Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Smart Environment

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

MŽP PŘEDKLÁDÁ VEŘEJNOSTI NÁVRH CIRKULÁRNÍHO ČESKA 2040. VYJÁDŘIT NÁZOR MŮŽETE I VY

     Autor: MŽP   28.04.2021  

Ministerstvo životního prostředí zahajuje veřejnou konzultaci k návrhu Strategického rámce cirkulární ekonomiky České republiky 2040 (Cirkulární Česko 2040). Tento dokument formuluje nezbytné kroky k tomu, aby byla Česká republika prostřednictvím cirkulární ekonomiky dlouhodobě odolná vůči budoucím environmentálním hrozbám včetně změny klimatu i úbytku biodiverzity a rozvíjela celkově udržitelný společenský systém. Veřejnost se k němu může vyjádřit do 7. května 2021. #CirkulárníČesko2040.

OBEC DOBŠICE NA ZNOJEMSKU ZAVÁDÍ DO ODPADOVÉHO HOSPODAŘENI CHYTRÉ TECHNOLOGIE

    Autor: ČTK  26. 04. 2021  

Obec Dobšice na Znojemsku mění systém odpadového hospodaření a zavádí do této oblasti chytré technologie. Slibuje si od toho efektivnější nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Důležité je i to, že modernizované odpadové hospodářství je vstřícnější k životnímu prostředí, uvedl v tiskové zprávě starosta obce Jaroslav Jenšovský.

VÍTE, KOLIK JE V ČR ELEKTRICKÝCH MOTOCYKLŮ? PŘES 5000 A ZÁJEM STÁLE ROSTE.

    Autor: ČTK   26. 03. 2021  

Mezi českými motorkáři roste zájem o elektrické motocykly. Loni si motoristé koupili 1584 těchto strojů, což je meziročně o 30 procent více. V současnosti je v Česku přes 5000 elektrických motocyklů. V posledních pěti letech zájem výrazně roste každoročně. Informovalo o tom dnes Centrum dopravního výzkumu (CDV). Celkově v Česku jezdí přes 1,2 milionu vozidel kategorie L, kam patří především motocykly. Největší zájem je podle statistik o elektrické skútry. Jejich výhodou je podle CDV finanční dostupnost, nízké provozní náklady a nulové emise.

TEMNOU HMOTU VE VESMÍRU MOHOU LIDÉ HLEDAT CHYTRÝM TELEFONEM

    Autor: ČTK   16. 03. 2021  

Vědci Fyzikálního ústavu při Slezské univerzitě v Opavě, kteří ve vesmíru pátrají po temné hmotě, chtějí do výzkumu zapojit veřejnost. Amatérským vědcům bude stačit chytrý telefon. Opavští vědci se od srpna 2016 zapojují do mezinárodního projekt CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory). Projekt je zaměřený na detekci kosmického záření a hledání tajemné skryté látky nebo též temné hmoty.

JAK ŘEŠÍ KLIMATICKOU KRIZI MÍSTNÍ KOMUNITY VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

     Autor: The Guardian    14.03.2021  

Institut Thinktank vyzývá k větší podpoře místních iniciativ, které se zabývají od vytápění až po povodňové programy. Klimatickou krizi řeší ve Spojeném království stovky místních komunit, od sousedského vytápění po potravinová družstva, projekty vlastnictví půdy společenstvím a protipovodňové ochrany. Studie Thinktanku IPPR zjistila, že komunitní projekty, často zřízené s primárním cílem snížit chudobu a zlepšit každodenní život lidí, také snižují emise a obnovují přírodu. Komunitní iniciativy směřují ke sdílení zdrojů a vytváření sdílené nízkouhlíkové energie, sdílení bydlení a přírodního bohatství. Tyto skupiny ukázaly, že mohou zvyšovat bohatství komunity a vytvářet prosperující místa při současném řešení klimatické krize.

LEASEPLAN: ČR V EU ZAOSTÁVÁ V PŘÍPRAVĚ NA ELEKTROMOBILITU

  Autor: ČTK   13. 03. 2021  

Česká republika v porovnání s jinými zeměmi Evropy zaostává v přípravě na přechod k elektromobilitě. Na nástup elektrických vozidel jsou nejlépe připraveny Nizozemsko, Norsko a Velká Británie. Naopak nejnižšího skóre dosáhly Česko, Rumunsko a Slovensko, tyto tři země zároveň vykazují nejpomalejší míru zlepšení. Vyplývá to z analýzy EV Readiness Index leasingové společnosti LeasePlan.

EU ZŘÍDÍ NOVÁ EVROPSKÁ PARTNERSTVÍ A INVESTUJE TÉMĚŘ 10 MILIARD EUR DO EKOLOGICKÉ A DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE

     Autor: Evropská komise   07.03.2021  

Evropská komise navrhla vytvořit 10 nových evropských partnerství mezi EU, členskými státy a průmyslem, jejichž cílem bude urychlit zelenou a digitální tranzici a podpořit konkurenceschopnost a odolnost evropského průmyslu. Těchto 10 partnerství se zaměří na globální zdraví, inovativní zdravotní ekosystém, klíčové digitální technologie, oběhovou ekonomiku s biologickými produkty, čistý vodík, ekologické letectví, rozvoj železniční dopravy, rozvoj jednotného evropského nebe, chytré sítě a služby, a metrologii. Na podporu těchto partnerství chce Komise vyčlenit 10 mld. euro, přičemž očekává, že minimálně stejný objem financí získá od partnerů.

ČESKO JE NA ZMĚNU ENERGETIKY PŘIPRAVENÉ, UKÁZAL OBROVSKÝ ZÁJEM O MODERNIZAČNÍ FOND. ZAČÁTKEM DUBNA ODSTARTUJÍ PRVNÍ OSTRÉ VÝZVY

     Autor: MŽP   05.03.2021  

Zejména projekty na přechod tepláren na zemní plyn, pozemní fotovoltaické elektrárny a solární panely na střechách, včetně modernizace průmyslu se objevily v podaných 9 tisících záměrech za stovky miliard korun – takový zájem byl u předregistračních výzev v 3 oblastech Modernizačního fondu. Jejich cílem bylo mimo jiné zmapovat, jaké projekty se chystají a nakolik jsou připravené. Na předregistrační výzvy na začátku dubna navážou ostré výzvy.

VĚDECKÁ KOMISE ŽÁDÁ KONEC UHLÍ DO ROKU 2033, UVEDLA DOPORUČENÍ

    Autor: ČTK   12. 2. 2021  

Česko by podle komise pro životní prostředí Akademie věd ČR mělo odstoupit od uhlí do roku 2033. Pro nejrychlejší ze scénářů, o kterých v prosinci rozhodovala Uhelná komise, vědci uvedli několik doporučení. Vyplývá to ze stanoviska komise Akademie věd ČR. Uhelná komise vládě doporučila scénář, který počítá s koncem uhlí v roce 2038. Volila mezi roky 2033, 2038 a 2043. Vláda dosud nerozhodla.

TEPLÁRNA KLADNO POSTUPNĚ VÍCE VYUŽÍVÁ BIOMASU JAKO PALIVO

    Autor: ČTK   4.2.2021  

Teplárna Kladno postupně více využívá biomasu jako palivo vedle uhlí. V budoucnu by biomasa měla tvořit až deset procent celkového objemu paliva, což dovoluje její technologie. Minulý rok teplárna vyrobila téměř 22.000 megawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů (dřevní štěpky), řekla mluvčí teplárny Markéta Čapková. Celkem loni teplárna vyrobila zhruba 1,900.000 megawatthodin elektřiny.

PRAHA CHCE DÁT STOVKY MILIONŮ DO ENERGETICKÝCH ÚSPOR VE ŠKOLÁCH

    Autor: ČTK     1.2.2021  

Hlavní město chce letos investovat zhruba 300 milionů korun do energetických úspor ve školských budovách. Až polovina nákladů by měla jít z evropského programu Životní prostředí. Další peníze by město mohlo v budoucnu získat i z jiných fondů. Novinářům to po dnešním jednání rady hlavního města řekl radní pro školství Vít Šimral (Piráti). Radní podle něj schválili žádosti pro asi 40 budov, letos by se počet měl zvýšit na 80 až 100. Podobné projekty město již uskutečňuje.

VODÍK NA MĚSÍCI, SOLÁRY VE VESMÍRU, REAKTOR PRO RODINNÉ DOMY – ODVÁŽNÉ NÁPADY NÁS POSOUVAJÍ VPŘED

     Autor: Hejl Servis   31.1.2021  

Historie je plná příkladů dokazujících, že není radno se vysmívat na první pohled bláznivým nápadům technických snílků. Fantazie Julese Verna jako let na Měsíc nebo videotelefon patřily do oblasti sci-fi víc než sto let, v poslední době se ale čas od zrození nápadu pokládaného za utopii do jeho realizace začíná zkracovat – Bill Gates nebo Elon Musk a někteří další se realizace svých myšlenek nejen dožili, ale dokonce na nich pohádkově zbohatli. Stejný proces probíhá také v oblasti energetiky, kde je urychlován mimo jiné i klimatickou změnou a docházejícími energetickými zdroji.

STUDIE: OBNOVITELNÁ ENERGIE UŽ JE HLAVNÍM ZDROJEM ELEKTŘINY V EU

    Autor: ČTK      26.1.2021  

Obnovitelné zdroje energie loni v Evropské unii poprvé vystřídaly fosilní paliva na pozici hlavního zdroje elektřiny. Vyplývá to ze studie institutů Ember a Agora Energiewende. Zeměmi s nejnižším podílem obnovitelných zdrojů v EU je přitom podle závěrů studie Česká republika a Slovensko, uvedla dnes agentura Reuters. Z obnovitelných zdrojů, jako je vítr a solární energie, v loňském roce pocházelo 38 procent elektřiny v EU.

PARDUBICKÝ KRAJ UŠETŘÍ ZA ENERGIE DALŠÍCH 36 MILIONŮ KORUN; METODA EPC POMŮŽE I ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

    Autor: MVV Energie CZ, a.s.     22.1.2021  

zdroj foto: MVV Energie CZ a.s.,

Hned v deseti objektech ve vlastnictví Pardubického kraje byla dokončena modernizace technologických zařízení. Díky progresivní metodě EPC (Energy Performance Contracting) přinesou opatření během 11 let úsporu 36,6 milionů korun. Tu Kraji garantuje dodavatel tohoto rozsáhlého projetu, společnost MVV Energie CZ, která do modernizace energetického hospodářství investovala 25,6 milionů korun.
OBLIBA HYBRIDNÍCH VOZŮ V ČR STÁLE ROSTE. ELEKTRICKÉ VOZY NEZŮSTAVAJÍ VZADU

     Autor: ekoosveta.cz,     21.1.2021  

Prodej plně elektrických a hybridních aut v Evropě za první tři čtvrtletí loňského roku vzrostl o 122 procent. Automobilky se snaží naplnit unijní emisní cíle, které se po dohodě ministrů životního prostředí zemí sedmadvacítky na konci roku ještě zpřísnily. Prodej nových aut s hybridním pohonem loni v Česku vzrostl o 52 procent na 12.674 vozů. Z toho počet prodaných plug-in hybridů do zásuvky stoupl o 318 procent na 1979 aut. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. 

ELEKTRICKÉ KORIDORY ANEB JAK CESTOVAT S ELEKTROMOBILEM PŘES CELÝ KONTINENT

    Autor: Hejl Servis   17.1.2021  

Elektrifikace dopravy je jedním z nezbytných kroků při řešení problémů, které přináší současná klimatická změna. Přední světové energetické a technologické společnosti působící v oblasti elektromobility se proto kromě výstavby infrastruktury stále více zaměřují i na budování dopravních koridorů, které majitelům elektrických aut umožní cestovat na vzdálenost mnoha tisíc kilometrů, i když současný průměrný dojezd osobních elektromobilů na jedno nabití je jen okolo 400 kilometrů. 

SAÚDSKÁ ARÁBIE ZAČNE STAVĚT FUTURISTICKÉ EKOLOGICKÉ MĚSTO

    Autor: ČTK     11.1.2021  

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj „nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise“ a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v prvním čtvrtletí,