Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Životní prostředí ve městech a obcích

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

KOLEM JEZERA BAJKAL V PARDUBICÍCH BUDE CYKLOSTEZKA A MLATOVÁ CESTA

    Autor: ČTK  28. 05. 2021  

Během dvou měsíců vznikne kolem jezera Bajkal v Pardubicích cyklostezka a mlatová cesta. Práce začnou v pondělí. Městský obvod II dělá druhá etapu, severní stranu dokončil před dvěma lety. „Před dvěma lety jsme udělali stezku pro cyklisty a chodce a betonové schody k vodě. Letos uděláme jižní stranu. Asfaltová cesta povede k domům a směrem k Lidlu. Navazovat bude zámková dlažba a pak mlatová cesta v místech, kam chodí rybáři,“ řekl starosta MO II Radek Hejný (ANO).

PARDUBICE ZAKAZUJÍ KRMENÍ NUTRIÍ, JSOU PŘEMNOŽENÉ

    Autor: ČTK   06. 05. 2021  

Město Pardubice zakázalo na svém území krmit nutrie. Jsou přemnožené. Na místech, kde jsou vodní plochy a nutrie tam žijí, jsou teď informativní cedule, aby lidé zvířata nekrmili. „Bohužel si lidé z krmení nutrií udělali kratochvíli, kdy chodí s dětmi krmit pro někoho zdánlivě roztomilá zvířátka. Co nezvládnou zkonzumovat nutrie, snědí potkani,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

PARDUBICKÝ KRAJ PLÁNUJE NOVOU ŠKOLNÍ JÍZDÁRNU V KLADRUBECH NAD LABEM

    Autor: ČTK   03. 05. 2021  

Pardubický kraj plánuje příští rok vybudovat novou jízdárnu ve Střední škole chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. Současná už potřebám školy nevyhovuje. Výstavba by měla skončit v prosinci 2022, řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Martin Kiss.

ODE DNEŠKA JE V ČESKU POVOLENÝ LOV DOSPĚLÝCH SRNCŮ

    Autor: ČTK   01. 05. 2021  

Ode dneška do konce září mohou myslivci lovit srnce. Tuto možnost mají od loňského roku, dříve mohl lov dospělých kusů začít až v polovině května. Podle mysliveckých statistik se počet ulovených kusů srnčí zvěře pohybuje v posledních letech kolem 100.000 ročně. Za poslední myslivecký rok šlo podle mysliveckých statistik o 46.044 srnců, 29.869 srn a 23.245 srnčat. Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty však jde nyní spíše o historické datum prvního lovu v novém mysliveckém roce, nyní se spárkatá zvěř do dvou let věku může lovit celoročně.

DOBROVOLNÍCI SE V PARDUBICÍCH ČINILI – VYSÁZELI OVOCNÝ SAD

    Autor: ČTK   30. 04. 2021  

V Pardubicích je první sad se starými odrůdami ovocných stromů. Vysázeli ho dobrovolníci. Nachází se v první obvodě u křižovatky Dašická. S výsadbou pomohly soukromé firmy. Dnes to řekl zastupitel městského obvodu I Filip Sedlák (Naše Pardubice).

V PARDUBICÍCH VZNIKNE PRVNÍ KOMUNITNÍ ZAHRADA

     Autor: ČTK   28.04.2021  

V Pardubicích vznikne první komunitní zahrada. V centru města je nevyužitý pozemek, na kterém má jednou stát kancelářská budova. Ještě, než ji developer začne stavět, minimálně jednu sezonu tam porostou bylinky, květiny nebo zelenina. „S partnerkou jsme se přistěhovali z Bruselu a chybělo nám tady komunitní vyžití. Podíval jsem se do katastru, zjistil majitele pozemku a napsal jsem jednateli společnosti, jestli si pozemek můžeme pronajmout do té doby, než oni začnou stavět,“ řekl Jiří Beran ze spolku Pardubická KOZA.

PRŮZKUM: VĚTŠINA DĚTÍ VÍ, JAK ŠETŘIT S PITNOU VODOU

     Autor: Recyklohrani   20.04.2021  

Velká část žáků a studentů má dobré povědomí o tom, jak šetřit pitnou vodou, a má i zažité správné návyky. Téměř 90 procent oslovených dětí také ví, že do odtoků dřezu, umyvadla či toalet se nemají splachovat zbytky jídla, barvy, léky nebo hygienické potřeby. Vyplývá to z průzkumu programu Recyklohraní, jehož se zúčastnilo 8400 žáků základních škol a středoškoláků.

4 KM NOVÁ NAUČNÁ STEZKA V LIBERCI, ROVNOU PAK MŮŽETE NAVŠTÍVIT ZOO

     Autor: ČTK  24.03.2021  

V Liberci přibyla další naučná stezka, je nedaleko zoo. Přibližně čtyřkilometrový okruh začíná na Tiché stezce a vede pěšinami v okolí Lesního koupaliště. Ke splnění úkolů je třeba mít s sebou mobilní telefon s aplikací na čtení QR kódů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová. Trasa podle ní vede i po lesních cestách, kterými se běžně nechodí.

PARDUBICE CHTĚJÍ PŘESADIT LIPOVOU ALEJ KVŮLI STAVBĚ TERMINÁLU

     Autor: ČTK 18.03.2021  

Většinu vzrostlých lip, které lemují ulici K Vápence v Pardubicích, chce město přesadit jinam. Komunikaci potřebuje kvůli stavbě dopravního terminálu rozšířit a bez odstranění stromů její úprava možná není, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Původně navrhoval kácení, proti němu se postavili ochránci přírody.

KROMĚŘÍŽ VYBUDUJE NA ČÁPCE ÚTULEK PRO KOČKY I SKLADOVACÍ HALU

    Autor: ČTK   18. 03. 2021  

Kroměřížská radnice vybuduje v lokalitě Čápka nedaleko letiště nový útulek pro kočky a také skladovací halu. Nabídne prostory pro mobilní kluziště, mobilní pódium a případně další věci, které město používá například při vánočních trzích. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Jan Vondrášek. Záměr podle něj zahrnuje rekonstrukci objektu na okraji nynějšího útulku pro psy, který do konce loňského roku využíval jako sklad Divadelní spolek Kroměříž. Útulek pro kočky by měl mít místo pro asi 60 zvířat. Počítá se i s venkovním výběhem, zázemím pro zaměstnance, technickou místností a skladem pro krmiva a pomůcky.

ČÁP V CHOMUTOVĚ POSTAVIL HNÍZDO Z PODPRSENEK, STAL SE POPULÁRNÍM

     Autor: Zoopark Chomutov   05.03.2021  

Čáp z chomutovského zooparku použil na část svého hnízda nevšední materiál – podprsenky, kalhotky, plavky či rukavice. Jeho sbírka oblečení upoutala i zahraniční média. Nad jeho počínáním se baví například lidé na Slovensku nebo v Lotyšsku. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí zooparku Helena Hubáčková.

NA CENTRÁLNÍM NÁMĚSTÍ V PLZNI VZNIKÁ OPĚT LEDOVÁ ZOO

    Autor: ČTK   12. 2. 2021  

Na plzeňském náměstí Republiky budou díky mrazivému počasí od dnešního večera opět ledové sochy. Plzeňská firma Ice Factory tam ráno navezla 1,5 metru vysoké bloky, které hned začali opracovávat „ledoví sochaři“. Jejich počet by se měl pohybovat mezi 12 až 15 kusy, podle toho, kolik se jich stačí udělat a na kolik soch se podaří získat sponzory, řekl Libor Toušek z firmy.

10 MILIONŮ NA KLIMATICKÉ STRATEGIE OBCÍ

    Autor: MŽP    8.2.2021  

Další obce a města, která se v rámci Paktu starostů a primátorů pro energii a klima zavázala ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030 a zvýšení odolnosti vůči dopadům změny klimatu, mohou ode dneška žádat o dotace na tzv. akční plány pro udržitelnou energii a klima. Tyto strategické materiály, které již má vyhotovené třeba Ostrava nebo Praha, navrhnou na základě vyhodnocení výchozí emisní bilance skleníkových plynů konkrétní činnosti a opatření vedoucí k jejich snížení, kromě toho zanalyzují zranitelnost dané obce vůči negativním dopadům změny klimatu a doporučí konkrétní činnosti a opatření na zvýšení její odolnosti.

SVÁROVSKÁ ALEJ NA BOSKOVICKU DESÁTOU ALEJÍ ROKU

     Autor: ekoosveta.cz,     13.1.2021 

První místo jubilejního ročníku ankety vybojovala alej v Jihomoravském kraji. Staletým lipám hrozí vykácení kvůli rozšíření silnice, přesto v hlasování získaly 585 hlasů. Arnika na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli. V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí.