Vítejte na stránkách Informačního portálu pro Environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu (EVVO) v Pardubickém kraji i za jeho hranicemi

Co píší jiní

PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ SPOJENÉ S NAŠÍ MATKOU PŘÍRODOU A BUĎTE V OBRAZE

VĚDCI SE ZAMĚŘÍ NA IMUNITU NETOPÝRŮ A VLIV MYKOBAKTERIÍ

    Autor: Mendelova univerzita  31. 05. 2021  

Tým odborníků z různých institucí prozkoumá imunitu netopýrů. Zaměří se konkrétně na mykobakterie, které při přenosu na člověka mohou způsobit vážné plicní a mimoplicní infekce. Netopýři jsou proti nim zřejmě odolní. Výsledky výzkumu by mohly najít uplatnění v medicíně, především u lidí s oslabenou imunitou, oznámil Filip Vrána, mluvčí Mendelovy univerzity, která vědecký tým zastřešuje.

NA PROJEKTY PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ DÁ PRAHA LETOS OPĚT 40 MILIONŮ KČ

    Autor: ČTK  30. 05. 2021  

Pražský magistrát letos rozdělí na dotacích pro životní prostředí 40 milionů korun, což je stejně jako loni. Podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy. Část žádostí, kdy žadatelé dostanou méně než 200.000 korun, už schválili pražští radní.

VÝSTAVA V BOTANICKÉ ZAHRADĚ V TROJI PŘEDSTAVÍ JEDOVATÉ DRUHY MOTÝLŮ

    Autor: ČTK  29. 05. 2021  

Letošní ročník výstavy exotických motýlů v botanické zahradě v pražské Troji se soustředí na jedovaté druhy tohoto hmyzu. Návštěvníci výstavy se dozvědí mimo jiné to, které druhy motýlů jsou jedovaté nebo jak motýli hledají potravu. Osmnáctý ročník výstavy se bude pravděpodobně kvůli vládním nařízením souvisejícím s covidem-19 konat v omezeném režimu.

POVOLENÍ ŠKOL V PŘÍRODĚ NEZPŮSOBILO VÝRAZNÝ RŮST POPTÁVKY

    Autor: Asociace dětské rekreace  29. 05. 2021  

Povolení škol v přírodě, na které budou moci děti odjíždět znovu od pondělí, podle Asociace dětské rekreace nevedlo k výraznému růstu poptávky. Zorganizovat pobyt je časově náročné. Uskuteční se především pobyty, na něž byly podepsány smlouvy před rokem, kvůli pandemii se ale přesunuly na letošní červen. Ozývají se také zájemci o školní výlety ve druhé polovině června. Dnes to řekl místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška.

KOLEM JEZERA BAJKAL V PARDUBICÍCH BUDE CYKLOSTEZKA A MLATOVÁ CESTA

    Autor: ČTK  28. 05. 2021  

Během dvou měsíců vznikne kolem jezera Bajkal v Pardubicích cyklostezka a mlatová cesta. Práce začnou v pondělí. Městský obvod II dělá druhá etapu, severní stranu dokončil před dvěma lety. „Před dvěma lety jsme udělali stezku pro cyklisty a chodce a betonové schody k vodě. Letos uděláme jižní stranu. Asfaltová cesta povede k domům a směrem k Lidlu. Navazovat bude zámková dlažba a pak mlatová cesta v místech, kam chodí rybáři,“ řekl starosta MO II Radek Hejný (ANO).

V ČERVNU OPĚT ZAČNOU PROHLÍDKY V ČESKÝCH JESKYNÍCH, PŘERUŠENÉ KVŮLI COVIDU

    Autor: ČTK  28. 05. 2021  

Od 1. června se turistům znovu otevře 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. Skupinové prohlídky podzemí budou omezené na maximálně 30 lidí včetně průvodce. Návštěvníci budou muset mít nasazený respirátor, dodržovat rozestupy a před vstupem si vydezinfikovat ruce. O obnovení turistického provozu dnes v tiskové zprávě informovala Správa jeskyní ČR.

ČESKO SPLNÍ VYŠŠÍ KLIMATICKÉ CÍLE, CHCE ALE PENÍZE A PODPORU PLYNU

    Autor: ČTK  27. 05. 2021  

Česko je připraveno plnit nové emisní cíle Evropské unie, musí k tomu ovšem dostat ze společné kasy odpovídající kompenzace a mít možnost nahrazovat uhlí jako zdroj energie plynem. Českým novinářům to dnes v Bruselu řekl ministr průmyslu Karel Havlíček, který jednal s několika eurokomisaři o českých reformách na cestě ke klimaticky šetrnějšímu hospodářství. Unijní činitelé podle něj větší českou otevřenost k přechodu na čistou energii vítají. Není však jisté, zda se Praha podpory plynu jako takzvaného přechodového zdroje dočká.

TITUL PODNIKAVÁ HLAVA ZÍSKAL PROJEKT EVIDENCE PRO CHOVATELE STÁD

    Autor: Univerzita Palackého (Olomouc)   27. 05. 2021  

Vítězkou letošního ročníku soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (UP) v Olomouci, se stala Dominika Sokolová se svým projektem funkční evidence pro chovatele stád Festada. Kromě celkové výhry projekt získal i Cenu Inovačního centra Olomouckého kraje pro nejinovativnější nápad. O výsledcích 12. ročníku Podnikavé hlavy informovali zástupci univerzity.

PARDUBICE ZAKAZUJÍ KRMENÍ NUTRIÍ, JSOU PŘEMNOŽENÉ

    Autor: ČTK   06. 05. 2021  

Město Pardubice zakázalo na svém území krmit nutrie. Jsou přemnožené. Na místech, kde jsou vodní plochy a nutrie tam žijí, jsou teď informativní cedule, aby lidé zvířata nekrmili. „Bohužel si lidé z krmení nutrií udělali kratochvíli, kdy chodí s dětmi krmit pro někoho zdánlivě roztomilá zvířátka. Co nezvládnou zkonzumovat nutrie, snědí potkani,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

SRNA INDEX: POČET SRÁŽEK SE ZVĚŘÍ KVŮLI PANDEMII KLESL

    Autor: ČTK   05. 05. 2021  

Počet srážek aut se zvěří od října 2020 do konce března 2021 klesl. Zatímco o rok dříve se v tomto období na českých silnicích stalo 6980 nehod se zvěří, nyní to bylo 5776 srážek. Vyplývá to z dat SRNA indexu, který vydává dvakrát ročně Generali Česká pojišťovna. Za snížením je pandemická situace a s ní spojený nižší provoz. Podobně jako při první vlně koronavirové pandemie se i mezi loňským podzimem a letošním jarem vlivem vládních opatření na silnice vydalo výrazně méně aut než obvykle. To mělo za následek citelný úbytek střetů se zvěří. Potvrzují to data z Centra dopravního výzkumu, která jsou podkladem pro SRNA index.