CO PÍŠÍ JINÍ
BLOG O DĚNÍ V ENVI / EKO OBLASTI – DESATERO AKTUÁLNÍCH INFORMACÍ TÝDNĚ.

Obec Čeperka chce zabránit stavbě spalovny odpadu vyhlášením stavební uzávěry
Obec Čeperka na Pardubicku chce vyhlásit stavební uzávěru v části svého katastrálního území, a tím zabránit výstavbě spalovny komunálního odpadu. Tu plánuje nedaleká elektrárna Opatovice. Zároveň Čeperka připravuje změnu územního plánu, jež má stavbu znemožnit, a také zcela nový územní plán obce se stejným dopadem. Jejich schvalování je však zdlouhavé a stavební uzávěrou by obec získala čas, řekla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.

V Praze se setkávají zástupci geoparků ze čtyř kontinentů
V Praze se ode dneška setkávají zástupci geoparků z Česka, Peru, Nikaraguy, Tanzanie a Filipín. Diskutovat budou o tom, jak geologii lépe přiblížit veřejnosti a uchovat cenná území pro další generace.

Sokolov chce peníze určené na vodu a kanalizaci v Hruškové využít jinak
Město Sokolov chce přesunout peníze, které mělo přislíbené na vodovod a kanalizaci v místní části Hrušková na jiné projekty, které se budou týkat přímo centra města. Na Hruškovou měl Sokolov původně čerpat až 288 milionů korun z 18 miliard, které stát vyčlenil na zahlazení důlních škod. Tuto částku by ale město, i vhledem k rozvojovým možnostem v Hruškové, raději rozdělilo na více jiných projektů. Novinářům to řekl starosta Sokolova Petr Kubis (ANO).

Muzeum v České Lípě má zpátky ukradenou živou vodní želvu
Do Vlastivědného muzea v České Lípě se po více než měsíci vrátila ukradená živá želva nádherná. Nyní je v karanténě. Přístup k vodním želvám do bazénku na Rajském dvoře bude nově zamezovat oplocení, řekl ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

V Litvínově lidé zaplatí za odpad 800 korun, doposud platili 250 korun
Lidé v Litvínově na Mostecku zaplatí za svoz a likvidaci odpadu 800 korun za rok. Doposud poplatek činil 250 korun. Město zavádí úlevu pro lidi od 65 let a děti do 15 let, tyto dvě skupiny zaplatí polovinu. Za svoz vydá radnice ročně téměř 30 milionů korun. Se zvýšením poplatku dnes souhlasili po dlouhé debatě zastupitelé. Pro jich hlasovalo 16, proti bylo pět a dva se zdrželi.

Liberecký dopravní podnik bude poprvé dlouhodobě testovat elektrobus v provozu
Liberecký dopravní podnik (DPMLJ) bude poprvé dlouhodobě testovat v provozu MHD elektrobus. Na čtvrt roku si zapůjčil nízkopodlažní vůz od firmy SOR Libchavy, do kterého nyní montuje odbavovací zařízení, aby mohl s cestujícími co nejdříve vyjet. Novináře dnes o tom informoval náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (ANO).

Žadatelé o evropské dotace podali v Ústeckém kraji projekty za 3,4 mld. Kč
V Ústeckém kraji zatím žadatelé o evropské dotace z operačního programu Spravedlivá transformace do výzev podali projekty za 3,4 miliardy korun. Celkově se v kraji v programu rozdělí přes 15 miliard korun, polovina připadne na individuální strategické projekty. Uvedl to po jednání vlády v Kadani premiér Petr Fiala (ODS).

Do tajné fáze hlasování o Strom roku letos postoupí jen pětice finalistů
Do tajné fáze letošního hlasování v anketě o Strom roku postoupí z desítky finalistů jen pětice, která bude mít nejvíce hlasů. V předchozích letech se hlasovalo o všech finalistech. V tiskové zprávě o tom za pořadatelskou Nadaci Partnerství informoval David Kopecký. Předchozí titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku. Letos průběžně vede lípa u Nepomyšle na Lounsku, v tajné části hlasování už budou výsledky skryté, aby neovlivňovaly hlasující.

Aktivisté Greenpeace v Chomutově protestovali proti kácení dřeva v Krušnohoří
Aktivisté z ekologické organizace Greeanpeace protestovali v Chomutově proti kácení dřeva v Krušných horách. Předtím sledovala organizace pomocí GPS trackeru buky pokácené u Horního Jiřetína. Nejprve se ocitly na skládce dřeva u Mariánského Údolí a teď jsou podle Greenpeace v průmyslové zóně Zadní Vinohrady v Chomutově. U zpracovatelského závodu v Chomutově rozvinuli dnes odpoledne aktivisté transparenty s nápisy „Zločin proti přírodě“, „Místo zločinu vykáceno“ nebo „Nenechme vzácné lesy proletět komínem“.

Se záchranou nosorožce bílého severního mají pomoci genetici z americké Colossal
Mezinárodní vědecké konsorcium BioRescue, které usiluje o záchranu nosorožce bílého severního, se dohodlo na spolupráci s americkou genetickou společností Colossal Biosciencese. Američtí vědci by měli pomoci obnovit genetickou rozmanitost nosorožců ze vzorků v muzeích a přenést ji do případné nové budoucí populace nosorožců. V tiskové zprávě to dnes uvedla ZOO Dvůr Králové nad Labem, která činnost týmu BioRescue koordinuje. V roce 2021 Američané vzbudili ve světě pozornost svými plány na oživení mamuta srstnatého.

Vyhlášení CHKO Soutok je podle ochránců příležitostí k ukončení komářích kalamit
Vyhlášení lokality Soutok v jihovýchodním cípu České republiky chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) by podle ochránců přírody bylo příležitostí k ukončení komářích kalamit. Dosud se podle ochránců v jejich řešení postupovalo nekoordinovaně. CHKO vyhlašuje vláda, ministerstvo životního prostředí nyní k možnému vyhlášení Soutoku sbírá připomínky. Vznikem CHKO Soutok se završí desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní.

Po letní přestávce lze opět žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám
Státní fond životního prostředí (SFŽP) ode dneška začíná po letní přestávce přijímat žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám (NZÚ). O peníze mohou žádat vlastníci bytových domů. Od 26. září budou moci žádat o dotace i majitelé rodinných domů v podprogramu Oprav dům po babičce. Peníze půjdou z Modernizačního fondu, který čerpá finance z výnosů emisních povolenek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se sjednotila administrativa a v programu Oprav dům po babičce přibyl majetkový test.

Se zaváděním komunální energetiky může obcím pomoci nástroj Energie pro města
Se zaváděním komunální energetiky a orientací v této problematice může městům i menším obcím pomoci nástroj Energie pro města. Poradit může například se zavedením fotovoltaické elektrárny. Bezplatný nástroj přestavil zástupce expertní skupiny Frank Bold, která za jeho vytvořením stojí.

Za ulovení divočáka v místech s africkým morem prasat obdrží myslivci víc peněz
Za ulovení divočáka v oblastech s výskytem afrického moru prasat na Frýdlantsku a Mimoňsku v Libereckém kraji dostanou myslivci vyšší odměnu. Naopak za nalezení uhynulého prasete se bude vyplácet méně než dosud. Nově je odměna pro takzvaná uzavřená pásma II v jednotné výši 2000 korun, před tím bylo zástřelné 1000 korun a nálezné 3000 Kč. V tiskové zprávě o tom informoval zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Tým českých a čínských vědců detailně popsal genom křenu selského
Tým českých a čínských vědců sekvenoval genom křenu selského a odhalil tajemství jeho charakteristické ostré chuti a zdraví prospěšných účinků. Zjištění publikovaná v časopise Nature Communications poskytují nové možnosti ve šlechtění a genetickém zdokonalení plodiny. O úspěchu informovala Masarykova univerzita.

Uprostřed Pardubic vznikne menší park s desítkami stromů
Během listopadu město Pardubice nejspíš začne s úpravou části Masarykova náměstí. Postupně tam vysadí 90 stromů, prostor zatravní, vzniknou tam cesty s lavičkami. Pozemek u obchodního centra je dlouhodobě nevyužitý a nevzhledný. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Technická univerzita Ostrava otevře magisterský program Aditivní technologie
Fakulta strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) nově nabízí jako jediná škola v Česku studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového magisterského programu se zájemci mohou hlásit od středy. Škola bude přihlášky přijímat do 13. října.

Zoo Ostrava chystá dokumentární cyklus o roli zoo při ochraně přírody
Ostravská zoologická zahrada připravuje šestidílný dokumentární cyklus Na chvíli na Zemi. Jeho cílem je ukázat význam a úlohu zoo při ochraně přírody. Dokončení cyklu je v plánu do konce letošního roku. Nyní se jedná o možné distribuci. Novinářům to dnes sdělili tvůrci série.

Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci kvůli přízemnímu ozonu
Meteorologové vyhlásili pro Ústecký kraj smogovou situaci z důvodu vysoké koncentrace troposférického neboli přízemního ozonu. Doporučují lidem omezit fyzickou zátěž spojenou se zvýšenou frekvencí dýchání. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Smogová situace souvisí s velmi vysokými teplotami vzduchu a intenzitou slunečního záření a tím, že je minimální pohyb vzduchu, řekl Martin Novák z ústecké krajské pobočky ČHMÚ.

Centrální plzeňský obvod rozmístil do ulic 24 psích pisoárů
Centrální plzeňský obvod rozmístil do ulic psí pisoáry. Betonové pisoáry mají psy nalákat, aby vykonali potřebu na nich, a nikoliv na fasádách domů. Obvod jich zatím rozmístil na vytipovaná místa čtyřiadvacet, řekla mluvčí obvodu Michaela Adámková.

V Olomouci vznikne Kreativní edukační centrum, nabídne obor jevištního technologa
V Olomouci se chystá stavba Kreativně edukačního centra. Jeho součástí budou nejen moderní dílny, ale také výuka prvního středoškolského oboru v ČR zaměřeného na jevištní techniku. Zázemí získá v areálu Střední školy polygrafické v Olomouci. Jedinečný projekt kombinující výuku nového středoškolského studijního programu, kreativního centra a dílen olomouckého divadla získal podporu téměř 40 milionů korun z Národního plánu obnovy

Firmy můžou žádat o dotace na malé vodní elektrárny i vtláčení biometanu do sítě
Firmy mohou žádat o dotace na výstavbu a modernizaci malých vodních elektráren a na vtláčení biometanu do distribuční sítě. V obou výzvách lze získat až 65 procent výdajů, maximálně však 100 milionů korun na projekt. Žádosti v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) přijímá Agentura pro podnikání a inovace (API) do 13. prosince, informovala dnes v tiskové zprávě. Výzvy vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které operační projekt řídí.

V botanické zahradě v Brně jsou k vidění sukulenty z celého světa
Rostliny z pouští a polopouští mohou počínaje dneškem zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pořadatelé této tradiční zářijové výstavy letos akci zaměřili na druhy z východní Afriky, k vidění jsou však rostliny z celého světa. ČTK to za organizátory řekla Hana Ondrušková. Výstava potrvá do 15. září.

Nová zelená úsporám se znovu otevírá, v Oprav dům po babičce je majetkový test
Dotační programy ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) a Oprav dům po babičce se spouštějí. Žádosti o dotace pro bytové domy bude možné podávat od 19. září, na rodinné domy včetně programu Oprav dům po babičce o týden později, tedy od 26. září. Podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) se zjednodušuje administrativa, do programu Oprav dům po babičce byl přidán majetkový test. Nárok na dotaci z tohoto programu mají jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení.

Ochránci přírody na Vysočině natočili dokument o bobrech, chtějí vyvolat debatu
Ochránci přírody na Vysočině natočili dokument o působení bobrů, kteří se do tohoto území vrátili po dvou stoletích. Chtěli ukázat bobry v jiném světle, aby je lidé nevnímali jen jako problém. Ve filmu přibližují velký význam bobřích mokřadů pro jiné druhy živočichů i pro krajinu, která poslední dobou trpí suchem. Třináctiminutový snímek Bobr – škůdce nebo pomocník? bude po dnešní premiéře ve vzdělávacím centru jihlavské zoo volně přístupný na videokanálu YouTube.

Obce žádají z Fondu malých projektů Turów dotace na projekty za 19,3 mil. Kč
Zájem o dotace z Fondu malých projektů Turów roste. Zatímco v první výzvě fond podpořil šest projektů, teď města a obce na české a polské straně hranice žádají dotace na 12 projektů zaměřených na zadržení vody v krajině nebo výsadbu nových alejí dohromady za 19,3 milionu korun. Žádosti předložilo osm měst a obcí, z toho pět českých a tři polské, dohromady žádají o dotaci v přepočtu 12,8 milionu korun (527.261 eur).

7. září slavíme Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu
Mezinárodní den čistého ovzduší za modrou oblohu vyhlásilo Valné shromáždění OSN na 7. září pro posílení mezinárodní spolupráce při zlepšování kvality ovzduší a snižování jeho znečištění.

Vědci vynalezli postup, jak diagnostikovat virus, který napadá jahody
Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR vynalezli postup, jak včas diagnostikovat virus napadající jahody. Díky tomu lze zvýšit produkci pěstovaných jahod. Takzvaný strawberry virus způsobuje až třetinový pokles úrody a téměř poloviční snížení počtu odnoží.

Ústecký kraj spustil kampaň k veřejné dopravě, cestující láká na ekologii
Heslem nové kampaně Ústeckého kraje k veřejné dopravě je „Zelenější než jste čekali!“. Záměrem kampaně je obyvatele regionu informovat o ekologičnosti Dopravy Ústeckého kraje (DÚK) a přitáhnout nové cestující. Novináře o tom dnes informovali zástupci krajského úřadu i vedení kraje.

V soutěži o biopotravinu roku letos zvítězila Biofarma Sasov se svou slaninou
V soutěži o biopotravinu roku letos zvítězila jihlavská Biofarma Sasov se svou bioslaninou z přeštického prasete. Porota vybrala vítěze ze 118 přihlášených potravin v biokvalitě, z toho 70 bylo vín. Soutěž pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, jehož zástupci dnes v Praze spolu s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) předali ceny vítězům.

Chomutov se zaměřuje na snížení energetické náročnosti mateřských škol
Chomutov se zaměřuje na rekonstrukce mateřských škol. Využívá k tomu dotace, které pokrývají náklady na snížení energetické náročnosti. Město opravilo MŠ Zahradní a jednu budovu MŠ Palackého, na druhém objektu bude stavební firma pracovat ještě během září. Náklady přesáhly 65 milionů korun.

V Praze bude zakázáno spalování suchého rostlinného materiálu
V Praze bude zakázáno spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích. Výjimkou bude pálení suchého dřeva a šišek při rozdělávání ohňů určených například k opékání špekáčků nebo při kulturních a společenských akcích. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Cílem vyhlášky je zlepšit kvalitu ovzduší. Platit začne 15 dnů od dnešního schválení. Dokument je součástí klimatického plánu města, podle kterého chce metropole postupně snižovat emise.

Ministr Kupka: Syntetická paliva mohou přinést druhý život spalovacím motorům
Syntetická paliva mohou vdechnout druhý život spalovacím motorům. Po dnešní mezinárodní konferenci o syntetických palivech v Mnichově to prohlásil český ministr dopravy Martin Kupka. Syntetická paliva, označovaná jako e-paliva, mohou představovat cestu, jak zajistit dostupnou a funkční mobilitu v nadcházející energetické transformaci.

Včely samotářky jsou podle vědců důležité pro zemědělství, přitom jich ubývá
Podporou hnízdění včel samotářek, jejich odchovem i ochranou před pesticidy používanými v zemědělství se zabývali čeští vědci. Samotářské včely se podle nich významně podílejí na opylování rostlin, někdy dokonce více než včela medonosná nebo čmeláci, proto jsou užitečné pro zemědělce. Jejich množství ale klesá, ztrácí své přirozené životní prostředí. V Česku žije těchto včel přibližně 500 druhů, ale minimálně třetina z nich je dnes ohrožena vymizením.

MŽP zřídí registr výpustí odpadních vod, do konce roku 2025 zmapuje 2000 km řek
Ministerstvo životního prostředí připravuje registr výpustí odpadních vod. Do konce roku 2025 zmapuje první 2000 kilometrů řek, kde je nebezpečí havárií největší. Mapování výpustí má pokračovat ve třech etapách na všech tocích v Česku. Novinářům to dnes řekli ministr životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný (oba KDU-ČSL).

Ekologové ze spolku Čmelák v Liberci si chtějí peníze na projekty půjčit od lidí
Ekologové z liberecké organizace Čmelák chtějí peníze na předfinancování projektů získat formou půjček od lidí. Aktuálně potřebují tři až pět milionů korun a v dlouhodobém výhledu až deset milionů, řekl dnes zakladatel Čmeláka Jan Korytář. Organizace téměř s 30letou historií chce za půjčky ručit svým majetkem. Vlastní přes 65 hektarů převážně lesních pozemků a dvě historické chalupy, jde o majetek odhadem za 20 milionů korun.

Český model Živá krajina využívá stále více obcí, zájem je i v zahraničí
Český model Živá krajina využívá stále více tuzemských měst a obcí, mají o něj zájem i v Tunisu nebo ve Francii. Spoluautor projektu Jiří Malík řekl, že by se model časem mohl zapojit i do státní a zemědělské politiky. Model vznikl z původního plánu lokální proměny krajiny v okolí Broumova na Náchodsku, která dokáže lépe zadržet vodu a čelit dopadům klimatické změny. Podle zástupců projektu je aplikovatelný na celé Česko i Evropu.

Žďár n. S. chce ukázat, kolik odpadu zůstává u popelnic, naveze ho na náměstí
Radnice ve Žďáru nad Sázavou chce ukázat lidem, kolik odpadu zůstává odloženo u popelnic a kontejnerů. Jde o kartony, elektrospotřebiče i nábytek. Odpadky sebrané za tento měsíc nechá 1. září navést na náměstí, čímž zahájí dlouhodobou osvětovou kampaň. Uklízení tohoto nepořádku ročně stojí 400.000 korun, které by se daly využít lépe, řekl dnes novinářům starosta Martin Mrkos. (STAN, za Žďár-živé město).

Sazná nemoc kůry se podle brněnských vědců šíří vzduchem i stovky kilometrů
Sazná nemoc kůry postihující především javor klen se dokáže šířit vzduchem i stovky kilometrů. Zjistili to vědci z Ústavu ochrany lesů Mendelovy univerzity v Brně společně s evropskými kolegy, kteří využili vzorky pylového monitoringu a detekovali pohyb výtrusů houby Cryptostroma corticaleu.

Ochránci přírody budou v mokřadech v Č. ráji zkoumat vliv meliorace na krajinu
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) bude v Sedmihorských mokřadech v Českém ráji zkoumat vliv meliorace na hladinu podzemní vody. Testování potrvá tři roky. V tiskové zprávě o tom dnes informoval iniciátor projektu Vojtěch Šťastný z místní organizace ČSOP Bukovina.

V Česku žijí tisíce druhů opylovačů, ti divocí jsou podle vědce ohrožení
V Česku žije několik tisíc druhů opylujícího hmyzu, ten divoký je na rozdíl od chované včely medonosné ohrožený. Robert Tropek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Biologického centra Akademie věd řekl, že mezi opylovače patří například divoké druhy včel, někteří brouci, denní i noční motýli nebo pestřenky. Každý má podle vědce své specifické místo v ekosystému. Hmyz je potřeba chránit, nejlépe ochranou jeho životního prostředí, bez toho hrozí podle vědce kolaps ekosystémů.

Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině dá Liberecký kraj devět mil. Kč
Na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině rozdělí letos Liberecký kraj téměř devět milionů korun. Peníze z dotačního programu získá 18 projektů, jeden nesplnil podmínky, dotace musí ještě schválit zastupitelstvo, řekl dnes ČTK krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Projekty zaměřené na zmírnění dopadů sucha podporuje Liberecký kraj ze svého dotačního programu od roku 2019, za tu dobu podpořil 85 projektů, na které rozdělil bezmála 45 milionů korun.

Dnes začal proces, aby se z lokality Soutok stala chráněná krajinná oblast
Soutok Moravy a Dyje, takzvaná Moravská Amazonie v jihovýchodním cípu České republiky by se mohl stát v průběhu příštího roku chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Dneškem začal proces, kdy bude ministerstvo životního prostředí sbírat připomínky. Po 90 dnech je začne vyhodnocovat, CHKO následně musí vyhlásit vláda, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vznikem CHKO Soutok se završí desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní.

Gymnazisté a chemici se vrátí do opravené školy v Ústí, kde je i minipivovar
Studenti Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem v září usednou do tříd v opravené budově. Objekt se za tři roky zcela proměnil. Jeho součástí je přednášková aula a minipivovar. Do rekonstrukce a vybavení Ústecký kraj investoval 482 milionů korun včetně DPH. Na svém místě už jsou stoly, počítače i stahovací plátno, kvůli jehož váze se musela vyztužit stěna.

Odolnost společenstev rostlin dokáží podle vědců zvýšit tzv. skákající geny
Pozitivní vliv na společenstva rostlin mají podle vědců takzvané skákající geny, které dokážou zvýšit jejich odolnost vůči konkurenci. Skákající geny jsou parazitická DNA v rostlinách. Přestože na jednotlivou rostlinu mají tyto geny spíše negativní vliv, na úrovni populací rostlin zvyšuje gen jejich produktivitu. Na studium rozmanitosti uvnitř druhů rostlin se zaměřili vědci z Botanického ústavu Akademie věd (BÚ AV ČR), jejich studii publikoval časopis Journal of Ecology.

Plzeň rozdá lidem stovky stromů, aby si je vysadili na svých pozemcích
Plzeň chce mít na svém území více zeleně, město proto rozdá lidem větší stromky, které si budou moci vysázet na své zahrady a pozemky. Schválili to dnes radní, pro letošek se počítá s milionem korun, za který by město mohlo pro zájemce koupit až kolem 300 větších stromů. Pokud bude o výsadbu mezi lidmi zájem, projekt by pokračoval v příštím roce, řekl náměstek primátora odpovědný za dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN). Projekt a jeho finanční krytí musí ještě v září schválit zastupitelé.

Greenpeace: Přední evropské fosilní firmy vyrábí ekologicky 0,3 pct energie
Přední evropské ropné a plynárenské firmy vyrábí z obnovitelných zdrojů 0,3 procenta energie, vyplývá z analýzy, kterou si nechala vypracovat pobočka hnutí Greenpeace ve střední a východní Evropě. Podle ekologů klamou veřejnost a snaží se vytvářet dojem ekologických společností. Komunikaci 12 evropských společností označují za takzvaný greenwashing, tedy za snahu vytvářet dojem zodpovědného a ekologického podniku prostřednictvím dezinformací.

V Dobříši bude příští rok sledovat kvalitu ovzduší krajské monitorovací zařízení
V Dobříši na Příbramsku bude příští rok sledovat kvalitu ovzduší krajské monitorovací zařízení. Rada kraje dnes schválila smlouvu s městem o výpůjčce pozemku ve Školní ulici, na němž bude zařízení umístěno. V minulosti bylo podobně měřeno ovzduší v Čelákovicích, Úžicích, Nymburku, Pečkách a letos v Rakovníku, informoval Josef Holek z krajského úřadu.

MŽP se vzdalo půjčky 50 mld. od EK, podle ekologů promarňuje příležitost
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se vzdalo půjčky 50 miliard korun na úspory energie od Evropské komise (EK) z Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Vyplývá to z aktualizace Národního plánu obnovy (NPO), upozornilo Hnutí Duha. Vláda dnes žádost o redukovanou půjčku schválila, MŽP tak nezíská peníze například na úvěry na pomoc domácnostem s financováním důkladných energetických renovací domů. Podle ekologů se jedná o promarněnou příležitost.

Vědci: Množství odstraněného ozonu se v dobách extrémního sucha nesnížilo
Množství odstraněného ozonu se v dobách extrémního sucha nesnížilo, místo stromů ho zlikvidovaly jiné procesy. Stromy normálně pohlcují a účinně odstraňují přízemní ozon, v období sucha ho ale zvládnou pohltit méně. Výzkum vědců z Czech Globe ukázal, že v době extrémního sucha v roce 2018 zůstaly toky ozonu stejné, podle expertů je to dobrá zpráva. Znamená to, že si příroda s přízemním ozonem poradí i v období sucha, informovala Akademie věd.

Vědec: K vyrovnání růstu teploty o jeden stupeň by bylo potřeba až 100 ml srážek
K vyvážení růstu teploty kvůli změnám klimatu o jeden stupeň Celsia by v Česku podle názorů vědců bylo potřeba zvýšit roční úhrn srážek o 60 až 100 mililitrů. Na tiskové konferenci to řekl Libor Ansorge z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Změna klimatu zatím podle vědců směřuje k růstu teplot až o několik stupňů do roku 2100, scénáře dalšího vývoje ovšem počítají s velmi malým růstem srážek.

ČEZ získá dotaci 6,1 miliardy z Modernizačního fondu, dosud nejvyšší
Dosud nejvyšší dotaci z Modernizačního fondu, více než šest miliard korun, získá společnost ČEZ na výstavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu středočeské Elektrárny Mělník. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové sice jde o nejvyšší schválenou podporu, pokrývá ale jen 46 procent z celkových uznatelných výdajů.

Změna klimatu se projevuje všude na světě, ztěžuje i práci meteorologů
Změna klimatu se neděje daleko, její projevy mohou lidé pozorovat kolem sebe. Jsou to vlny veder, sucho, bleskové bouřky, ale i další extrémní a klimatické jevy. Opatření je potřeba dělat teď hned, změna zároveň musí být postupná, řekl novinářům ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

MŽP by mělo podle ekologů zasáhnout proti překračování emisních limitů
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by mělo podle ekologů zasáhnout proti překračování emisních limitů. Nové emisní limity pro velká spalovací zařízení začaly platit před dvěma roky, čímž se zpřísnily požadavky na ochranu zdraví lidí před vypouštěním škodlivých plynů, jako jsou oxidy dusíku. Limity se týkají i vypouštění mikroskopického prachu, regulovat se začalo rovněž vypouštění rtuti do ovzduší.

Vědci: Hranice lesa v Krkonoších oteplováním stoupá půl výškového metru za rok
Horní hranice lesa v Krkonoších se vlivem rychlého oteplování v posledních desetiletích mění, postupuje směrem k nejvyšším oblastem hor, a to zhruba půl metru výškových za rok. Jde možná o jeden z nejviditelnějších projevů klimatické změny v ČR, řekl Václav Treml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK).

V českobudějovické nádrži Bagr se množí sinice a žije zde také invazivní ryba
V českobudějovické vodní nádrži Bagr se přemnožují sinice a vyskytuje se v ní také nežádoucí invazivní druh ryby slunečnice pestré. Vychází to z průzkumu vědců, kteří se v těchto dnech na vodní plochu v blízkosti centra Českých Budějovic zaměřili. Výsledky mají poskytnout podklad k tomu, jak nádrž využít.

Čeští vědci pracují na ekologických materiálech, které omezí srážky se zvěří
Na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám se zvěří, pracuje tým českých vědců. Zatímco u dálnic a silnic s velkým provozem doporučují odborníci využívat ploty, pro silnice nižších tříd žádná obecně uznávaná opatření se stejnou účinností nejsou. V řadě zemí střední Evropy se využívají pachové repelenty, nanášejí se ale na montážní pěny, a tím silně znečišťují životní prostředí. Řešením by mohly být materiály vyrobené z biologického odpadu.

MŽP dosud vyhlásilo dotační výzvy na pomoc uhelným krajům za 27 mld. Kč
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud vyhlásilo dotační výzvy z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) v hodnotě téměř 27 miliard korun, což představuje skoro 70 procent celkem vyčleněných peněz. Na dnešním jednání senátního podvýboru pro regiony v transformaci to uvedla Radana Leistner Kratochvílová z ministerstva.

Začíná období tzv. netopýřích záletů, netopýři se dokážou dostat do bytů i chalup
Pokud do bytu zaletí netopýr, je potřeba zhasnout, otevřít okno a opustit místnost, radí odborníci. V období takzvaných netopýřích záletů, které se opakuje každoročně od poloviny srpna do poloviny září, hrozí, že do městských bytů, ale i chalup zaletí větší počet netopýrů. Podle ochranářů mohou být invaze velmi intenzivní, netopýří návštěva může čítat i přes 100 jedinců. Pokud nestačí lidem poradit, jak netopýry z bytu dostat, vyjíždějí záchranné stanice na místa, netopýry odchytávají a vypouštějí.

Praha připravila šest desítek kroků pro přechod na cirkulární ekonomiku
Vedení Prahy připravilo šest desítek kroků, které chce v letech 2023 až 2025 uskutečnit při přechodu na takzvanou cirkulární ekonomiku. Oběhové hospodářství vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů. Projekty jsou rozděleny do sedmi oblastí, mimo jiné stavebnictví, nakládání s vodou nebo využití odpadu.

Varování: Vědec z CERNu vyzývá k novému přístupu ke klimatu
Významný částicový fyzik Egon Cholakian, spojený s projekty CERN a NASA, vyzývá světové vědce, aby se spojili v zájmu přežití lidstva. Egon Cholakian zveřejnil naléhavé video prohlášení o skutečném rozsahu klimatického kolapsu na naší planetě, v němž oslovil světovou vědeckou komunitu, vedoucí představitele států i celé lidstvo.

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic zasvětí v pátek noc netopýrům a vrápencům
Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku zasvětí tento pátek noc netopýrům a vrápencům. Zájemci se dozvědí od odborníků detaily z jejich života, ale i to, jak se tito savci váží a měří. Návštěvníky čeká i netradiční prohlídka podzemního labyrintu s baterkami. Netopýry si budu moci prohlédnout i zblízka, odborníci totiž plánují také jejich odchyt do sítí, sdělili zástupci jeskyně. Akce je součástí letošní Mezinárodní noci pro netopýry.

Ústecký kraj opět přijímá žádosti o dotaci na výměnu starých kotlů
Obyvatelé Ústeckého kraje mohou opět žádat o dotaci na výměnu kotlů. Krajská samospráva přijímá elektronické žádosti do konce srpna 2024. Informoval o tom na webu krajský úřad. Rozdělit může 70 milionů korun, což by postačilo na výměnu 400 zastaralých kotlů na pevná paliva za kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Projekt je opět zaměřen na poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem.

Houby porostou, podle mapy ČHMÚ mají dobré podmínky na celém území Česka
Houby mají nyní dobré podmínky na celém území Česka, pravděpodobnost růstu je vysoká až velmi vysoká. Vyplývá to z dat na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší pravděpodobnost růstu hub je na horách, podle Petra Kohouta z Mikrobiologického ústavu Akademie věd to souvisí především s obecně vyšším úhrnem srážek.

V obnoveném mokřadu na Žďársku se usadil ohrožený rak říční
V obnoveném mokřadu V Krejdách nedaleko Žďáru nad Sázavou žije rak říční. Zvlášť chráněný druh je v České republice kriticky ohrožený. Podle Vojtěcha Kodeta ze spolku Gallinago, který o mokřad pečuje, se výskyt raků podařilo potvrdit letos při pravidelné kontrole obojživelníků. Mokřad byl obnovený díky kampani Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody.

V národním parku České Švýcarko se narodilo minimálně pět vlčat
V národním parku České Švýcarsko se narodilo minimálně pět vlčat. Správcům parku se je podařilo na kameru zachytit při jejich hře, video zveřejnili na na sociálních sítích. Vlci se objevují na Děčínsku v posledních letech. První reprodukci vlků obecných v Českém Švýcarsku v novodobé historii doložili vědci z České zemědělské univerzity (ČZU) na podzim roku 2021.

Syslům se na letišti v Hodkovicích n. M. daří, z původních 20 už je přes 200
Syslům, které na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou vypustili ochránci přírody v roce 2017, se daří. Rozmnožují se a v minulém roce jich tam už napočítali 220. Letošní monitoring ještě není u konce, vypadá to ale, že počty opět narostly, řekla koordinátorka záchranného programu Lenka Čolobentičová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Lidé chtějí vyšší cíle v ochraně klimatu, upozorňují ekologové
Vyšší cíle v ochraně klimatu nebo brzký konec uhlí jsou přání veřejnosti, podporu má i dosažení klimatické neutrality Česka do roku 2050. Ekologové upozornili na výsledky veřejné konzultace k Vnitrostátnímu plánu v oblasti energetiky a klimatu, ze kterých požadavky vyplývají. Výsledky konzultace zveřejnilo tento týden ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Studie: Hodnocení přírody skrz ekonomický přínos je příčinou klimatické krize
Hodnocení přírody prostřednictvím jejích ekonomických přínosů, jako je produkce potravin a dalších komodit, je kořenem současné klimatické krize. Ve studii publikované v časopise Nature, která vychází z rešerší více než 50.000 vědeckých publikací, politických dokumentů a dalších zdrojů, to uvedla skupina výzkumníků z Baskického centra pro klimatickou změnu ve Španělsku. Na studii se podílel i Ústav výzkumu globální změny AV ČR.

Ústecký krajský úřad rozhodl v osmi z 12 řízení o zákazu kácení starých buků
Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl v osmi z 12 správních řízení o zákazu kácení starých bučin v Krušných horách. Ve zbylých čtyřech případech rozhodne příští týden. Zákaz platí vydáním rozhodnutí, dotčené subjekty se ale proti němu mohou odvolat.

Ptáky ohrožuje elektrické vedení, pomoci má metodický pokyn MŽP
Životy čápů a dalších druhů ptáků by měl pomoci ochránit nový metodický pokyn ministerstva životního prostředí (MŽP). Definuje rizikové úseky elektrického vedení a stanoví postup při zviditelnění vodičů tak, aby letící ptáci mohli překážku včas zaregistrovat a dokázali se jí vyhnout. Ministerstvo dokument zveřejnilo ve věstníku.

V Hrotovicích je k vidění na 150 druhů okrasných ptáků včetně loriů
V Hrotovicích na Třebíčsku je do neděle k vidění na 150 druhů papoušků a dalších okrasných ptáků. Vystaveni jsou i loriové, chovaní v České republice výjimečně. Výstavu, kterou velikostí předčí jen Exota Olomouc, místní svaz chovatelů pořádá pravidelně od začátku 80. let minulého století. Během dvou dní ji podle předsedy svazu Petra Hedbávného obvykle navštíví více než 2000 lidí.

ČSOP rozšířil vlastnictví entomologicky cenné lokality Hraničky u M. Třebové
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil několik dalších pozemků v entomologicky cenné lokalitě Hraničky nedaleko Moravské Třebové. V současné době tam již vlastní 1,24 hektaru ploch, o něž pečuje tak, aby mohly být domovem co největšího množství různých živočichů a rostlin. Na Hraničkách se mimo jiné vyskytuje vzácný motýl hnědásek květelový, uvedl v tiskové zprávě Jan Moravec z ČSOP.

Firma plánuje postavit pět větrných turbín u Krupky, Ústecký kraj chce posudek
Ústecký kraj poslal záměr výstavby pěti větrných turbín u Krupky na Teplicku k posouzení v procesu EIA, kde se zjišťuje vliv stavby na životní prostředí. Mezi Fojtovicemi a Habarticemi, kde chce firma větrné elektrárny postavit, již tři turbíny stojí, uvedl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Multižánrový festival Žítkovská Kopa láká na hudbu, jógu i sokolnictví
Multižánrový festival Žítkovská Kopa, který se v sobotu 12. srpna uskuteční v Žítkové na Uherskohradišťsku, láká na hudbu, jógu, procházku krajinou, ukázku sokolnictví i prohlídku zbraní. Nultý ročník akce propojuje aktivity místních spolků, obce, pracovníků v kultuře a také podporovatelů místního kulturního, sportovního a společenského dění, sdělil za pořadatele Tomáš Hradil.

Hradecký kraj vydal výjimku na lov problémových vlků, nejde o okamžitý odstřel
I přes odpor několika místních obyvatel usiluje brněnský developer Domoplan o stavbu jezdeckého klubu Srpek u stejnojmenného rybníka v Kuřimi na Brněnsku. Před sedmi lety stavbu plánoval místní podnikatel a otec mladé jezdkyně Marian Michlíček. Když se mu nepodařilo získat kvůli odporu místních potřebná povolení, projekt prodal a mezitím postavil zázemí v nedalekých Ostopovicích, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Vědci z Mendelovy univerzity vyvíjejí ekologické přípravky na ochranu rostlin
Mezinárodní tým vědců koordinovaný odborníky z brněnské Mendelovy univerzity pracuje od letošního roku na vývoji přírodních produktů, které mají ochránit rostliny před nepříznivými klimatickými podmínkami. Hlavní výhodou je jejich biologická odbouratelnost, mohly by být alternativou k syntetickým hnojivům, uvedla dnes univerzita v tiskové zprávě.

Elektrárna Opatovice přepracovala dokumentaci EIA na spalovnu odpadu
Elektrárna Opatovice předložila přepracovanou dokumentaci vlivů záměru výstavby velké spalovny komunálního odpadu na životní prostředí (EIA). Původní dokumentaci ministerstvo životního prostředí na jaře vrátilo, výhrady k podkladům měli hygienici, okolní města a obce a spolky. Elektrárna chce spalovnu postavit ve svém areálu, technické parametry nezměnila a vypořádala všechny připomínky, uvedla v informačním systému EIA.

V Jablonci nad Nisou dokončili první etapu modernizace veřejného osvětlení
V Jablonci nad Nisou dokončili první etapu modernizace veřejného osvětlení, na výměnu 883 svítidel za úsporná LED získalo město dotaci 8,2 milionu korun z Národního plánu obnovy. S využitím dotace plánuje radnice zrekonstruovat veřejné osvětlení také v částech Vrkoslavice a Kokonín. Na výměnu zhruba 580 svítidel už se podařilo získat dotaci 4,8 milionu korun, realizace je plánovaná na léto příštího roku, řekl náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). Modernizaci dalších lamp financuje město ze svého.

Změna klimatu ohrožuje podle vědců bakterie a houby v lesní půdě
Bakterie a houby v lesní půdě ohrožuje podle vědců globální změna klimatu. Lesní mikrobiom má přitom klíčovou roli v boji proti klimatické změně, protože napomáhá ukládání uhlíku vstřebaného z atmosféry do lesní půdy. Poukázali na to vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR ve svém článku, který publikoval časopis Nature Reviews Microbiology.

Na Mendelově univerzitě zkoumají příčiny celosvětového úbytku mořských trav
Způsob, jakým oomycety, houbám podobné organismy žijící ve vodě i na souši, ovlivňují celosvětové ubývání mořských trav, zkoumají v současnosti vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Podílejí se na mezinárodním projektu Restoreseas, jehož cílem je odhalit různorodost, distribuci, původ a patogenní roli oomycetů v různých mořských ekosystémech a propojených vodách. Projekt začal loni a bude pokračovat až do roku 2025.

Vojenské lesy a statky otevřely v centru CHKO Brdy Dům přírody za 81 mil. Kč
V srdci Brd, dva kilometry od Strašic na Rokycansku, se v areálu romantického loveckého zámečku Tři Trubky otevřel Dům přírody Brd. Informační, vzdělávací a zábavní centrum je novou vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO), která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2016. Veřejnosti se otevře ve středu, od neděle se tam lze také ubytovat.

Do finále soutěže o nejlepší ekologické opatření postoupilo 21 projektů
Do finále pátého ročníku soutěže Adapterra Awards o nejlepší opatření reagující na změnu klimatu postoupilo 21 projektů. Dnes je představili zástupci soutěže, kterou pořádá Nadace Partnerství. Projekty zahrnují budovy, veřejná prostranství či krajinářská opatření, které mají ambice reagovat na klimatickou změnu a související růst teplot. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 115 projektů. Výsledky soutěže organizátoři vyhlásí 1. listopadu.

V Lipně nad Vltavou začne exteriérová výstava Energie a civilizace
V Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku začne 5. srpna exteriérová výstava Energie a civilizace, která poukazuje na současnou spotřebu energií. Jejím spoluautorem je archeolog a egyptolog Miroslav Bárta. Lidé s i v okolí hotelu Element budou moci na solárně nasvícených panelech prohlédnout 40 témat, která zobrazují vývoj v průběhu staletí.

Pardubice pokračují v přípravách výstavby Centra pro komplexní využití odpadu
Pardubice pokračují v přípravách výstavby Centra pro komplexní využití odpadu (CEKVO), které by zajistilo co nejefektivnější využití veškerého tříděného odpadu ve městě. Původně město počítalo s tím, že vznikne v průmyslové zóně v Semtíně, nyní je plánuje umístit k areálu městské kompostárny v Dražkovicích. Podílet by se na něm měli i soukromí investoři, uvažovaný společný podnik ale zřejmě nevznikne, řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Vzorky lávy z Islandu pomohou výzkumníkům lépe poznat nitro Země
Zrození nové sopky sledoval na Islandu brněnský vědec Lukáš Krmíček. Odebrané vzorky lávy umožní výzkumníkům lépe poznat nitro Země. Krmíček působí v Ústavu geotechniky Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně, na Islandu pracoval jako člen mezinárodního vulkanologického týmu, sdělila mluvčí brněnské techniky Jana Vyklická.

I přes odpor místních usiluje developer o stavbu jezdeckého klubu v Kuřimi
I přes odpor několika místních obyvatel usiluje brněnský developer Domoplan o stavbu jezdeckého klubu Srpek u stejnojmenného rybníka v Kuřimi na Brněnsku. Před sedmi lety stavbu plánoval místní podnikatel a otec mladé jezdkyně Marian Michlíček. Když se mu nepodařilo získat kvůli odporu místních potřebná povolení, projekt prodal a mezitím postavil zázemí v nedalekých Ostopovicích, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Vědci: Vrby na horách se chrání před sluncem, vrby v nížinách bojují s hmyzem
Vrby na horách se chrání před slunečním zářením, ty v nížinách se brání hmyzu. Během evoluce se rostliny naučily vytvářet velké množství různých chemických látek, díky kterým se dokáží přizpůsobit nepřízni prostředí ale i bojovat s patogeny nebo býložravci. Studie týmu Martina Volfa z Biologického centra Akademie věd (AV ČR) se zabývá tím, jaké vlivy podporují vývoj chemické různorodosti rostlin. Studii publikoval časopis Ecology Letters, informovala AV ČR na webu.

AOPK dokončila revitalizaci potoka Podhůra na bývalé střelnici lidových milicí
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) dokončila revitalizaci potoka Podhůra v místě bývalé střelnice lidových milicí u Rabštejnské Lhoty v Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Výsledkem je obnovené koryto, 19 nových tůní, pestré louky, zídky pro plazy a zastřešená pozorovatelna pro návštěvníky. Na projekt poskytl dotaci šest milionů korun Operační program Životní prostředí, uvedla mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Dobrovolníci z ciziny pomáhají na ekologické farmě na Litoměřicku
Deset dobrovolníků z různých koutů Evropy pomáhá se zemědělskými pracemi na ekologické farmě v Českých Kopistech na Litoměřicku. Věnují se sklizni různých plodin, například cibule, práci kolem statku a vyměňují si poznatky z oboru zemědělství ze svých zemí. Dobrovolníci budou nedaleko Terezína do 9. srpna. Chtějí se seznámit i s okolím, aby poznali českou kulturu.

Vědci zahájí projekt sledování populace pstruhů ve 200 lokalitách na Šumavě
Vědci z několika pracovišť zahájí projekt zaměřený na sledování populace pstruhů ve 200 lokalitách na Šumavě a okolí. Podílejí se na něm zástupci Česka i Německa. Projekt, který potrvá tři roky, má především zjistit původní druh pstruha, jeho množství, stav, zdravotní kondici nebo případný výskyt parazitů. Vědci to řekli novinářům v Borových Ladách na Prachaticku.

Zástupce MŽP: Státu chybějí kapacity pro umístění nelegálně chovaných zvířat
V Česku mohou být až desítky velkých kočkovitých šelem bez prokázaného původu. Několik desítek zvířat také nemusí mít zajištěné dobré životní podmínky. Odebrat šelmy chovatelům ale není jednoduché, státu chybějí kapacity pro jejich umístění, řekl Jiří Mach, vedoucí oddělení mezinárodních úmluv a zástupce ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí.

V Brně po horkých dnech uhynula asi čtvrtina z 2000 nově vysazených stromů
Přibližně čtvrtina z 2000 stromů, které městský podnik Veřejná zeleň města Brna (VZMB) vysadil od loňského podzimu do letošního léta, nezvládla horké počasí a uhynula. Vysoká intenzita slunečního záření zničila mladé stromy třeba v okolí kampusu nebo ve Wilsonově lese. Správci městské zeleně chtějí ještě více rozšiřovat postupy jako půdní injektáže nebo zálivku s výluhy, které mají kondici rostlin zlepšit.

Tři cizinci v Obřím dole v Krkonoších rozdělali oheň, každý dostal pokutu 10.000
Parta tří cizinců si v pondělí v Obřím dole, klidovém území Krkonošského národního parku (KRNAP), kam je zákaz vstupu, rozdělala oheň a plánovala tam tábořit. Každý z nich dostal na místě pokutu 10.000 korun, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Podle něj letos v KRNAP žádný požár ve volné přírodě nezaznamenali. Strážci a lesníci Správy KRNAP nyní věnují kvůli suchu zvýšenou pozornost požárním rizikům.

Hasiči na první výročí požáru v Č. Švýcarsku likvidovali ohniště na saské straně
Dobrovolní hasiči likvidovali v pondělí opuštěné ohniště v nepřístupném terénu v oblasti Schrammsteine východně od Bad Schandau. Stalo se tak v den prvního výročí rozsáhlého lesního požáru v Českém a Saském Švýcarsku. Návštěvníci oheň rozdělali na těžko přístupném místě o uplynulém víkendu na lesní půdě. Místo pod zemí dále doutnalo a němečtí hasiči museli ohniště v pondělí zlikvidovat. Správy parků na české i německé straně to uvedly v tiskové zprávě.

Sokoli letos vyvedli v Jeseníkách 42 mláďat, jde o rekord v novodobé historii
Sokoli letos v Jeseníkách vyvedli 42 mláďat, podle ochranářů jde o rekord v novodobé historii. Zahnízdilo zde celkem 23 párů sokolů, je to o dva hnízdící páry a jedno mládě více než v dosud nejúspěšnějším roce 2021. Počet vyvedených mláďat meziročně kolísá, například loni jich hnízda opustilo 28. Z pohledu stability populace je ale důležitější počet hnízdících párů, sdělili zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Výzkum: Dešťovou vodu zachytává 90 procent domácností, hlavně kvůli úspoře
Dešťovou vodu zachytává 90 procent domácností, které žijí v domech či vilách se zahradou. Hlavním důvodem je finanční úspora, téměř třetina domácností vyzdvihuje i ekologické důvody. Vyplývá to z vyjádření, které poskytla Lenka Slavíková z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FSE UJEP).

Vědci vytvořili z čistírenského kalu substrát vhodný pro pěstování stromů
Čistírenský kal, který vzniká při čištění odpadních vod, může najít využití při výrobě substrátu vhodného pro pěstování stromů. Vědci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně dokázali vytvořit certifikovaný postup, kterým substrát získávají. A z prvních výsledků experimentálního ověřování je zřejmé, že stromy velmi dobře prospívají.

MŽP má do konce srpna rozhodnout, zda zahájí proces vyhlášení CHKO Soutok
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) upravila po desítkách jednání záměr vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu země a předala jej ministerstvu životního prostředí (MŽP). To by mělo do konce srpna rozhodnout, zda zahájí oficiální proces vyhlašování CHKO Soutok, uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová. Pokud nová CHKO vznikne, završí se desetiletí trvající snahy o komplexnější ochranu lužních lesů, které jsou v českém měřítku unikátní.

Fiala: Dohoda o dole Turów je pro ČR nejlepším možným řešením
Polsko naplňuje dohodu o dole Turów a ta je pro Česko a lidí žijící v blízkosti dolu tím nejlepším možným řešením, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády tak reagoval na pondělní oznámení České geologické služby (ČGS), že pozitivní efekt stěny, která má chránit spodní vodu před odtokem z českého území do polského dolu, se dosud na české straně hranice neprojevil. Výstavba podzemní stěny je jedním z opatření, které stanovila dohoda mezi českou a polskou vládou podepsaná loni v únoru.

Archeologové našli v Kateřinské jeskyni pozůstatky pravěkého osídlení
Archeologové našli v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu pozůstatky lidské činnosti po pravěkém osídlení. V Bezejmenné chodbě nalezli nástroje, tzv. štípanou industrii z rohovce, a také úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav, což označují za unikát. Nyní se budou snažit nálezy časově zařadit. U nástrojů pracují s teorií, že jsou z mladšího paleolitu, který je obecně datován jako doba před 50.000 až 10.000 lety.

Asociace lesních mateřských škol chce víc spolupracovat s klasickými školkami
Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) chce více spolupracovat s klasickými školkami a jejich zřizovateli. Chce s nimi sdílet funkční řešení, jak podpořit pobyt a vzdělávání dětí venku. Konkrétní tipy, jak zajistit bezpečnost dětí nebo stravování mimo jídelnu, plánuje doplnit i do připravovaných učebních plánů pro školky. Plány nynní vypracovávají odborníci pod Národním pedagogickým institutem (NPI).

Liberecká univerzita otevřela nový obor zaměřený na ochranu přírody
Technická univerzita v Liberci otevřela nový bakalářský studijní program Ochrana přírody a životního prostředí. V kraji, kde je národní park, tři chráněné krajinné oblasti a řada dalších cenných lokalit zatím takové studium chybělo. Jde o nepedagogický obor, který nabízí Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL, přihlášky je možné podávat do konce srpna, řekl mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Zastupitelé Karlovarského kraje zvýšili dotace na ekologičtější kotle
Zastupitelé Karlovarského kraje dnes schválili dofinancování dotačního programu na výměnu tepelných kotlů ve výši 3,1 milionu korun. Program Kotlíkové dotace III. se tak v Karlovarském kraji zvýší na více než 103 milionů korun. Díky navýšení by se mohlo uspokojit posledních 29 žádostí, které zbývají v zásobníku žádostí. Zastupitelé o tom dnes rozhodli na mimořádném jednání zastupitelstva, které bylo svoláno kvůli splnění termínu o dofinancování.

Zoo Praha dnes otevřela novou voliéru s pěvci, stála 12 milionů
Zoo Praha dnes otevřela novou voliéru u pavilonu Sečuán, stála 12 milionů korun. Voliéru obývá osm druhů ptáků z čínské oblasti Sečuán, například argus okatý či morčák šupinatý. Slavnostnímu otevření přihlíželo v pražské zoo zhruba 100 návštěvníků.

Biologové v otevřeném dopise MZe upozorňují, že ryby bolest cítí
Napichování živých nástražních rybek na háčky je barbarské, obratlovci bolest cítí, píší biologové v otevřeném dopise ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL). O zaslání dopisu informoval spolek obránců zvířat OBRAZ v tiskové zprávě. Biologové a ochránci zvířat požadují, aby ministr podpořil zákaz rybolovu na živou nástražní rybu.

NSS zrušil regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji. Vyhověl tak kasační stížnosti skupiny samospráv, lidí a firem, podle kterých krajské zásady rozvoje v podstatě znemožnily budování vysokých elektráren na více než 99 procentech území kraje. Rozhodnutí vnímá Jiří Nezhyba z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která žalobce zastupovala, jako dobrou zprávu pro rozvoj větrné energetiky v ČR.

Záchranná stanice v Bartošovicích přijala o desetinu zvířat více než loni
Počet zvířat, která přijala do své péče Záchranná stanice v Bartošovicích na Novojičínsku, letos stoupl oproti loňsku o desetinu. V letošním prvním pololetí šlo o 1029 živočichů, loni jich bylo o 92 méně. Nejčastěji přijímanými zvířaty jsou stále zajíc polní, poštolka obecná a rorýs obecný. Za celý loňský rok stanice přijala 2133 zvířat 133 druhů.

V chemičce v centru Ústí nad Labem chovají včely, med budou analyzovat
V chemičce Spolchemie v centru Ústí nad Labem chovají včely. Med od 200.000 včel podrobí detailní analýze. Chemici chtějí zjistit, jaké prvky bude obsahovat. Nepředpokládají, že by to byly těžké kovy či jiné nebezpečné látky. Přímo v areálu je mnoho akátů a v okolí jsou v parcích a na sídlištích lípy. Snůška by mohla být až 30 kilogramů medu, předpokládá Roman Dejmek, který ve Spolchemiii pracuje v oblasti řídících systémů a sám přes deset let včelaří.

Ochranáři vypustili do přírody v Českém středohoří na 40 vzácných syslů
Čtyřicet vzácných syslů se již prohání po loukách Českého středohoří. Ochranáři je vypustili na Odolickém vrchu u Bělušic na Mostecku. Jejich cesta do chráněné krajinné oblasti začala v Zoo Brno, Zoo Norimberk, Zoo Opel v Hesensku a záchranné stanici pro živočichy Vlašim, kde se hlodavci narodili. Akce je součástí záchranného programu, který pro sysla před více než 15 lety připravila a nadále ho koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). V ČR žije zhruba 6000 syslů.

Lesy ČR zatím nebudou žádat o vydání zákazu vstupu do bučin v Krušných horách
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím nebude žádat o vydání zákazu vstupu do bučin v Krušných horách, v nichž ústecký krajský úřad podniku zakázal těžbu dospělých stromů. K ustoupení od zákazu vstupu do dotčených lesů ve Východním Krušnohoří podnik ve čtvrtek vyzval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Liberec kvůli horku pozastavil od začátku léta celoplošné sečení trávníků
Stotisícový Liberec kvůli horku a suchu pozastavil od začátku léta celoplošná sečení trávníků na pozemcích města. Pracovníci městských technických služeb (TSML) dělají jen takzvané mozaikové seče anebo nesekají vůbec.

Loni hořelo v Česku nejvíce lesů za deset let, 82 procent ploch kvůli nedbalosti
V loňském roce hořela v Česku největší plocha lesů za posledních deset let, celkem bylo zaznamenáno 2473 lesních požárů na ploše 1715 hektarů. Na 82 procentech plochy vznikly požáry lidskou nedbalostí. Lidským přičiněním vzniklo 1275 požárů z 2473. Největší podíl na zasažené ploše měl požár Národního parku České Švýcarsko, který vypukl loni 24. července a zasáhl 1060 hektarů. Lesní požáry loni představovaly 12 procent všech požárů v ČR, jejich podíl na celkovém počtu se v posledních letech zvyšuje.

Ornitologové na Kroměřížsku pozorovali dropa velkého, v ČR se vyskytuje vzácně
Ornitologové v minulých dnech na polích u Ludslavic na Kroměřížsku pozorovali dropa velkého, největšího polního ptáka Evropy. V České republice hnízdil na jihu Moravy do roku 1996, od té doby se v tuzemsku objevuje velmi vzácně a výjimečně, sdělil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Škoda Auto přestaví teplárnu, bude jen na biomasu, stát to má 3,6 miliardy Kč
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájí v první polovině příštího rok přestavbu teplárny své dceřinné společnosti Ško-Energo, jediným palivem bude biomasa. Během tří let spustí provoz. Teplárna dodává energie nejen pro závod Škody, ale také domácnostem a firmám ve městě. Nyní využívá jako palivo mix uhlí a biomasy. Náklady na přestavbu dosáhnou zhruba 3,6 miliardy korun.

Plzeň otevřela městské re-use centrum, přijme nepotřebné věci pro další využití
Nepoužívané nádobí, dětské hračky, staré kolečkové brusle, dekorace, knihy a další menší předměty přijímá od počátku července takzvaný re-use point ve sběrném dvoře v Plzni na Slovanech. Zprovoznila ho městská společnost Čistá Plzeň. Sběrné místo od občanů přijme funkční vytříděné věci, které by jinak skončily v popelnici, a nabídne je zdarma k dalšímu využití. Síť těchto služeb do budoucna rozšíří do dalších sběrných dvorů.

V ústecké a chomutovské zoo dopřávají v parnu zvířatům studenou sprchu
V ústecké zoologické zahradě a chomutovském zooparku v parnech dopřávají zvířatům různé druhy ochlazení. Studenou sprchu si oblíbila lama a pštrosi v Ústí nad Labem, proudem vody pak osvěžují losa v Chomutově. Na sněhu, vyrobeném v chomutovském zimním stadionu, zase řádí ve vedrech pižmoň. Návštěvníky ale horké počasí zatím neodrazuje.

Česko chce nadále rozvíjet téma světelného znečištění i v Evropské unii
Česko chce nadále rozvíjet téma světelného znečištění i na půdě Evropské unie. Při letošním předsednictví ve Visegrádské skupině se na podzim uskuteční odborný webinář ke světelnému smogu, na který naváže na jaře příštího roku expertní workshop a setkání ministrů. Ve španělské Granadě se také uskuteční konference na dané téma v listopadu. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) informoval vládu o krocích v řešení problematiky v letech 2018 až 2023.

Hra Beecarbonize ukazuje, jak zabránit klimatické změně
Dává lidem možnost zachránit planetu. Hra Beecarbonize ukazuje, jak zabránit klimatické změně a aktuálně také soutěží ve finále E.ON Energy Globe. Vydáte se raději cestou rozvoje technologií, nebo legislativních omezení? Začnete budovat klimaticky příznivou infrastrukturu postupně, či na to půjdete spíš radikálně a fosilní paliva ihned omezíte? Co když přijdou občanské nepokoje nebo vám havaruje jaderná elektrárna?

Svazek obcí Křivoklátska na sněmu odmítl zamýšlený Národní park Křivoklátsko
Nedávno založený Svazek obcí Křivoklátska na prvním oficiálním sněmu odmítl Národní park Křivoklátsko, jehož vyhlášení zamýšlí ministerstvo životního prostředí. Hlavním posláním svazku, jehož členem je 28 obcí, je spolupráce v oblasti ochrany přírody s respektem ke kulturní jedinečnosti regionu, informovala v tiskové zprávě starostka obce Karlova Ves a předsedkyně svazku Iveta Kohoutová.

Škola vyrobí víc energie, než spotřebuje
Škola vyrobí víc energie než spotřebuje. Unikátní přestavbu budovy v Českobrodské v Praze podporuje ve finále E.ON Energy Globe i knižní influencerka Lucie Zelinková. Biosolární střechy jsou osazené fotovoltaickými panely. Teplo dodávají tepelná čerpadla. Šetrně se hospodaří s vodou a celý systém doplňuje největší bateriové uložiště, které mají tuzemské školní budovy nainstalované.

Česká firma Antees bude v Praze a Brně provozovat elektrické sdílené skútry
Česká firma Antees bude v Praze a Brně od první poloviny července provozovat elektrické sdílené skútry. V obou městech bude mít 100 vozidel. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě. Firma odkoupila několik set skútrů BeRider, jejichž provoz ukončila společnost Škoda Auto DigiLab ke konci května letošního roku.

Sněmovna možná prodlouží lhůty na stanoviska k úložišti radioaktivního odpadu
Poslanci asi prodlouží až na trojnásobek lhůty, které mají mít obce a Parlament na vyjádření stanovisek k vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Vyplývá to z úprav, které podpořil sněmovní hospodářský výbor. Možnost, aby obce měly právo veta, mezi nimi není. Ministerstvo průmyslu a obchodu to odmítlo s tím, že zájem obcí nemůže převýšit zájem státu, tady zachování jádra jako jednoho z pilířů české energetiky.

Policisté na koních vyrazili na kontroly do národního parku České Švýcarsko
Policisté na koních dnes odpoledne vyrazili do národního parku České Švýcarsko. Hlídají, zda turisté dodržují návštěvnický řád, zejména zákaz kouření. Večer se do terénu vydají společné česko-německé hlídky na čtyřkolkách, ve vzduchu bude vrtulník s termokamerou a drony. Zaměřit se chtějí na turisty, kteří v parku táboří. Kvůli výstraze meteorologů varující před suchem platí zákaz nočního pobytu v parku. Před rokem vypukl u Hřenska na Děčínsku požár, u jehož likvidace se vystřídalo 6000 hasičů.

Nový Bor nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry, získal dotaci
Nový Bor na Českolipsku nabídne znovu obyvatelům zdarma kompostéry. Na pořízení stovky dřevěných a plastových nádob získala radnice od Libereckého kraje 152.000 korun z dotačního programu na podporu využití bioodpadu. O kompostér budou mít lidé možnost požádat od pondělí 4. září, sdělila Šárka Vlková z technické správy města. Kompostéry město nabídlo poprvé v letech 2017 a 2018, kvůli velkému zájmu se ale na všechny nedostalo.

Táborské zoo se podařilo rozmnožit silně ohroženou sovu pálenou
Táborské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit sovu pálenou, která patří v Česku mezi silně ohrožené druhy. Chovaný pár vyvedl čtyři mláďata, která už mohou návštěvníci zoo vidět. V chovu zahrady jsou přitom sovy pálené teprve několik měsíců.

ČHMÚ by měl být nově zřízený přímo zákonem, navrhlo MŽP
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) by měl být nově zřízený přímo zákonem jako organizace podřízená ministerstvu životního prostředí (MŽP). Návrh zákona, který právě tento resort vložil do připomínkového řízení, také zakotvuje činnosti a služby zajišťované ústavem. Aktuálně má ČHMÚ právní status příspěvkové organizace spadající pod působnost MŽP, ministerstvo ale považuje za nezbytné činnosti ústavu jednoznačně legislativně zakotvit.

Ornitologové u České Lípy mění zanedbané pozemky v ptačí park
Rozsáhlé mokřiny v zákrutu Ploučnice u České Lípy přeměňuje Česká společnost ornitologická (ČSO) od roku 2020 na ptačí park Mnišské louky. Jde z velké části o hospodářsky nevyužívané území na ploše 100 hektarů, kde se vyskytují černé skládky, staré úložiště kalů a zarůstající zbytky říčních ramen.

Vědci z Plzně a z Francie se zaměří na zkoumání kvantové technologie
Kvantové technologie a využití speciálních vlastností světla, jež mohou ovlivnit stav elektronů v určitých materiálech, prozkoumá nový výzkumný projekt TWISTnSHINE. Budou na něm spolupracovat týmy vědců z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity v Plzni a z pařížské univerzity Cergy Paris Université. NTC získalo prestižní grant programu ERC CZ Evropské rady pro výzkum, řekl Pavel Korelus z univerzity.

Tisíce květů stovky druhů růží rozzářily zahradu zámku v Nebílovech
Tisíce květů růží každý rok v létě provoní a rozzáří množstvím barev zahradu zámku v Nebílovech u Plzně. Roste tu na 100 druhů růží starých odrůd i moderních anglických růží. V barvách od bílé přes krémovou, světle žlutou a žlutou, růžovou až po fuchsiové, karmínové, šarlatové či rubínové odstíny červené nakvétají v druhé polovině června.

Policisté zabavili na Lounsku bílého lva, nebyl nikde evidován
Policisté zabavili na Lounsku ve spolupráci s krajskou veterinární správou bílého lva. Klec pro chov šelmy po technické stránce nesplňovala podmínky stanovené veterinárním zákonem a šelma nebyla nikde evidována. Informovala o tom dnes policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Pohyb turistů v Českém Švýcarsku bude řídit semafor reagující na výstrahy ČHMÚ
Pohyb turistů v národním parku České Švýcarsko bude od července řídit semafor. Reagovat bude na výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ohledně vzniku požárů. Loňský ničivý požár zasáhl 1000 hektarů v národním parku, u jeho likvidace se vystřídalo 6000 hasičů.

Anketa: Nejvíce antiekologický výrok pronesl bývalý primátor Č. Budějovic Svoboda
Nejvíce antiekologický výrok loni pronesl tehdejší primátor Českých Budějovic a současný městský a krajský zastupitel Jiří Svoboda (ANO). Myslí si to porotci ankety Zelená perla, kterou organizuje spolek Děti Země. Svoboda loni v srpnu v týdeníku Respekt uvedl, že jsou řeky ve městě nákladnou dopravní překážou a že by plocha lépe posloužila jako parkoviště.

Vlk vypuštěný do volné přírody v Krušných horách se zřejmě usadil v Sasku
Vlk, kterého vypustili zoologové do volné přírody letos v lednu v Krušných horách, se zřejmě usadil v Sasku. Fotograf ho zachytil nedaleko německé Pirny v oblasti mezi Ústím nad Labem a Drážďany, což je vzdušnou čarou asi 90 kilometrů od místa vypuštění.

V Liberci dnes představili Mopedix, první český moped s elektrickým pohonem
První český moped s elektrický pohonem Mopedix byl dnes představen na Technické univerzitě v Liberci, jejíž odborníci se na vývoji stroje podíleli. Malý motocykl, který připomíná bytelnější verzi známé babetty, už získal homologaci, a mohl tak vyrazit na české silnice. V současnosti je v nabídce jeden model, který může mít různé barvy a různou výbavu.

Výborný chce na novele zákona o myslivosti najít shodu se všemi aktéry
Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) chce před předložením novely mysliveckého zákona najít podobu legislativy, na které se shodne s vládní koalicí i nevládními organizacemi. Týká se to i minimální výměry honiteb, což je jedno z témat, ke kterému se řada organizací již vyjadřovala. Ministr to dnes řekl na tiskové konferenci po uvedení do úřadu. Původně ministerstvo očekávalo, že sporné body legislativy se budou spíše řešit až při projednávání v Poslanecké sněmovně.

Na 600 hnízdech už letos lidé zaznamenali mláďata čápů
Na zhruba 600 hnízdech čápů letos dobrovolníci zaznamenali mláďata. Do pozorování čapích hnízd se letos zapojilo 933 lidí, připojit se mohou i další. V tiskové zprávě o tom informovala Česká společnost ornitologická (ČSO).

Monitorování vlivu lokálních topenišť na ovzduší na Křivoklátsku
O projektu „Monitorování vlivu lokálních topenišť na kvalitu ovzduší na Křivoklátsku“ CHKO Křivoklátsko patří mezi nejkrásnější oblasti České republiky. Střední tok Berounky se v centrální části CHKO vyznačuje meandrovitým rázem toku s říčním korytem zanořeným místy až 200 metrů pod strmě stoupajícími svahy okolních kopců. Podobný ráz má též údolí Rakovnického potoka, levostranného přítoku Berounky se soutokem v obci Roztoky.

Firma Zevo Písek si na stavbu spalovny vezme úvěr 800 milionů Kč
Firma Zevo Písek si na stavbu společného zařízení pro energetické využití odpadu (Zevo) Písku a Strakonic vezme investiční bankovní úvěr asi 800 milionů Kč. Firma získala z Modernizačního fondu dotaci 1,3 miliardy Kč na stavbu. Jde o 61 procent nákladů. Kapacita spalovny bude 50.000 tun, vyplývá z podkladů v databázi EIA.

Aquaponická farma využívá moderní způsob produkce rostlin
Produkují bylinky, zeleninu i ryby s minimální spotřebou vody. Unikátní aquaponickou farmu od Berouna podporuje ve finále E.ON Energy Globe i food blogerka Markéta Pavleje. Na začátku byl sen dvou kamarádů o ekologicky udržitelné a lokální produkci potravin. A ten sen postupně získával reálnou podobu. Dnes v malé středočeské obci u Berouna funguje jedna z největších aquaponických farem ve střední Evropě.

Do rezervace u Nýřan přijel býk zpětně šlechtěného pratura, založí nový chov
Býk zpětně šlechtěného pratura doplnil tento týden skupinu kopytníků v pastevní rezervaci Janovský mokřad u dálnice D5 nedaleko Nýřan na Plzeňsku. Dvouleté zvíře přijelo z Nizozemí. V rezervaci, kterou vytvořil Plzeňský kraj, už žije menší skupina divokých koní a od začátku loňského roku také tři samice praturů. Příjezdem samce vznikla v Česku čtvrtá chovná linie zpětně šlechtěných praturů.

Podnikům v energeticky náročných odvětvích chce MŽP vyplatit 1,64 miliardy Kč
Průmyslovým subjektům v energeticky náročných odvětvích chce ministerstvo životního prostředí za loňský rok vyplatit kompenzace ve výši 1,64 miliardy korun. Peníze jsou určeny pro podniky za účelem předejít takzvanému úniku uhlíku. Návrh předloží ministerstvo k projednání vládě ve středu. Seznam odvětví stanovuje Evropská komise v pravidlech pro státní podporu, jedná se o výrobu a zpracování kovů, papíru a chemický průmysl.

Kvalita vody Lednických rybníků se zlepšila, pomohlo i odlovení invazního karase
Nezvykle průhledná voda je nyní podle ochránců přírody v národní přírodní rezervaci Lednické rybníky na Břeclavsku. Pomohlo podle nich i úplné odlovení invazního karase stříbřitého. Na svém webu o tom informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR.

Mezinárodní ocenění Ekoškola letos v Česku poprvé převezmou i skauti
Mezinárodní certifikaci programu Ekoškola dostane letos nejen 53 českých škol, ale poprvé i tři skautská střediska a jedna skautská základna z organizace Junák. Skauti získají certifikaci Ekoklubovna. Stejně jako zástupci škol ji dnes převezmou na Staroměstské radnici v Praze. Certifikát z programu, který vede mladé lidi k udržitelnému způsobu života, tak v Česku bude mít 156 škol a dalších zařízení pro děti.

Aktivisté na několik hodin obsadili rypadlo v Bílině, vadí jim delší těžba
Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa dnes na několik hodin obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Protestovali tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Původně chtěli na rypadle zůstat minimálně 24 hodin, nakonec ho opustili už odpoledne kvůli hrozbě extrémních bouřek.

Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy
Příbram letos na některých místech opět omezila sečení trávy. Chce tak přispět k lepšímu zadržování vody v krajině. Vyšší travní porost technické služby ponechaly například na velkých plochách u Gymnázia Legionářů, v sadě Na Leštině, v Mariánské ulici a u hřiště na Čertově pahorku. Opatření má své zastánce i kritiky. Někteří lidé namítají, že neposečená tráva vadí alergikům, řekl místostarosta Miroslav Peterka (ODS).

Výstavba spalovny v Příbrami má vyjít na stovky milionů až miliardu korun
Plánovaná spalovna komunálního odpadu v Příbrami, kterou chce vybudovat městská teplárna Energo Příbram, má vyjít na stovky milionů až miliardu korun. Město by mohlo s teplárnou uzavřít memorandum o spolupráci, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Vedení Příbrami s výstavbou spalovny souhlasí, chce ale posouzení vlivu na životní prostředí. Zařízení má kapacitou vystačit pro město a okolní obce.

Akční plán, který Česko přiblíží k cirkulární ekonomice, vláda schválila
Minimalizací odpadu, podporou udržitelných přístupů ve výrobě a spotřebě nebo vývojem ekologicky šetrných produktů se zabývá Akční plán pro cirkulární ekonomiku do roku 2027, který dnes schválila vláda. Plán stanovuje kroky a úkoly, které by měly dovést české hospodářství k modelu plně rozvinuté cirkulární ekonomiky. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP), které návrh předložilo.

Pardubice našly další možné místo pro zvířecí útulek
Město Pardubice vytipovalo další místo, na němž by mohlo postavit zvířecí útulek, a to lokalitu na Dolíčku. Možná jí dá přednost před pozemkem ve Starých Čívicích, kde jsou komplikace se starým silážním žlabem. Město 20 let řeší, kde má postavit nový útulek. Dosavadní areál ve Štrossově ulici chce využít pro stavbu domova pro seniory. V minulosti navrhovaná místa pro výstavbu z různých důvodů nevyšla.

S mapováním nepůvodních druhů rostlin a živočichů v Česku pomohlo téměř 200 lidí
Do mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin se v Česku poslední květnový víkend zapojilo téměř 200 dobrovolníků. Bylo to o tři čtvrtiny víc než loni, kdy se bleskové mapování pod názvem Biosmršť uskutečnilo poprvé. Vědci získali díky více než 400 pozorování informace o 23 nepůvodních druzích. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly Botanický ústav Akademie věd ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby, které mapování organizují.

Klimatolog: Letošní první tropický den přišel o tři týdny později proti průměru
Letošní výskyt prvního tropického dne v Česku přišel výrazně později, než je v posledních letech obvyklé, a to zhruba o 20 dnů. Jde však o výjimku, trend je v posledních 60 letech opačný a průměrně přicházejí tropy stále dříve a trvají déle. V souvislosti s klimatickou změnou a růstem průměrné roční teploty přichází první tropický den každou dekádu o 2,6 dne dříve.

Správci KRNAP vyzývají k boji s lupinou mnoholistou, zamořuje krkonošské louky
Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) varují před šířením invazivní rostliny lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob. Žádají veřejnost o spolupráci v boji proti tomuto druhu, protože představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko. Šíření lupiny mnoholisté omezí včasná seč luk, kde se vyskytuje, informovali zástupci Správy KRNAP. Tato jedovatá rostlina pocházející ze Severní Ameriky kvete v Krkonoších přibližně od června.

Stezka k pralesu Mionší je uzavřena, hrozí tam pád stromů a hnízdí tetřev
Stezka, která na Frýdecko-Místecku vede z Dolní Lomné k pralesu Mionší, je dočasně uzavřena. Hrozí tam pád stromů a také tam hnízdí kriticky ohrožený tetřev hlušec. Stromy jsou napadeny kůrovcem a václavkou. „Od 1. srpna bude možné chodník po hranici pralesa prořezat, a pokud to provozovatel naučné stezky a lesníci vyhodnotí jako bezpečné, návštěvníci se budou moci vrátit,“ uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

MŽP chystá novelu, která zrychlí nápravu ekologických škod i zpřísní sankce
Rychlejší nápravu škod vzniklých na životním prostředí, zpřísnění sankcí včetně pokut pro viníky ekologických havárií a tím i preventivní účinek si slibuje ministerstvo životního prostředí od chystané novely zákona o ekologické újmě. Nynější podoba zákona je nefunkční a vyžaduje úpravu, řekl novinářům v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

V liberecké botanické zahradě začala sezona leknínů, má 45 druhů
Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů.

S čištěním odpadních vod a ochranou proti povodním pomohou nové dotace MŽP
S čištěním odpadních vod, vodárenskými systémy i ochranou proti povodním pomůžou obcím nové dotace Operačního programu Životní prostředí. Dotace jsou určené pro obce i vodohospodáře z veřejného sektoru, příjem žádostí se otevře postupně od konce srpna, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Středočeský kraj dá záchranným stanicím zvířat dalších šest let přes 20 mil.
Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů.

Biologové objevili v Č. Budějovicích kriticky ohrožený druh čmeláka klamavého
Biologové objevili v Českých Budějovicích kriticky ohrožený druh čmeláka klamavého. Prospívá mu, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro čmeláka ideální podmínky. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

Velcí savci se za covidových restrikcí v roce 2020 pohybovali více, říkají vědci
Covidové restrikce na počátku roku 2020, které uzavřely lidi doma, umožnily větší pohyb velkým savcům. Jeleni v Česku nebo například pumy v Chile se během nepřítomnosti lidí v přírodě pohybovali na větší vzdálenosti a vyskytovali se blíž silnicím. Vyplývá to ze studie mezinárodního týmu, jehož součástí byli i vědci z České zemědělské univerzity (ČZU). Studie publikovaná v časopise Science ukázala, že zvířata mohou přímo reagovat na změny v lidském chování.

V ČR se loni obnovilo 50.058 hektarů lesů, zhruba stejně jako předloni
V Česku se loni obnovilo 50.058 hektarů lesů, což je zhruba stejná rozloha jako v roce 2021. Vysadilo se 39.970 hektarů lesů a přirozeně se obnovilo 10.088 hektarů. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, které loni na obnovu lesů poskytlo 4,2 miliardy korun. Vysadilo se přes 225 milionů stromů, z toho 141,5 milionu listnáčů, kterých se podle ministerstva sází stále více. Cílem je vytvořit smíšené, druhově pestré lesy odolné vůči změnám klimatu.

V rybníku v Drozdicích u Pardubic uhynulo asi 800 kg ryb, příčina není známa
Asi 800 kilogramů ryb dnes uhynulo v rybníku v Drozdicích u Pardubic. Podle policie, která se případem také zabývá, škoda předběžně činí asi 100.000 korun. Příčina znečištění vody a úhynu zatím není známa. Hasiči začali rybník ředit čistou vodou, řekl starosta městského obvodu Pardubice IV Jan Procházka (ANO). Obvodu, jehož jsou Drozdice součástí, rybník patří.

Pražská zoo vypustila přes stovku karasů obecných do rybníka v Přerově nad Labem
Tým Zoo Praha dnes odpoledne vypustil přes stovku karasů obecných do revitalizovaného Salvátorského rybníka v Přerově nad Labem. Tento druh ryb se oficiálně považuje za kriticky ohrožený, podle mluvčího pražské zoo Filipa Maška prakticky vyhynulý. Na záchraně původního druhu karase obecného začala zoologická zahrada spolu s Akademií věd ČR pracovat již předloni v dubnu. Ryby vypustili například v listopadu do rybníku U Kamenného stolu v pražské Vinoři.

Odborníci: Zničení Kachovské přehrady ovlivní mikroklima i zemědělskou půdu
Zničení Kachovské přehrady ovlivní tamní mikroklima i životní prostředí, ropné látky se budou z přírody odbourávat týdny až měsíce. Zemědělskou půdu v oblasti přehrady by měla záplava ovlivnit jen krátkodobě. Problém ale budou mít zemědělci především se závlahami, uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Aplikace rozpozná druh stromu a kolik vypaří vody, stáhlo si ji 23.000 lidí
Aplikaci Tree Check, která rozpozná druh stromu či spočítá, kolik strom v létě vypaří vody, si dosud stáhlo 23.000 uživatelů. Dnes to řekl David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji podílela spolu s dalšími organizacemi.

Festival na podporu útulků v Ústí nad Labem přivítá řadu interpretů
Benefiční festival na podporu útulků v Ústí nad Labem bude hostit české i zahraniční interprety. Na 22. ročníku vystoupí také ukrajinský písničkář a prostor dostanou místní kapely. Festival se koná v pátek a v sobotu u Labe v cyklokempu. Z výtěžku organizátoři nakoupí krmení pro psy a kočky.

Slavíme 50. výročí Světového dne životního prostředí
Světový den životního prostředí ustanovilo v roce 1972 Valné shromáždění Organizace spojených národů. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento svátek považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Smyslem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti.

Nové zelené úsporám se krácení dotací netýká, od září platí nové podmínky
Nová zelená úsporám (NZÚ) bude od letošního září financována z Modernizačního fondu, plánované krácení dotací, které vyplývá z vládního úsporného balíčku, se jí tak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) netýká. Nové podmínky NZÚ, které jdou dostupné na webu, zjednoduší administrativu, dotace se navíc zpřístupní pro další žadatele, především majitele bytů a bytových domů.

Příroda promluví na letošním Týdnu za klima hlasy známých herců
Herci Simona Babčáková, Petr Čtvrtníček nebo Bořek Slezáček podpořili svými hlasy letošní Týden pro klima. V krátkých klipech je diváci uslyší v netradičních rolích, například jako gorilí matku nebo smutné uhlí. Čtvrtý Týden pro klima začíná v pondělí 5. června, jednotlivé akce se budou konat po celém Česku. Klipy se poprvé představí v kině Atlas na tiskové konferenci, informovali o tom pořadatelé akce v dnešní tiskové zprávě.

Hlavním tématem letošního ročníku festivalu Ekofilm bude voda
Hlavním tématem letošního 49. ročníku mezinárodním festivalu Ekofilm bude voda. Filmoví tvůrci už mohou přihlašovat své snímky. Pořadatelé festivalu o tom informovali v tiskové zprávě. Do soutěžního finále se probojuje 25 filmů, které se utkají o ceny v jednotlivých soutěžních sekcích. Festival se uskuteční v první polovině října v Brně.

Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov
Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov. Má vybrané tři objekty. Plánuje vybudovat například nádrže na zadržování vody, která se dá pak využít na zalévání zahrady. Úpravy budou stát přes deset milionů korun.

Jezero plánované po dotěžení lomu ČSA na Mostecku se nebude muset dopouštět
V lomu ČSA na Mostecku pokračuje útlum těžby. S koncem dolování uhlí se počítá na přelomu let 2025 a 2026. Zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět.

Ball: Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, chtějí je i na sklo a kartony
Češi souhlasí se zálohami na nápojové obaly, rozšířili by je i na skleněné lahve a kartony. Vyplynulo to z průzkumu, který pro americkou skupinu Ball, největšího výrobce nápojových plechovek na světě, provedla agentura STEM/MARK. Zhruba 85 procent respondentů by uvítalo zavedení systému vratných záloh v ČR, 84 procent by podpořilo zařazení všech typů nápojových obalů, tedy nejen PET lahví a plechovek, ale také skleněných lahví a nápojových kartonů.

V CHKO Český les letos mimořádně vykvetly tisíce silně ohrožených všivců lesních
V nevídaném množství letos vykvetl v národní přírodní památce Na Požárech nedaleko Rozvadova na Tachovsku v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les silně ohrožený rostlinný druh všivec lesní. Všivec potřebuje k životu vlhká otevřená stanoviště bez zastínění. Donedávna se v lokalitě vyskytovaly jen jednotlivé rostliny, letos tam ale vykvetly tisíce růžových květů drobných všivců.

MZe poskytuje dotaci na ochranu zvěře při sečení luk, farmářům hrozí pokuta
Ministerstvo zemědělství nabízí farmářům dotaci na odhalení zvířat, která se ukrývají na loukách a při sečení jim hrozí zranění nebo usmrcení. Každoročně se to týká hlavně srnčat. Zemědělci mohou získat až 48.000 korun na asistenční systém, který se umisťuje na žací lištu strojů a varuje obsluhu. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Upozornilo také na to, že zemědělcům hrozí při sečení luk pokuta až 10.000 korun za nedbalost.

Obce chtějí více informací o dopadu zálohování PET lahví na ekonomiku
Sdružení místních samospráv (SMS ČR) zatím není přesvědčené o tom, že zavedení zálohování PET lahví a plechovek je pro obce a občany výhodnější než stávající systém sběru tříděného odpadu. Novinářům to po dnešním jednání s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) řekl místopředseda sdružení Oldřich Vávra. Uvedl, že ministerstvo má obcím poskytnout více podkladů k další diskusi.

Zástupci projektu: Zájem třídit odpad z kuchyně roste, motivací jsou poplatky
Zájem lidí i obcí o třídění kuchyňského odpadu roste, služba Třídím gastro se v následujících dvou letech rozšíří z Moravy a Slezska do dalších krajů. V Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde projekt už funguje, letos přibude 450 až 500 nádob na kuchyňský odpad.

V ptačím parku Josefovské louky se poprvé vylíhla mláďata jeřábů popelavých
V ptačí rezervaci Josefovské louky u Josefova na Náchodsku se poprvé vylíhla dvě mláďata jeřábů popelavých. Tento chráněný druh je známý svou plachostí a skrytým způsobem života. Ochranáři žádají návštěvníky lokality, aby se nepokoušeli k jeřábům v tomto období přibližovat. Další novinkou ptačího parku je podle nich také pozorování vzácného kolpíka bílého.
