

     Autor: Klimatická koalice   22.2.2021  

Zástupci spolku Česko za klima předali v prosinci vládě a poslancům podpisové archy petice požadující, aby vrchní státní představitelé začali aktivně jednat v ochraně klimatu. Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny nyní na základě petice zaúkoloval Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby přepracovaly české klimatické plány a zahrnuly v nich cíl klimatické neutrality do roku 2050.

ČESKO VYSYCHÁ A OTEPLUJE SE, SNIŽOVÁNÍ SKLENÍKOVÝCH EMISÍ SE ZASEKLO, ŘÍKÁ VLÁDNÍ ZPRÁVA

     Autor: Klimatická koalice   18.2.2021  

V roce 2019 byla průměrná teplota v ČR již o 1,6 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981-2010 a dlouhodobé sucho pokračuje – tak popisuje tuzemské dopady změny klimatu Zpráva o životním prostředí v ČR 2019. Zpráva dále uvádí, že posledních pět let neklesají tuzemské emise skleníkových plynů, vlivem odumírání a kácení lesů dokonce mírně vzrostly. Hnutí DUHA dříve upozornilo, že to může být velmi drahé. V ČR máme 11 tun CO2 na hlavu a rok, přitom průměr v EU je jen necelých 7 tun, Čína má 7,5 tun, Německo 9 tun a Francie 5 tun.

SNIŽOVAT EMISE CHTĚJÍ I NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÍ ZNEČIŠŤOVATELÉ

     Autor: ekoosveta.cz,    31.1.2021  

Přes 150 zemí světa potvrzuje, že navzdory pandemii koronaviru chce zvýšit své národní závazky na snížení emisí. Většina z nich ale zatím konkrétní plány neupřesnila a v zákoně mají cíl uhlíkové neutrality jen některé.  Vyplývá to z aktuální studie Climate Vulnerable Forum, globální mezivládní organizace zemí potýkajících se s dopady klimatické změny. Pro Evropu bude na cestě k dosažení uhlíkové neutrality klíčová energetika, která dnes představuje 72 % evropských emisí skleníkových plynů. 

STUDIE: EVROPANÉ PODCEŇUJÍ VLIV ZEMĚDĚLSTVÍ NA ZNEČIŠTĚNÍ VZDUCHU

    Autor: ČTK      27.1.2021  

Obyvatelé evropských zemí výrazně podceňují vliv zemědělství na znečištění ovzduší. Tvrdí to výsledky průzkumu realizovaného v sedmi evropských zemích, na který tento týden upozornila italská agentura ANSA. Na druhé straně lidé v Evropě přeceňují dopad průmyslu a dopravy.

MODERNIZAČNÍ FOND S VYUŽITÍM POVOLENEK

     Autor: ekoosveta.cz,     25.1.2021  

Evropský systém EU ETS je největším systémem emisního obchodování. Zahrnuje přes 11.000 zařízení z energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, vyplývá, že v posledních dnech stoupla cena povolenek dosud nejvýše – mezi 32-33 € / tCO2 (asi 865 Kč) za tunu vypuštěného oxidu uhličitého (CO2).

PRVNÍ SVĚTOVÝ PLÁN S NULOVÝMI EMISEMI DO ROKU 2050 VYPRACUJE MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ AGENTURA (IEA)

    Autor: IEA     17.1.2021  

IEA oznámila, že jako první na světě připraví komplexní plán nulových emisí do roku 2050 pro energetická odvětví. Zpráva The World´s Roadmap to net Zero by 2050 podrobně stanoví, co je nutné, aby udělali vlády, společnost, investoři a občané k úplné dekarbonizaci energetického sektoru. Zpráva je součástí řady nových projektů IEA, které jsou zaměřeny na podporu úsilí o dosažení globálních cílů v oblasti energetiky a klimatu.