Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Zvířata

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

VĚDCI SE ZAMĚŘÍ NA IMUNITU NETOPÝRŮ A VLIV MYKOBAKTERIÍ

    Autor: Mendelova univerzita  31. 05. 2021  

Tým odborníků z různých institucí prozkoumá imunitu netopýrů. Zaměří se konkrétně na mykobakterie, které při přenosu na člověka mohou způsobit vážné plicní a mimoplicní infekce. Netopýři jsou proti nim zřejmě odolní. Výsledky výzkumu by mohly najít uplatnění v medicíně, především u lidí s oslabenou imunitou, oznámil Filip Vrána, mluvčí Mendelovy univerzity, která vědecký tým zastřešuje.

VÝSTAVA V BOTANICKÉ ZAHRADĚ V TROJI PŘEDSTAVÍ JEDOVATÉ DRUHY MOTÝLŮ

    Autor: ČTK  29. 05. 2021  

Letošní ročník výstavy exotických motýlů v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na jedovaté druhy tohoto hmyzu. Návštěvníci výstavy se dozvědí mimo jiné to, které druhy motýlů jsou jedovaté nebo jak motýli hledají potravu. Osmnáctý ročník výstavy se bude pravděpodobně kvůli vládním nařízením souvisejícím s covidem-19 konat v omezeném režimu.

SRNA INDEX: POČET SRÁŽEK SE ZVĚŘÍ KVŮLI PANDEMII KLESL

    Autor: ČTK   05. 05. 2021  

Počet srážek aut se zvěří od října 2020 do konce března 2021 klesl. Zatímco o rok dříve se v tomto období na českých silnicích stalo 6980 nehod se zvěří, nyní to bylo 5776 srážek. Vyplývá to z dat SRNA indexu, který vydává dvakrát ročně Generali Česká pojišťovna. Za snížením je pandemická situace a s ní spojený nižší provoz. Podobně jako při první vlně koronavirové pandemie se i mezi loňským podzimem a letošním jarem vlivem vládních opatření na silnice vydalo výrazně méně aut než obvykle. To mělo za následek citelný úbytek střetů se zvěří. Potvrzují to data z Centra dopravního výzkumu, která jsou podkladem pro SRNA index.

SPOLEČNOST BIOVETA Z IVANOVIC NA HANÉ PŘIPRAVUJE VAKCÍNU PROTI COVIDU U ZVÍŘAT

    Autor: ČTK   04. 05. 2021  

Společnost Bioveta z Ivanovic na Hané na Vyškovsku, která vyrábí veterinární vakcíny a další farmaceutické přípravky, připravuje vývoj nové vakcíny proti koronavirovým infekcím způsobujícím akutní respirační syndrom u zvířat. Na konci dubna získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k manipulaci s virem. Vakcína by se na trhu mohla objevit přibližně za tři roky, řekl ředitel společnosti Libor Bittner.

V POODŘÍ ŽIJÍ JEN SAMCI SKOKANŮ ZELENÝCH, ROZMNOŽUJÍ SE ZVLÁŠTNĚ

    Autor: Akademie věd ČR  28. 04. 2021  

Veškeří skokani zelení v povodí řeky Odry jsou samci. Může za to zvláštní rozmnožovací strategie, vajíčka také „kradou“ skokanům skřehotavým. Vyplývá to z dlouhodobého výzkumu týmu vědců z Akademie věd ČR a Ostravské univerzity. Takové populace čtyřnohých obratlovců nejsou jinde známy, uvedli zástupci AV v dnešní tiskové zprávě. Výzkum však odhalil i další zvláštnosti. Výjimečný proces rozmnožování lze podle vědců sledovat právě na přelomu dubna a května.

V NÁRODNÍM PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO VYPUSTILI DO ŘÍČEK LOSOSY

    Autor: ČTK  28. 04. 2021  

V Národním parku České Švýcarsko dnes vypustili lososy do říček, které se vlévají do Labe. Ryby pak doplují nejspíš až do oceánu, odkud by se měly po čtyřech letech vrátit na Děčínsko a rozmnožit se. Ještě před vypuštěním malých rybiček byly do řek Bělá a Kamenice umístěny inkubační schránky. Ichtyologové ze spolku Beleco do schránek v únoru a březnu umístili 100.000 jiker ve vývojovém stadiu tzv. očních bodů.

VĚDCI: MLADÍ SAMCI RYSŮ ZVLÁDNOU UJÍT I STOVKY KILOMETRŮ

    Autor: Akademie věd ČR  24. 04. 2021  

Mladí samci rysů zvládnou putovat i stovky kilometrů. Vyplývá to z výzkumu mezinárodního týmu s českou účastí. Vědci zkoumali genetické vzorky několika rysů, kteří se v Česku pohybovali mimo běžnou oblast výskytu. Poznatky podle odborníků potvrzují předpoklad, že zlepšení průchodnosti krajiny může zvýšit malým izolovaným populacím rysů šanci na přežití.

LOSŮ V PŘÍHRANIČÍ BĚHEM POSLEDNÍ DEKÁDY UBYLO

    Autor: Přírodovědecká fakulta UK  20. 04. 2021  

Losů českém evropských v příhraničí během poslední dekády ubylo. Rozvoj druhu, který na sledovaném území čítá několik desítek jedinců, ztěžují zásahy člověka. Vyplývá to z výzkumu česko-rakousko-německého týmu, jehož součástí jsou vědci z Univerzity Karlovy (UK). Tým analyzoval dlouhodobé záznamy o výskytu losů na pomezí jihozápadu Čech, Rakouska a Německa. Určili také místa, kde by se losům mohlo dařit.

NUTRIE NEMAJÍ PŘIROZENÉHO PREDÁTORA, V CHRUDIMI MUSEL ZASÁHNOUT ČLOVĚK

     Autor: ČTK  31.03.2021  

V Chrudimi začal odchyt přemnožených nutrií. Hlodavci nemají v české přírodě přirozeného predátora, jejich populace velmi rychle narůstají a působí škody na tocích a břehové vegetaci. I když radnice vloni spustila kampaň zaměřenou zejména na to, aby lidé nutrie nekrmili, nakonec bylo nutné přikročit k jejich odlovu a likvidaci. V pondělí bylo odchyceno pět zvířat a v dalším týdnu to bude pokračovat. Cílem je počet nutrií minimalizovat,“ řekl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). Vloni na jaře průzkum objevil ve městě asi deset hlodavců, nyní jich je podle Nunváře už několik desítek. S přemnoženými nutriemi bojovala v minulosti i Litomyšl. Ve městě jich žilo asi 50, ničily břeh řeky Loučné a okolní přírodu. Zvířata patrně unikla chovatelům nebo je tam někdo záměrně vypustil. V roce 2017 je radnice nechala pochytat.

GRATULUJEME SLONICI LAKUNY Z PRAŽSKÉ ZOO K PRVNÍM NAROZENINÁM

    Autor: ČTK   27. 03. 2021  

Své první narozeniny dnes v pražské zoologické zahradě oslavila sloní samička Lakuna. Slonice se narodila 27. března 2020 v zahradě v Troji a měla by zůstat v Praze i v dospělosti, jak novinářům řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Oslava se konala bez přítomnosti návštěvníků zoo. Zoologické zahrady v Česku jsou totiž vládním nařízením uzavřené od 18. prosince. „Je to první samička narozená v Zoo Praha. Je také budoucností chovu našich slonů a v jistém smyslu i budoucností naší zoo,“ řekl ředitel Bobek. Samice podle něj prospívá dobře. „Ze samičky vážící 92 kilogramů se stalo sebevědomé slůně s 350 kilogramy,“ doplnil.

S LABUŤÁKEM Z PLZNĚ SE ZVÍŘECÍ ZÁCHRANÁŘI SETKÁVAJÍ DEVĚT LET

    Autor: ČTK   23. 03. 2021  

Na dlouhý román by vydaly příběhy některých zvířat, o která pečovala plzeňská Záchranná stanice živočichů. Například s letos jedenáctiletým samcem labutě velké z řeky Radbuzy se setkávají téměř devět let. Statnému labutímu samci záchranáři i místní kanoisté občas přezdívají trenér. Když si totiž chrání své hnízdní teritorium, prohání trénující kanoisty po řece a dopomáhá jim k lepším výkonům, řekl s nadsázkou Karel Makoň ze záchranné stanice.

V LIBERCI SE OBJEVIL KŮROVEC, KTERÝ NAPADÁ BUKY

    Autor: ČTK   19. 03. 2021  

V Liberci se objevil nový druh kůrovce, který ničí buky. Dnes kvůli tomu začalo kácení napadených stromů v parku v Lidových sadech vedle zoo. Cílem je zamezit dalšímu šíření tohoto škůdce. Z 50 buků v parku Petra Bezruče se jich musí odstranit deset, řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Stromy napadené tímto lýkožroutem (taphrorychus bicolor) začnou od koruny rychle usychat.

MIMOŘÁDNÉ ZVÍŘECÍ SAMICE

     Autor: BBC   19.03.2021  

Přírodní svět má spoustu příkladů samic, které nejednají podle omezujících genderových pravidel. Ať už jejich síla spočívá v okázalosti nebo opatrnosti, moudrosti nebo bojovém instinktu, připravte se na setkání s některými z nejsilnějších samičích vzorů na světě.

VETERINÁŘI: BEZ VARROÁZY JE 28 PROCENT VČELSTEV, VÍCE NEŽ LONI

     Autor: Státní veterinární správa 18.03.2021  

Podíl včelstev bez roztoče kleštíka včelího, který způsobuje nemoc varroázu, je letos meziročně o šest procentních bodů více, nebyl v 28 procentech včelstev. Klesl také počet včelstev, kde jejich chovatelé zjistili více než tři kleštíky na úl. „Zatímco loni bylo bez roztoče 22 procent stanovišť, letos je to více než 28 procent. Naopak, podíl stanovišť s žádným až třemi roztoči se mírně snížil z 58,7 na 57,3 procent a podíl stanovišť s více než třemi roztoči klesl z 19 na 14,4 procent,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

PRAŽSKÉ GORILY BIKIRA A KAMBA MAJÍ COVID

    Autor: ZOO Praha   18. 03. 2021  

Testy prokázaly nemoc covid-19 u dalších dvou goril v pražské zoologické zahradě. Vzorek trusu pozitivní na koronavirus mají nově samice Bikira a Kamba, informovala zahrada na webu. Už dříve byla nákaza odhalena u gorilího samce Richarda a samice Shindy. Infekce se v Troji nevyhnula ani několika kočkovitým šelmám, ale situace u nich se podle zahrady stabilizovala.

V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ ZAČALO OBDOBÍ HNÍZDĚNÍ OHROŽENÝCH SOKOLŮ

    Autor: ČTK   18. 03. 2021  

V Českém středohoří začalo období hnízdění kriticky ohrožených sokolů stěhovavých. Do míst v okolí hnízdišť nyní návštěvníci nemohou. Přírodovědci žádají turisty o ohleduplnost. Kvůli hnízdění vzácných ptáků jsou uzavřené některé lokality také v Českém Švýcarsku. Uzavřena je část Průčelské rokle a Kozího vrchu nedaleko Ústí nad Labem a Vrabinec, který se nachází mezi Ústím a Děčínem.

ZOO DVŮR POPRVÉ VE SVÉ HISTORII ODCHOVALA MEDOJEDA KAPSKÉHO

    Autor: ČTK   17. 03. 2021  

Safari Park Dvůr Králové nad Labem poprvé ve své historii odchoval medojeda kapského. Lasicovitá šelma se narodila na konci loňského prosince a chovatelé v minulých dnech zjistili, že jde o samce. Medojedy, jejichž chov v zajetí je značně náročný, za poslední rok nerozmnožila žádná jiná zoo na světě.

DVA TAKINY ČÍNSKÉ LIBERECKÁ ZOO POSLALA DO INDONÉSIE

    Autor: ČTK   17. 03. 2021  

Dva takiny čínské dnes liberecká zoo poslala do Indonésie. Slibuje si od toho, že by v budoucnu mohla získat nepříbuzné zvíře tohoto ohroženého druhu, což se jí dosud nedaří. Roční a dvouletý samec zoo opustili dnes ráno. Na cestě stráví více než den, z Evropy do Asie budou přepraveni letecky. Cílem pro ně je zoo Batu Secret na indonéském ostrově Jáva.