Každý čtvrtý Čech má v šuplíku odložený starý mobilní telefon. Nejčastěji z důvodu pojistky pro případ nefunkčního nebo rozbitého nového telefonu a z nostalgie nebo na náhradní díly. V průměru tak mají lidé dva až tři mobily. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos, jehož výsledky její zástupci s organizací Remobil představili. Necelá polovina lidí podle průzkumu ví, jakým způsobem recyklovat starý telefon. Skutečnou cenu telefonu určeného na demontáž zná devět procent lidí. Recyklace mobilů je podle ekologů důležitá, neboť baterie obsahují zdraví škodlivé látky a další těžba kovů pro výrobu nových kusů zatěžuje životní prostředí.

Sedm z deseti Čechů aktuálně používá pouze soukromý mobil. Většina má fungující chytrý telefon, který využívá, a čtyři z deseti lidí mají alespoň jeden, který nevyužívají. Čtvrtina dotázaných, 25 procent, používá společně k soukromému také firemní mobil a pět procent využívá pouze firemní.
Více než pětina dotázaných vlastní smartphone, který již nelze opravit. Chytrý telefon má a využívá v současnosti 80 procent Čechů, tlačítkový používá dalších 11 procent. Soukromý mobilní telefon obměňují lidé nejčastěji každé tři roky, zatímco firemní mobil každé dva roky.
Necelá polovina, konkrétně 47 procent, obyvatel Česka ví, jakým způsobem může dát svůj starý, nevyužívaný telefon k recyklaci, 40 procent tuto znalost nemá. Zodpovědnost k recyklaci mobilních zařízení připisují lidé nejčastěji zákazníkům, prodejcům a výrobcům telefonů. Třetina Čechů staré mobilní telefony odevzdává nebo vyhazuje do kontejnerů, kde se mobil dostává k recyklaci, čtyři procenta obyvatel přiznává, že občas nějaký mobilní telefon přímo vyhodí do směsného odpadu. Z výzkumu vyplývá, že 33 procent nějakým způsobem mobil recykluje.

Staré telefony má schované 42 procent oslovených. Nejčastěji je lidé odkládají jako pojistku pro případ, že by se jejich nový telefon rozbil. Dále je pro ně zálohou kontaktů, SMS anebo fotek a uchováním nostalgie na dřívější dobu. Často lidé ale také věří v budoucí hodnotu telefonu nebo zájem sběratelů. Hodnotu vnímají také jako možnost rozebrání telefonu na součástky a náhradní díly. Starý telefon mnohdy dotázání využívají jako hračku pro děti.

Recyklovat mobil je možné pomocí červeného sběrného boxu na elektrozařízení, které znají téměř tři čtvrtiny lidí. Využila ho necelá polovina. Mezi další způsoby patří zelenou sběrná krabice na mobily od organizace Remobil, kterou zná méně než čtvrtina populace. Darovat nepoužívaný a nefunkční telefon je ochotných 76 procent lidí, 69 procent na dobrou věc darovalo i funkční nepoužívaný telefon.
Mobilní baterie obsahují zdraví škodlivé látky a těžba kovů pro výrobu mobilních telefonů zatěžuje životní prostředí. Zhruba 16 procent Čechů ví, jaká je hodnota odpadního mobilu při recyklaci. Společnost Ipsos uvedla, že reálná hodnota starého telefonu na součástky a k recyklaci je do 20 korun. Správnou hodnotu odhadlo devět procent dotázaných, více než pětina cenu telefonu k demontáži odhadovala od 50 až 500 korun.

Průzkumu se účastnilo 1013 respondentů ve věku 18 až 65 let. Data společnost sbírala loni od 1. prosince do 5. prosince.

Remobil je neziskový projekt sběru starých a nepotřebných telefonů, přičemž jeho smyslem je nejen ochrana životního prostředí a zdraví lidí, ale také dobročinný účel z využití telefonů po skončení jejich životnosti.

Autor: Remobil